Коли хтось нам розповідає, що з’їв занадто багато цукерок або що у вільний час він встиг подивитися серію улюбленого серіалу, можуть прозвучати подібні фрази: "Остання цукерка, яку я з’їв, уже була лишньою", "Поки я мав лишню годину, то встиг подивитися серію серіалу". Але насправді так казати неправильно. Слово "лишній" в українській мові використовувати не варто, адже це суржик.
Якщо вас цікавить вивчення української мови, радимо прочитати наступний матеріал: Чому неправильно казати слово "бумага": який правильний відповідник варто вживати
Як зазначається у словнику українського суржику "Антисуржик", слово "лишній" варто замінити на "зайвий".
Наприклад, замість речення "Виявилося, що для багатьох це лишні клопоти" варто казати "Виявилося, що для багатьох це зайві клопоти". Так само замість речення "Сказане лишній раз доводить, що уряд має рацію" варто казати "Сказане зайвий раз доводить, що уряд має рацію".
У словнику на Порталі української мови та культури подається два пояснення слова "зайвий":
- Який не використовується в даний момент; вільний; надмірний; той, що становить залишок.
- Ще один до якоїсь кількості; додатковий.
Також у словнику наводяться наступні приклади використання слова "зайвий":
- А як трапиться у вас зайвий карбованець, ви й пришліть його мені (Крон., І, 1958,108);
- Всі, хто має хоч хвилиночку зайву, мерщій сунуть на улицю дихнути повітрям вільним, помилуватися світом ясним (Мирний, III, 1954, 258);
- Він добре розумів, що той [Сеспель] роздав останній хліб не по дурості, а від зайвої доброти серця (Збан., Сеспель, 1961, 270);
- Кожен сам собі міркував так: краще зайвий день пересидіти в таких місцях.,, де можна буде врятуватися і зберегти останнє добро, що вціліло (Петл., Хотинці, 1949, 193).
Раніше мовознавець Авраменко розповів, чому не можна казати "слідуючий". Досить часто у мовленні зустрічаються суржикові слова, замість яких потрібно використовувати правильні відповідники.
Також раніше Авраменко пояснив, чому не можна казати "вірна відповідь" і "вірне рішення". Такі словосполучення використовувати неправильно, адже слово "вірний" вживається у зовсім іншому значенні.
Вас також може зацікавити:
- Потрібно знайти 6 подарунків в офісі: лише найуважніші впораються із завданням
- Треба знайти перстень серед сніжинок за 10 секунд: оптична ілюзія для найуважніших
- Чому слово "меценат" раніше писали з великої літери: Авраменко розповів "секрет"
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред