Звідки насправді взялися українці: історик вразила маловідомими фактами

14 травня 2025, 21:41оновлено 14 травня, 22:14
1045
Україна — спадкоємиця Київської держави, а не Росія. Історики доводять, що Київська держава — українська за походженням, а не російська.
Звідки пішли українці?
Звідки пішли українці? / Колаж: Главред, скріншоти

Про що ви дізнаєтесь:

  • Хто є предком українців
  • Як імперські історики спотворили історичні факти

Україна — спадкоємиця Київської держави, а не Росія. Як стверджують історики, предками сучасних українців є східні слов’яни. Росіяни та білоруси також мають слов’янське походження, проте вони сформувалися пізніше й частково походять від українців. Коли й звідки виникли українці — допоможе розібратися Главред.

Коли з’явилися перші українці та де вони проживали

За словами докторки історичних наук Надії Темірової, першим державним утворенням на території сучасної України та за її межами була Русь. Саме Україна, а не Росія, є її історичною спадкоємицею. Імперські історики свідомо створили термін "Київська Русь" та вигадали міфи про "братні слов’янські народи", щоб применшити роль Києва в українському державотворенні.

Темірова стверджує, що українці — це східні слов’яни, які вийшли на історичну арену на зламі першого тисячоліття нашої ери. Отже, процес формування слов’янського простору триває вже понад 2000 років. Прабатьківщина слов’ян — територія Центральної Європи, обмежена на заході річкою Одер, а на сході — Дніпром.

Росіяни — не корінні слов’яни

За словами історикині, росіяни мають слов’янський етнічний компонент, але він сформувався під значним впливом угро-фінських племен, що населяли північну частину Східної Європи. Крім того, відчутний вплив мали тюркські та татаро-монгольські народи.

Українці ж є автохтонами, тобто народом, який сформувався на власній землі, не будучи переселеним іззовні. Саме українці створили свою державу на території, де й жили.

Україна — наступниця Руської держави

Сучасна Україна — спадкоємиця Руської держави. Водночас варто уникати крайнощів у патріотичних побудовах, адже Руська держава — це ще не власне українська держава. Населення Русі не складалося винятково з українців, але Русь мала центр у Києві та охоплювала територію понад 800 000 км². Для порівняння: площа сучасної України — близько 603 000 км². Тобто більша частина середньовічної Русі розташовувалась на українських землях.

"Київська Русь" — штучний термін

Історик Михайло Грушевський наголошував, що термін "Київська держава" є більш точним. Натомість "Київська Русь" — це штучний термін, створений у середовищі російських імперських істориків. Його мета — привласнити історію Русі, коли столиця Російської імперії вже була в Санкт-Петербурзі. Це дозволяло применшити історичну вагу Києва й України загалом, яка тоді входила до складу імперії.

Міф про "три братні народи" — ще один елемент імперської ідеології. Щоб обґрунтувати історичну легітимність Російської імперії, її історики прагнули знайти коріння не в Золотій Орді, а в Київській Русі — великій європейській державі з центром у Києві. Саме тоді з’явилася ідея про "єдиний народ" Русі — зручна, але історично неточна концепція.

Вас може зацікавити:

Хто така Надія Темірева?

Темірова Надія Романівна — українська історикиня, докторка історичних наук, професорка, спеціалістка в галузі історії України. Тематика її досліджень стосується формування української ідентичності, історії української державності, етногенезу українського народу, а також періоду Київської Русі.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Новини партнерів
Реклама
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти