Як виникло слово "промінь" і чому Тарас Шевченко його не знав: пояснення Авраменка

25 серпня 2023, 09:30оновлено 28 серпня 2023, 23:56
13084
Ми так звикли до цього слова, що здається, ніби воно існує сотні років. Насправді ж воно з’явилося відносно недавно.
Украинский язык, Александр Авраменко
Авраменко пояснив, як виникло слово "промінь"/ колаж: Главред, фото: скрін

Слово "промінь" ми досить часто використовуємо у своєму мовленні. Але не усі здогадуються, що воно не має тисячолітньої історії, як багато інших слів, а "народилося" відносно недавно. Його вигадала відома українська письменниця.

Відомий український вчитель Олександр Авраменко у своєму уроці пояснив, яку історію має це слово і які ще слова з’явилися в українській мові завдяки нашим письменникам.

"Сьогодні поведемо розмову про слова, які придумали письменники, а точніше – письменниці. Усі ми звикли до слова "промінь", і здається, що воно існує у мові сотні, а може й тисячі років. Насправді слово "промінь" молоде, його не знав навіть Тарас Шевченко, бо воно народилося вже після нього", – розповів мовознавець.

Якщо вас цікавить вивчення української мови, радимо прочитати наступний матеріал: Що насправді означає "козел відпущення": Авраменко пояснив колоритний вислів

Він пояснив, що іменник "промінь" придумала відома українська письменниця Леся Українка.

Спочатку це слово використовували в художньому стилі. Авраменко нагадав рядки з "Колискової" Лесі Українки:

"Місяць яснесенький,
Промінь тихесенький
Кинув до нас.
Спи ж ти, малесенький,
Пізній бо час".

Потім це слово стало і науковим терміном. Нині ми його вживаємо в різних стилях.

"Різними словами збагатила наш словник і мати Лесі Українки Олена Пчілка. Вона теж письменниця. До речі, Олена Пчілка – ще й перша жінка-академік нашої країни. А які слова вона вигадала? Не повірите, але це всім відомі іменники "мистецтво" і "переможець", а також прикметники "палкий" і "променистий", – розповів Авраменко.

Дивіться відео з поясненням Авраменка, як виникло слово "промінь":

Хто такий Олександр Авраменко?

Олександр Авраменко (нар. 7 травня 1971, Комишуваха, Запорізька область) – український учитель, дослідник і популяризатор української мови, письменник, літературознавець, теле- і радіоведучий. Учитель вищої категорії, методист, доцент. Заслужений працівник освіти України (2017).

Очолює робочу групу з розробки програм зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури. Упорядник посібників для проведення державної підсумкової атестації в українських школах.

Автор понад 50 підручників і посібників з української мови та літератури; унікальних самовчителів "Українська за 20 уроків" (2014), "100 експрес-уроків української" (2016), пише Вікіпедія.

Раніше мовознавець розповів чому "розстрочка" і "на протязі" – неправильно. Суржик переслідує нас дуже часто, але не усі знають, якими українськими відповідниками потрібно замінити такі слова.

Також раніше Авраменко розповів, як правильно казати – "їхати в авто" чи "в авті". У той же час ми нерідко неправильно вживаємо слово "пальто", адже не усі знають, чи насправді можна його відміняти.

Вас також може зацікавити:

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти