Чому "розстрочка" і "на протязі" – неправильно: Авраменко назвав милозвучні варіанти

22 серпня 2023, 10:01оновлено 24 серпня 2023, 15:38
29630
Суржик переслідує нас дуже часто, але не усі знають, якими українськими відповідниками потрібно замінити такі слова.
Украинский язык, Александр Авраменко
Авраменко пояснив, чому казати "розстрочка" і "на протязі" – неправильно/ колаж: Главред, фото: скрін

Часто українці вживають у мовленні суржик, навіть не підозрюючи про це. Адже деякі слова та словосполучення так міцно увійшли у нашу мову, що нерідко важко розрізнити, що вони насправді нам чужі. Так сталося і зі словами "розстрочка" та "на протязі".

Відомий український вчитель і мовознавець Олександр Авраменко у своєму уроці пояснив, чому так казати неправильно і які українські відповідники варто використовувати.

Якщо вас цікавить вивчення української мови, радимо прочитати також наступний матеріал: Що насправді означає слово "наразі": мовознавець розставив крапки над "і"

"Сьогодні будемо з вами боротися із суржиком. Перше слово – "розстрочка". Правда, українською воно якось дивно звучить? І справді, ми дуже часто це слово бачимо на рекламних щитах, на екранах телевізорів: "Купуйте автомобіль у розстрочку", або "Квартира у розстрочку", – зазначив мовознавець.

Він наголосив, що наша мова милозвучна, і в ній не може бути збігу незручних для вимови приголосних звуків: "зстр" – "розстрочка".

"А як же правильно сказати українською "розстрочка"? Ми купуємо "на виплат". Зверніть увагу, "на виплат" пишемо окремо", – пояснив Авраменко.

У той же час він звернув увагу на словосполучення, яке використовується дуже часто, але неправильним чином.

"Але сьогоднішній хіт-парад мовних негараздів очолює інший суржиковий елемент – "на протязі", коли ми хочемо сказати про проміжок часу: "на протязі тижня" чи "на протязі години". Запам’ятайте, що "протяг", російською "сквозняк", – це струмінь повітря, що проходить через щілини або крізь відчинені вікна і двері", – зазначив мовознавець.

Авраменко пояснив, що коли ми говоримо про проміжок часу, то правильно казати не "на протязі", а "протягом". Ми кажемо – "протягом тижня" або "протягом години".

"Отже, висновок: не стійте "на протязі" протягом будь-якого часу, бо інакше застудитеся. Бережіть своє здоров’я і шануйте себе, дбаючи про чистоту своєї мови", – підсумував мовознавець.

Дивіться відео з поясненням Авраменка, чому казати "розстрочка" і "на протязі" – неправильно:

Хто такий Олександр Авраменко?

Олександр Авраменко (нар. 7 травня 1971, Комишуваха, Запорізька область) – український учитель, дослідник і популяризатор української мови, письменник, літературознавець, теле- і радіоведучий. Учитель вищої категорії, методист, доцент. Заслужений працівник освіти України (2017).

Очолює робочу групу з розробки програм зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури. Упорядник посібників для проведення державної підсумкової атестації в українських школах.

Автор понад 50 підручників і посібників з української мови та літератури; унікальних самовчителів "Українська за 20 уроків" (2014), "100 експрес-уроків української" (2016), пише Вікіпедія.

Раніше мовознавець Авраменко пояснив, що насправді означає "козел відпущення". Не усі точно знають, що означає словосполучення "козел відпущення" та його синонім "цап-відбувайло".

Також раніше мовознавець Авраменко розповів, хто такий "бровар" і де помилка у назві міста Бровари. З плином часу це слово почало забуватися, але його використання відродилося завдяки рекламі.

Вас також може зацікавити:

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти