Для більшості типів цілей уражаюча здатність ракети країни-агресора РФ "Орешник" залишається низькою - головним чином через недостатню точність, заявив дослідник питань ядерної та ракетної безпеки в Університеті Осло Фабіан Хоффман.
Він зазначає, що ракета РС-26, на базі якої створений "Орешник", спочатку розроблялася під ядерні боєголовки, а такому озброєнню найчастіше не потрібна висока точність, оскільки величезна потужність ядерного заряду компенсує можливі промахи.
"Якщо ядерна ракетна система переобладнується для несення неядерних боєголовок без значного підвищення точності, її ефективність значно знижується. Саме це, схоже, сталося з "Орешником", який не завдав критичної шкоди жодній із цілей у Дніпрі", - підкреслює експерт.
При цьому він упевнений, що удар по Дніпру був актом залякування з боку Росії, адже тоді використовували неядерний боєприпас, але під час майбутніх атак може бути задіяна і ядерна зброя.
"Якщо говорити безпосередньо про бойові дії, застосування "Орешника" навряд чи серйозно вплине на перебіг війни в Україні. Для нанесення критичних ударів по важливих цілях у Росії є більш надійні ракетні системи, які мають більшу точність і можуть нести більші боєприпаси. Проте "Орешник" все ж може завдати значної шкоди цивільним об'єктам - центрам міст або житловим комплексам. У цьому контексті атака, ймовірно, мала ще одну мету: показати владі та громадянам України, що в Росії є нові озброєння, які можуть бути використані проти скупчень мирного населення", - попередив аналітик.
Водночас пояснює, що можливості Москви щодо розгортання "Орешника", найімовірніше, дуже обмежені.
"Ракетна галузь у Росії працює на межі виробничих потужностей. Найімовірніше, всі "Орешники" в російському арсеналі являють собою не нову продукцію, а модифіковані РС-26. Це означає, що доти, доки не буде організовано виробництво нових "Орешников", можливості Росії залежатимуть від кількості РС-26, що зберігаються в запасах. Важко дати точну оцінку, однак можна припустити, що запаси не перевищують 20-30 одиниць, а можливо, навіть менше", - додав Хоффман.
Як повідомляв Главред, російська балістична ракета середньої дальності під кодовою назвою "Орешник", найімовірніше, є варіантом балістичної ракети РС-26 "Рубеж", заявили в британській розвідці. Її вперше було випробувано 2011 року, проте вона не надійшла в серійне виробництво і обходиться окупантам набагато дорожче, ніж ракети інших типів.
Якщо начинити балістичну ракету середньої дальності "Орешник" ядерним зарядом, то радіоактивне забруднення буде розміром із половину Дніпропетровської області. Залежно від напрямку вітру в момент вибуху радіоактивне забруднення може понести і в Росію, і в Білорусь, і в Туреччину, і в Європу. Таку думку озвучив експерт з питань авіації Валерій Романенко.
Інші новини за темою:
- Війна ніколи не була такою небезпечною: Орбан запанікував через "Орешник" Путіна
- Путін догрався погрозами "Орешника": Польща може почати збивати ракети - політолог
- Галас навколо "Орешника" більший, ніж результат: в Естонії рознесли "диво-зброю" РФ
Що відомо про ракетний комплекс "Кедр"?
На початку 2021 року російські пропагандисти писали про те, що російський ВПК почав проектування "стратегічного комплексу нового покоління", який отримав позначення "Кедр". Період початку дослідно-конструкторських робіт вказувався на 2023-2024 роки.
Також пропагандисти РФ повідомляли, що цей комплекс нібито створюється на заміну МБР "Ярс" та буде ракетою нового покоління, яка матиме більшу мобільність та меншу вразливість.
До удару по Дніпру 21 листопада 2024 року росіяни уже двічі проводили випробувальні пуски "Кедра" – у жовтні 2023 та квітні 2024 року.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред