Коли прем'єр-міністр Денис Шмигаль говорив про крах пенсійної системи, то він врахував тільки демографічний фактор - старіння населення. При цьому він не врахував інший, більш важливий фактор - еміграцію.
Щоб показати масштаб катастрофи, що насувається, то хочу показати всього лиш одну цифру - грошові перекази в Україну. Тільки за останні 5 років вони виросли в 2 рази! У 2015 вони становили 8,4 млрд дол, а в 2019 вже 16 млрд дол.
Якщо допустити, що в середньому кожен українець щомісяця пересилає по 300 дол, то за кордоном працює 4,5 млн українців. І що з цього випливає? Якщо ці люди працюють в інших країнах, то вони так само там платять податки!
Як ви знаєте, в Україні солідарна пенсійна система. А життєздатність цієї системи залежить від внесків працездатного населення. В Україні третина працездатного населення працює за кордоном і відповідно не сплачує пенсійних внесків.
Останні роки влада вирішувала свої проблеми за рахунок грошей заробітчан. І зовсім не бачила в цьому проблеми.
читайте такожДоведеться виживати: накопичення пенсій може стати черговою афероюНу звичайно, в короткостроковій перспективі, грошові перекази це внесок в платіжний баланс. Цей внесок дозволяв приховувати зростаючий торговий дефіцит і дозволяв забезпечити стабільність національної валюти. Так само грошові перекази збільшували внутрішнє споживання.
І нікого не хвилювало, що в довгостроковій перспективі, це призведе до колапсу пенсійної системи. Зрозуміло, що це проблема далекого майбутнього і вона стане головним болем майбутніх урядів.
Ні, я не намагаюся сказати, що потрібно обкласти заробітчан податками. А лише хочу показати, що відбувається коли держава не займається питанням розвитку економіки і створенням робочих місць. Зростає еміграція. І якщо тенденція до еміграції збережеться, то колапс пенсійної системи настане набагато раніше.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред