Ви дізнаєтеся:
- У чому сенс куті
- Звідки взялася традиція їсти кутю
Кутя є дуже відомою обрядовою стравою в Україні, яка збереглася до нашого часу із сивої давнини. Є три основні види куті, приготування яких прив’язане до певних свят. Так, на Святий Вечір (вечір напередодні Різдва Христового) готується Багата кутя, на Щедрий вечір – Щедра кутя й у Водохрещенський вечір – Голодна кутя.
Проте є ще четвертий вид куті, про який здогадуються не усі. Вона називається Чорна кутя і готується на поминки. Про те, чому на Різдво готують кутю, у чому сенс куті і які є види цієї страви, розповіла психолог і письменниця Тетяна Дугельна на YouTube-каналі "Калина".
Письменниця зазначила, що більшість українців, які готують цю обрядову страву, варять її саме із зерна пшениці, а не рису чи інших видів зернових культур. Пшениця для наших предків мала особливий символізм.
"Ми повинні зрозуміти, що наші пращури, які навчилися сіяти пшеницю і пекти хліб, до пшениці відносилися як до особливого збіжжя, як до особливого насіння, у якому, як вони вважали, закладена вся сутність нашої внутрішньої структури – сутність сонця, сутність життя, сутність того, що за будь-якою смертю завжди прийде життя, що вічність має бути поряд з нами, якщо ми дійсно хочемо відчувати себе нащадками славетних українців", – зазначила Дугельна.
Вона розповіла, що на Святий вечір українці традиційно готують Багату кутю, яку наповнюють великою кількістю меду, горіхів, додають туди мак і багато інших смаколиків. Мак символізує зірки на небі, мед – солодке багате життя, горіхи символізують багатство, добробут. Також в цю страву додають родзинки, різні сухофрукти, і, як правило, традиційно заливають зварену пшеницю узваром.
"Кутя буває щедрою на Щедрий вечір і голодною на Водохреща. На Водохреще ми закриваємо традицію саме третьою кутьою. Кутя на Водохреще – це кутя, яка закінчує весь цикл різдвяних свят", – пояснила письменниця.
Водночас вона розповіла, що є ще четверта кутя, яку готують на поминки. Її називають Чорною.
"Але є ще одна кутя, яку ми називаємо Чорною і готуємо на поминки. Ця кутя вариться на основі солодкої підливи і називається коливом. Про цю кутю ми традиційно говоримо як про коливо, хоча по суті це та ж сама відварена, відбита пшениця, залита солодкою підливою", – розповіла Дугельна.
Вона наголосила, що кутя – це основна страва українського різдвяного столу, яка прийшла до нас як архаїчна страва ще в дохристиянські часи.
"Вона губиться так далеко в глибині віків, що жоден дослідник не може однозначно вказати на дату, коли вперше наші з вами пращури стали їсти кутю", – додала письменниця.
Дивіться відео про те, чому на Різдво готують кутю:
Вас також може зацікавити:
- З чого роблять крупу кускус: спосіб виготовлення продукту здивує багатьох
- Загадка, яка спантеличить кожного: хто чоловік дівчини – треба вгадати за 5 секунд
- Де три помилки на картинці: загадку потрібно розгадати за 11 секунд
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред