
Головні тези:
- Екстремальна спека викликає короткострокові, але різкі стрибки цін
- Продукти дорожчають у всьому світі через глобальну торгівлю
- Кліматичні аномалії стають дедалі більш непередбачуваними
Зміни клімату та екстремальні погодні умови, які вони провокують, призводять до короткострокових стрибків цін на продукти харчування в усьому світі. Ця тенденція, ймовірно, продовжиться, і погодні аномалії й надалі накручуватимуть ціни.
Як пише Financial Times, раніше проведені дослідження свідчать, що високі температури призводять до зниження врожайності та загальної інфляції цін на продовольство в довгостроковій перспективі. Однак нове дослідження, проведене Барселонським суперкомп'ютерним центром, показує, що ціни на окремі продукти харчування різко зростуть і в короткостроковій перспективі.
Минулого року ціна на оливкову олію в Європі підскочила на 50 відсотків після посухи на півдні Іспанії у 2022 і 2023 роках.
В Індії спека в травні минулого року призвела до зростання цін на цибулю на 89%, а в Кореї ціни на капусту підскочили на 70% після рекордної літньої спеки.
В Японії ціни на рис зросли на 48% у вересні після серпневої спеки в регіоні, а в Китаї ціни на овочі зросли на 30%.
У Каліфорнії, Аризоні овочі підскочили на 80 відсотків у листопаді 2022 року після посухи.
Крім того, стрибки цін на продукти харчування перекинулися з окремих регіонів по всьому світу через торгівлю. Наприклад, вартість шоколаду у Великій Британії підскочила втричі після триразового зростання цін на какао внаслідок посухи та екстремальної спеки в Гані та Кот-д'Івуарі.
Згідно з результатами дослідження, стрибки цін на продукти харчування часто слідували за екстремальними погодними умовами лише впродовж кількох місяців. Ця закономірність може стати більш поширеною в міру того, як кліматичні зміни посилюватимуться.
Багато погодних явищ, що спричинили це зростання цін, "були абсолютно безпрецедентними з історичної точки зору", заявив провідний автор дослідження Максиміліан Котц.
За його словами, температура була "далеко за межами того, що ми могли б очікувати в умовах стабільного клімату, який не зазнав би впливу антропогенних викидів".
"Ми знаємо, що екстремальні погодні явища вже стають інтенсивнішими та частішими, ніж 30-40 років тому, і ми очікуємо, що це триватиме, доки викиди парникових газів продовжуватимуть зростати", - сказав Котц.
Він прогнозує, що ціни на продукти, ймовірно, зростатимуть у більш екстремальних і непередбачуваних формах, якщо продовольча система "продовжить реагувати так само, як ми бачили останнім часом".

Ціни на продукти - останні новини
Як писав Главред, ціни на м'ясо в Україні зростають із космічною швидкістю. Основними факторами є стабільний попит, дефіцит живої ваги, а також сезонне збільшення закупівель під час відпусток.
В Україні закінчується сезон черешні та в останній тиждень ціни на неї різко підскочили щонайменше на 10%.
В Україні стартував сезон збору врожаю яблук, проте ціни на нові плоди приголомшили покупців, вони майже втричі вищі, ніж у той самий період минулого року.
Уповільнення зростання цін продовольчого кошика в Україні можна очікувати ближче до жовтня-листопада цього року, вважає економіст Центру економічної стратегії Андрій Акименко.
Інші новини:
- Уже дешевше, ніж минулого місяця: в Україні впали ціни на популярні крупи
- Втричі дорожче, ніж раніше: в Україні стрімко зросла ціна на популярний фрукт
- Середня зарплата не дорівнює середній пенсії: які виплати отримуватимуть українці
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред