У вівторок, 2 лютого, в Мосміськсуді Росії відбулося виїзне засідання Симонівського райсуду у справі заарештованого опозиційного політика Олексія Навального, якого затримали після повернення з Німеччини.
Суд розглядає клопотання Федеральної служби виконання покарань Російської Федерації (ФСВП) про скасування умовного покарання Навальному і заміну його на реальний термін ув'язнення - до трьох з половиною років колонії мінус 10 місяців, які він провів під домашнім арештом, повідомляє Медуза.
Якщо суд погодиться з позицією ФСВП і прокуратури щодо Навального, справа може піти ще у дві інстанції. Наступна - за умови апеляції Навального - Мосміськсуд.
Як повідомляє Telegram-канал Протестная Россия, з самого ранку у центрі Москви вже чергували силовики. Біля метро "Преображенська площа" - найближчої станції метро біля Мосміськсуду, де розглядали питання про заміну для Олексія Навального умовного терміну на реальний, було багато автозаків.
Журналістів на територію Мосміськсуду не пускали. Всі шляхи до будівлі суду були перекриті.
Людей затримували прямо на виході з метро. Також багато затримань було під будівлею суду. За інформацією ОВД-Инфо, до обіду у Москві вже затримано 311 осіб.
У суді журналістів попередили, що не можна знімати фото та відео.
"Тих, хто зніматиме відео або вестиме трансляцію, будемо видаляти без попередження", - пояснив співробітник суду, повідомляє "Протестная Россия".
Перед початком засідання Навальний звернувся до своєї дружини: "Юля, тебе показують по телевізору навіть у моїй тюремній камері. Кажуть, що ти весь час порушуєш громадський порядок. Погана дівчинка, пишаюся тобою", - сказав опозиціонер.
Заміна судді
Перед засіданням стало відомо про заміну судді, яка розглядатиме справу Навального. Замість Юлії Окунєвої, чиїх родичів ЗМІ зв'язали з контрактами для ФСВП, МВС і ФСО, в картці справи на сайті суду вказано Наталію Рєпнікову, повідомляє Медуза.
Крім того, голова Симонівського районного суду Москви, що розглядає справу Навального, В'ячеслав Детишин подав заяву про припинення повноважень, повідомляє Znak, посилаючись на матеріали кваліфікаційної колегії суддів Москви. Сайт колегії на момент публікації замітки був недоступний.
Джерело агентства Інтерфакс у судових колах заявило, що голова Симонівського суду В'ячеслав Детишин подав у відставку через те, що у березні у нього закінчується термін повноважень, а "Навальний до його дій не має жодного відношення". За даними джерела, кваліфікаційна колегія суддів задовольнила заяву Детишина.
Що кажуть у Кремлі
У Кремлі прокоментували суд щодо Навального. Президент Росії Володимир Путін не стежить за судовим процесом, заявив офіційний представник Кремля Дмитро Пєсков. Його коментар наводить РИА Новости.
"Спроби Заходу стримати Росію"
Відзначимо, до Мосміськсуду прибуло майже 20 представників посольств таких країн, як США, Болгарія, Польща, Латвія, Австрія. Офіційний представник МЗС РФ Марія Захарова написала у себе в Facebook, що присутність іноземних дипломатів на суді щодо Навального - втручання у внутрішні справи РФ і самовикриття спроб заходу стримати Росію.
Водночас у пресслужбі посольства Великої Британії заявили, що присутність дипломатів на суді - звичайна практика, повідомляє РИА Новости.
Перед перервою, яка тривала дві години, Навальний попросив, щоб хтось купив йому їжі в Макдональдзі.
Виступ Навального в суді
Після перерви Навальному запропонували виступити.
"Я хотів би сказати декілька слів про слона в цій кімнаті, я б хотів, щоб всі звернули увагу на те, що суть справи — посадити мене у справі, по якій вже винесено вирок", - сказав Навальний.
Він уточнив, що справа, за якою він перебуває в суді, повністю сфабрикована.
"І Росія навіть частково це визнала і виплатила компенсацію. Мій брат відсидів у цій справі. Коли мені залишався тиждень до кінця терміну, мене посадили й привезли до Симонівського суду. Зараз вже 2021 рік. І комусь дуже хотілося, щоб я жодного кроку не зробив на території Росії. І ми знаємо, чому. Причина - страх однієї людини в бункері. І він боїться, тому що я завдав йому смертельної образи", - сказав він.
Також Навальний згадав про отруєння.
"Я завдав смертельної образи тим, що вижив. Завдяки пілотам і лікарям. А потім сталося страшне: я брав участь у розслідуванні власного отруєння. Скільки б він не показував, який він світовий лідер, його турбує, що в історію він увійде як отруйник. Був Ярослав Мудрий, а буде Володимир отруйник трусів", - сказав Навальний.
Він додав, що саме Путін скоїв замах на вбивство.
"І ми довели, що саме Путін вчинив цей замах на вбивство. І ось це зводить з розуму цю маленьку злодійкувату людину в його бункері", - сказав Навальний.
Наприкінці Навальний сказав, що не визнає цього подання і вимагає негайного звільнення.
Потім виступив адвокат Навального. Наприкінці промови адвокат Кобзєв порівняв справу щодо отруєння Навального з Чорнобилем, і закликав суд "не бути Дятловим".
Чому затримали Навального
У Олексія Навального є умовний термін - 3,5 роки з випробувальним терміном 5 років. Його політик отримав за звинувачення у розкраданнях у фірмах Ів Роше.
Термін повинен був закінчитися 30 грудня 2020. За російським законодавством умовний засуджений повинен з певною періодичністю відзначатися за місцем реєстрації.
До свого отруєння, коли опозиціонер був здоровий і перебував у Росії, він не прийшов на реєстрацію шість разів:
- 13 січня,
- 27 січня,
- 3 лютого,
- 16 березня,
- 6 липня,
- 17 серпня.
Попри це дружина Навального отримала дозвіл на його транспортування до Німеччини, коли він перебував у комі.
Під час лікування у російських правоохоронців претензій до Навального не виникало. Питання почали з'являтися після 12 жовтня, коли його виписали з клініки Шаріте.
Однак Навальний продовжував перебувати в Німеччині. За два дні до закінчення його випробувального терміну ФСВП відправила Навальному попередження: якщо до 29 грудня 2020 року, він не приїде, то служба може попросити замінити умовний термін на реальний.
Попри попередження, опозиціонер не прибув до Росії. Після чого ФСВП, згідно із законом, 30 грудня оголосила Навального в розшук.
Подальший запобіжний захід Навальному визначить суд. До засідання, яке поки призначене на 29 січня, він перебуватиме під вартою.
Протести в Росії - про що йшлося раніше:
- 18 січня російський опозиціонер Олексій Навальний був заарештований Хімкінським міським судом на 30 діб. Його заарештували наступного дня після повернення до Росії і затримання в аеропорту Шереметьєво.
- У той же день Навальний записав відеозвернення, в якому піддав критиці російську владу і закликав росіян вийти на мітинги на його підтримку.
- Масштабні мітинги в Росії пройшли в суботу, 23 січня. Люди в різних містах вийшли на вулиці, щоб підтримати заарештованого після повернення з Німеччини опозиціонера Олексія Навального. На акціях протесту по всій Росії було затримано понад три тисячі осіб.
- 23 січня Сполучені Штати рішуче засудили застосування сили проти протестувальників на мітингах на підтримку опозиціонера Олексія Навального. Як йдеться в заяві Держдепу, російський уряд прагне придушити права своїх громадян на мирні зібрання і свободу вираження думок, переслідуючи організаторів протестів, погрожуючи платформам соціальних мереж і заарештовуючи потенційних учасників.
- 31 січня Державний секретар США Ентоні Блінкен засудив російську владу за жорстокі дії й закликав звільнити затриманих за здійснення своїх прав людини, зокрема Олексія Навального. Під час акцій протесту 31 січня по всій Росії затримали рекордні 5135 осіб, з них в Москві – 1653, в Санкт-Петербурзі – 1159.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред