Зловживання монопольним становищем і тиск на бізнес: УЗ загрожує штраф у 9 млрд грн

26 листопада 2020, 15:30
58
АМКУ має говорити із монополістом мовою санкцій, а не рекомендацій, наголошує Агія Загребельська
УНИАН
УНИАН

АМКУ неодноразово досліджував, що дії "Укрзалізниці" містять ознаки зловживання монопольним становищем на ринку перевезення вантажів залізничним транспортом. Час на виконання рекомендацій АМКУ давно вичерпано, і настав час санкцій. Про це, реагуючи на звернення українського бізнесу до УЗ щодо тарифного тиску на підприємців, заявила колишній державний уповноважений АМКУ Агія Загребельська.

"З боку АМКУ має бути реакція на подібні речі. Річ у тім що АМКУ вже не перший рік займається УЗ, в тому числі – і питанням тарифів на вантажні перевезення. Два роки тому АМКУ проводив дослідження зазначеного ринку, і констатував, що дії УЗ мають всі ознаки зловживання монопольним становищем.

АМКУ неодноразово надавав УЗ свої рекомендації і пропозиції щодо їх тарифної політики. Рекомендації стосувалися, в тому числі, розміру тарифів, а також того, що УЗ перед тим як їх змінювати, має їх комунікувати з бізнесом.

відео дня

Як на мене вже давним-давно минув час, коли АМКУ має говорити з УЗ мовою рекомендацій. Якщо подібні звернення від бізнесу надходять до УЗ, якщо Залізниця продовжує свою тарифну політику монополіста, АМКУ, як регулятор, має застосовувати санкції і штрафи. Коли більш м'якими заходами, такими як рекомендації, він не може достукатися до УЗ", - сказала Загребельська.

Експерт розповіла, які санкції може накласти АМКУ на УЗ. Щонайбільше, мова йде про 10% річного доходу Залізниці.

"Згідно чинного законодавства, мова йде про 10% річного доходу УЗ. Який це саме буде відсоток – 1% чи 9,9% - визначає АМКУ. В тому числі, з огляду на тривалість порушення, на тяжкість порушення, з огляду на те, на скільки це порушення вплинуло на споживачів, на економіку, озираючись на те, як часто УЗ повторює ці порушення.

Загалом, АМКУ може накласти будь-який штраф до 10% річного доходу УЗ. Береться той рік, який передував рішенню АМКУ по накладенню штрафів. Якщо, наприклад, штраф не накладався в 2019 році, то максимальний розмір штрафу може бути 9,9% річного доходу УЗ за 2020 рік", - уточнила Загребельська.

Як відомо, народні депутати України звернулися до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, міністра інфраструктури Владислава Криклія та голови Укрзалізниці Володимира Жмака із закликом вжити негайних заходів щодо забезпечення рівних умов до надання послуг з перевезення вантажів компаніями-експедиторами. Попередньо про тиск збоку менеджера УЗ Іраклія Езугбая заявили самі перевізники.

У зверненні підприємців на адресу голови правління "Укрзалізниці" Володимира Жмака, вказується на дискримінаційні умовах роботи, встановлені Езугбаєм в порушення норм антимонопольного законодавства. Йдеться, у першу чергу, про необґрунтовану та вибіркову зміну ставки оплати за використання вагону-зерновозу перевізника. Ці міни повністю нівелюють переваги послуги з перевезення вантажу з узгодженими тривалими строками та значними обсягами. Хоч саме такі контракти є максимально вигідними для УЗ і були стабільним джерелом наповнення бюджету державної компанії.

У підсумку, в жовтні, УЗ недоотримала 400 млн грн доходу, а бізнес - опинився на межі виживання.

Таким чином йдеться про повне руйнування справедливої конкуренції на ринку, а також, вірогідно, й про лобіювання топ-менеджером УЗ своїх певних інтересів, наголошують транспорті експерти.

Нагадаємо, що річний дохід УЗ за підсумками 2019 року склав понад 90 млрд грн. Таким чином штраф АМКУ може сягнути - 9 млрд грн.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти