
Коротко:
- У Швеції проживає близько 45 тисяч українських біженців
- Українці мають право перебувати в країні до березня 2026 року
Українці просять владу Швеції дозволити їм залишитися в країні після завершення терміну дії Директиви про тимчасовий захист (TPD), що надавала громадянам України право легально перебувати в ЄС. Уряд королівства закликають усунути правову невизначеність, враховуючи ступінь інтеграції українців у місцевий соціум.
Про відповідну петицію в листі до одного з найбільших шведських видань Dagens Nyheter повідомила голова організації RefugeeHope UA&SE Христина Гевчук.
Загалом, за її словами, звернення до Кабінету міністрів підписали 13 українських організацій.
Гевчук зазначає, що, за даними Шведської міграційної ради, у цій скандинавській країні проживає близько 45 тис. українських біженців. З них 66% працевлаштовані або беруть участь у програмах на ринку праці, а 46% розмовляють шведською мовою.
Наразі вони мають право перебувати в країні до березня 2026 року - це крайній термін TPD. І тисячі українських родин занепокоєні тим, що шведський уряд усе ще не представив жодного подальшого плану.
"Йдеться не тільки про закон - йдеться про людську гідність, безпеку та право на майбутнє. Багато українських дітей сьогодні говорять шведською краще, ніж українською, їхні друзі - шведи, а їхні батьки будують у Швеції кар'єру. Залишити все це знову - наче вдруге втратити дім", - зазначає авторка.
Загалом у листі Гевчуків зазначено 5 вимог до уряду королівства. Зокрема, вони просять:
- Надати їм можливість отримати постійну або довгострокову посвідку на проживання без вимоги виїзду зі Швеції (схожі законодавчі зміни вже прописуються в Німеччині та Чехії).
- Щоб під час подання заяви на отримання дозволу на постійне проживання весь час, проведений у країні за умовами Директиви про масову міграцію, враховувався як час легального проживання.
- Надати можливість змінювати статус на робочий, студентський або сімейний, не виїжджаючи зі Швеції, а також скоригувати вимоги до доходу та інші бар'єри, враховуючи реальну життєву ситуацію українців.
- Возз'єднання родин без необхідності виїжджати зі Швеції - особливо для тих, хто розпочав цей процес до повномасштабного вторгнення, а також нових родин, які утворилися відтоді у Швеції, та дітей, які народилися в королівстві або переїхали з одним із батьків.
- Скасувати дискримінаційні відмінності в розподілі номерів соціального страхування - зараз, попри однаковий правовий статус, біженці, які прибули раніше, мають більше прав.
"Ми, українці, не просто просимо захисту, а пропонуємо натомість свою відданість, свої знання і свою працю. Швеція стала нашою другою домівкою. Тепер ми просимо шведських політиків: не дайте нам втратити цей дім знову", - пише Христина Гевчук.
Офіційно шведський уряд це ще поки що ніяк не коментував.
Українці за кордоном - останні новини
Нагадаємо, адміністрація президента США Дональда Трампа планує витратити 250 мільйонів доларів, призначених для іноземної допомоги, на "добровільну депортацію" іноземців. Йдеться про 200 тисяч українців.
Напередодні стало відомо, що українські біженці з роками втрачають бажання повертатися в Україну навіть після закінчення війни в майбутньому. Тривожні тенденції фіксує нове опитування, проведене в Польщі.
Нагадаємо, Главред писав, що з травня 2025 року українські біженці в Естонії більше не зможуть отримувати допомогу на оплату оренди житла і перекази. Першим це нововведення торкнеться жителів Таллінна, а потім - і інших міст країни.
Інші новини:
- Зеленський відповів, чи готовий зустрітися з Трампом і Путіним
- РФ накопичує понад 50 тисяч військових на Сумському напрямку - Зеленський
- "Дуже сподіваємося": Зеленський назвав можливі терміни завершення війни
Які країни ЄС обирають українські біженці?
За інформацією Євростату, найпопулярнішими напрямками для українських біженців стали:
- Німеччина, яка прийняла найбільше осіб (1 235 960 або 28,9% від загальної кількості в ЄС);
- Польща, де знайшли притулок 955 110 осіб (22,3%);
- Чехія, яка прийняла 369 330 біженців (8,6%).
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред