Тимчасове відсторонення Олександра Тупицького від виконання обов'язків голови Конституційного суду України не є підставою для припинення роботи інстанції. Голова КСУ Тупицький не був звільнений або позбавлений своїх повноважень – його тимчасово відсторонили у зв'язку з кримінальним провадженням. При цьому суд може виконувати свої функції і в умовах відсутності голови.
Про це заявив представник президента України Володимира Зеленського у Конституційному суді Федір Веніславський у коментарі Радіо Свобода, пояснюючи ситуацію з роботою КСУ в умовах відсторонення Олександра Тупицького.
За його словами, указ Зеленського поширюється тільки на Тупицького. Решта 14 суддів Конституційного суду можуть продовжувати свою роботу. Повноваження голови КСУ повинен виконувати його перший заступник. Якщо заступник відсутній з яких-небудь важливих причин, то тимчасово виконуючим обов'язки голови суду стає найстаріший за віком суддя.
"Відсторонення Олександра Тупицького не є блокуванням роботи Конституційного суду, адже указ президента Зеленського стосується тільки одного судді КС. Без пана Тупицького наразі є 14 суддів КС, і вони можуть розглядати будь-які питання і приймати будь-які рішення", - сказав Веніславський, додавши, що зараз КСУ працює в оптимальному режимі.читайте такожУ Зеленського вибухнули звинуваченнями і пригрозили КСУ кримінальними справами
Веніславський також вказав, що за підсумками зборів суддів КСУ 5 січня не було прийнято будь-яких резонансних рішень, а заява інстанції "не має жодного юридичного значення". Судді фактично перерахували норми Основного закону України щодо поділу влади та специфіки взаємодії.
Наостанок юрист підкреслив, що голова Конституційного суду Олександр Тупицький відсторонений від виконання своїх обов'язків через кримінальне провадження, в якому фігурує суддя. Однак ніхто не позбавляв Тупицького статусу судді і не звільняв його.
Відсторонення Олександра Тупицького
- Президент України Володимир Зеленський за підсумками позачергового засідання РНБО підписав указ про тимчасове відсторонення голови Конституційного суду Олександра Тупицького від виконання повноваження строком на 2 місяці.
- 28 грудня Тупицького викликали до Генпрокуратури з метою вручення судді підозри у справі щодо приватизації Зуївського енергомеханічного заводу в Донецькій області. Глава КСУ не з'явився на виклик, після чого Офіс генпрокурора звернувся до президента Володимира Зеленського з клопотанням про тимчасове відсторонення Тупицького у зв'язку з кримінальним провадженням.
- У КСУ вважають, що указ глави держави про відсторонення Тупицького не відповідає повноваженням президента і є фактичним втручанням у діяльність суду.
- У Офісі генпрокурора, у свою чергу, вважають, що Зеленський мав право на прийняття такого рішення, оскільки Тупицький став фігурантом кримінальної справи.
- 5 січня 2021 року судді КСУ за підсумками засідання зробили заяву про те, що дії Зеленського щодо відсторонення Тупицького є "неприпустимими". Як стверджують судді, звільнити голову Конституційного суду від своїх обов'язків можна тільки у разі припинення його повноважень, затримання або обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред