Ви дізнаєтесь:
- Які імена були у давніх слов'ян
- Які імена були в українців в Київській Русі
Імена, що звучали тисячу років тому, не лише відображають культуру та традиції наших предків, але й є важливим ключем до розуміння їхнього світогляду. Відомий український історик Олександр Алфьоров у відео на YouTube розповідає, які чоловічі імена були популярними тисячу років тому в той час. За його словами, багато з них збереглися до наших днів, хоча більшість поступилися місцем християнським іменам.
Главред з'ясував, які староруські імена були популярними 1 тисячу років тому.
Якщо вам цікаво дізнатись більше про цікаві українські імена, рекомендуємо наш матеріал: Язик зламати можна: яке найдовше ім'я та прізвище в Україні - понад 100 букв.
Які імена були у давніх слов'ян
"Ці імена ми знаходимо у літописах, і вони дуже цікаві. Це не Сонцеслави чи Пресиламудри, як іноді думають. Серед них були такі, як Біловод, Будий, Борислав, Володислав, Мирослав, а також рідкісні імена, наприклад, Внізд, Нездило чи Чарг", — зазначає Алфьоров.
Серед імен, які згадуються в історичних джерелах, можна виокремити ті, що асоціюються зі сміливістю та силою, як-от Добриня, Гордята, або Тур. Інші імена, як Желислав, Радислав чи Доброслав, відображають прагнення до миру та слави.
Дивіться відео про те, які імена найстаріші:
Примітно, що імена, такі як Дунай, Ольбех чи Здислав, є унікальними маркерами тієї епохи, які, на жаль, сьогодні зустрічаються дуже рідко.
Крім того, деякі з цих імен мали особливе значення та були пов’язані із певними рисами характеру або побажаннями для людини. Наприклад, ім’я Молибог символізує заклик до Бога, а Доброгост говорить про гостинність і доброзичливість.
Попри значну християнізацію суспільства, яка значно вплинула на іменну культуру, частина імен наших предків усе ж збереглася донині.
"Сьогодні ми можемо почути імена Володислав, Мирослав і зрідка — Добриня. Решта, на жаль, майже зникли з ужитку", — пояснює Алфьоров.
Вам також може бути цікаво:
- Язик зламати можна: яке найдовше ім'я та прізвище в Україні - понад 100 букв
- Дивні імена в СРСР, які зараз викликають тільки сміх
- Магія ініціалів: що говорять про людину перші літери її імені
Хто такий Олександр Алфьоров
Олександр Анатолійович Алфьоров — український історик, радіоведучий, громадський та політичний діяч, кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту історії України НАН України. Автор понад 100 наукових статей; автор та співавтор книг, передає Вікіпедія.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред