Верховна Рада проголосувала за відновлення кримінальної відповідальності за внесення недостовірних даних до електронних декларацій державних службовців. Брехня в е-деклараціях може обернутися політикам і чиновникам штрафом або обмеженням свободи.
Відповідне рішення було прийнято парламентаріями в п'ятницю, 4 грудня, під час засідання. Законопроект №4460-д підтримали 289 народних депутатів. Відомо, що документ став компромісним – його розробили на базі президентського проекту закону №4434 та законопроекту №4441 від робочої групи Ради.
Спікер ВР Дмитро Разумков заявив про намір підписати закон 7 грудня, щоб він встиг вступити в силу до Нового року. Парламентарі пообіцяли не вносити постанови, які можуть затягнути цей процес.
Що передбачає закон
Якщо суб'єкт декларування вносить завідомо недостовірні дані до своєї електронної декларації на суму від 1,3 до 9 мільйонів гривень (від 500 до 4000 прожиткових мінімумів ), то за такі дії на нього очікує штраф від 2,5 до 3 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – це від 42,5 до 51 тисячі гривень. Альтернативне покарання - від 150 до 240 годин громадських робіт з умовою заборони займати пов'язані з державною діяльністю посади на строк до 3 років.
У тому випадку, якщо суб'єкт декларування умисно вносить недостовірні відомості на суму від 4 тисяч прожиткових мінімумів (9 мільйонів гривень), то штраф складе від 51000 до 85000 гривень. У цьому випадку порушнику загрожують громадські роботи від 150 до 240 годин або обмеження волі строком до 2 років з позбавленням права обіймати державні посади до 3 років.читайте такожКСУ заборонив НАЗК перевіряти декларації і повернув Україну у 1991 рік
Якщо державний службовець умисно не подає електронну декларацію, йому загрожує штраф від 2,5 до 3 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від 150 до 240 годин. Особі забороняється обіймати певні посади строком до 3 років.
Прийнятий Радою закон набирає чинності наступного дня після його офіційного опублікування.
Електронне декларування в Україні
- Конституційний суд 27 жовтня визнав статтю 366-1 Кримінального кодексу такою, що не відповідає Основному закону України. Інстанція своїм вердиктом скасувала кримінальну відповідальність за внесення недостовірних даних до електронних декларацій та заборонила НАЗК вести реєстр декларації та пошук конфлікту інтересів.
- Президент Володимир Зеленський 29 жовтня скликав позачергове засідання РНБО, за підсумками якого було прийнято рішення про відновлення антикорупційної інфраструктури. Зеленський зареєстрував у Раді проект закону № 4288, який передбачає скасування резонансних рішень КСУ і перезавантаження складу суду.
- 1 грудня керівник партії Слуга народу Олександр Корієнко розповів, що у Раді немає голосів на підтримку ініціативи президента Зеленського щодо КСУ.
- 2 грудня парламентарій від Слуги народу, представник Ради в КСУ Ольга Совгиря заявила, що робоча група парламенту вважає неефективним тюремне ув'язнення за порушення, пов'язані з електронним декларуванням. Кращим рішенням стане покарання у вигляді громадських робіт.
- 3 грудня до Ради внесли законопроект №4460-д авторства групи депутатів на чолі з Денисом Монастирським. Проект закону, який передбачає обмеження свободи та громадські роботи у разі порушення правил електронного декларування, вважають компромісним.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред