
10 травня о 23:15 на каналі 1+1 Україна покажуть документальний фільм спеціальної кореспондентки ТСН Наталії Ярмоли "Жертви: війна після війни" - історії тих, хто не здався для тих, хто не здається.
Тоталітарні режими завжди використовували схожі методи для підкорення народів. Один із найнебезпечніших серед них – вплив на дітей. Системне стирання національної ідентичності та пропаганда – так працювали репресивні ідеології у ХХ столітті, зокрема, під час Другої світової війни. І саме це ми знову спостерігаємо сьогодні.
У спеціальному проєкті "ТСН. Особливий погляд" до Дня пам’яті та перемоги над нацизмом журналістка Наталія Ярмола розповідає про одну з найтрагічніших і маловідомих сторінок історії 20 століття: викрадення дітей, нацистські "фабрики" геноциду, приховані злочини Третього Рейху, життя з тавром "зрадника" після повернення з примусових робіт до СРСР остарбайтерів.

У фільмі ви побачите історію польки Барбари Пацьоркевич, яка у віці чотирьох років опинилася в центрі нацистського експерименту в польському Лодзі — місті, перетвореному на "центр перевиховання" викрадених дітей з окупованих територій. Там відбирали "генетично цінних" для Третього Рейху. Барбару забрали у бабусі у 4-річному віці до дитячого будинку і германізували. Діти з окупованих територій мали оновлювати німецьку кров. Решту – відправляли на примусову працю або знищення.
Усе – в атмосфері мовчання, таємності, псевдонауки й ідеології вищої раси. Героїня цієї розповіді із болем говорить про українських дітей, яких - сьогодні - після 80 років перемоги над нацизмом - викрадає ра**истський режим, аби "перевиховати" та повністю стерти українську ідентичність. Після війни десятирічна Барбара пройшла болісний шлях повернення на Батьківщину.

Окрім того, у фільмі ексклюзивно покажуть один з таємних об’єктів Гітлера - найбільший пороховий завод, роботу якого забезпечували тисячі пригнаних у рабство остарбайтерів. Про нелюдські умови, в яких жили та працювали примусові робітники, розповість українська остарбайтерка Ганна Шияненко, яка нещодавно відсвяткувала столітній ювілей. Серед іншого пані Ганна ділиться спогадами, що чекало остарбайтерів після капітуляції Німеччини та повернення додому: фільтраційні справи, переслідування НКВД, тавро "зрадника", табори, розстріли. Кожного п’ятого — репресували. Так, для мільйонів жертв Другої Світової у день, який радянські ідеологи назвали Днем Перемоги насправді почалася друга - особиста війна за виживання.

ТСН зібрала у фільмі "Жертви: війна після війни" живі свідчення, архіви й розслідування істориків, щоб реконструювати те, що десятиліттями замовчувалося.
Дивіться документальний фільм "Жертви: війна після війни" 10 травня о 23:15 на каналі 1+1 Україна.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред