Вербна неділя - свято, яке ще називають Вхід Господній в Єрусалим. У католиків він називається Пальмова неділя, тому що насправді Христа зустрічали пальмовими гілками – але в наших краях пальми замінили вербою.
Вербна неділя в 2020 році припала на 12 квітня.
В це свято православним дозволяється послаблення Великого посту 2020. А головні традиції і прикмети на Вербну неділю пов'язані з вербою.
Вже пора вирішувати, що робити з торішньої вербою і як зберегти вербу свіжої до Вербної неділі, якщо вже наламали нових гілок.
Що не можна робити на Вербну неділю, для чого потрібна верба в будинку, що готують у Вербну неділю й які прикмети і традиції дня – у матеріалі Главреда.
- Верба в будинку – прикмети на Вербну неділю
- Вербна неділя – що не можна робити
- Вербна неділя – що можна робити
- Служба у Вербну неділю – онлайн трансляція богослужіння
- Вербна неділя – що можна їсти і що готують у Вербну неділю
Верба в будинку – прикмети на Вербну неділю
Для чого потрібна верба в будинку? За народним повір'ями, це потужний амулет, який захищає мешканців будинку від зла, охороняє їх здоров'я і навіть привертає в будинок гроші.
Про те, як залучити гроші в своє життя за допомогою звичайної вербички, ми вже писали в нашому матеріалі Лазарева субота – як освятити вербу вдома і заговорити її на гроші: там описаний і ритуал на гроші, і замовляння на гроші, і навіть молитва, щоб гроші водилися.
Коли рвуть вербу і святять її в 2020 році? Вже з вечора Лазаревої суботи. Після освячення вербою вже ні з ким не діляться, а відразу несуть додому.
Скільки вербочек ставлять вдома? За прикметою, кількість гілок повинна дорівнювати кількості домочадців.
Як зберегти вербу свіжою? Просто у вазі без води. Вербу в будинку зберігають за однією з домашніх ікон – аж до наступної Вербної неділі. При цьому у воду її не ставлять: у воді вона проростає, після чого, за традицією, її треба висадити в землю (але ні в якому разі не на своїй ділянці – це нібито до смерті, краще біля річки чи в лісі).
Якщо освячена верба зацвіла або проросла – це добра прикмета: значить, дому і сім'ї не загрожує ніяка біда.
Що робити з торішньою свяченою вербою? Кращий варіант – спалити. Тому що викидати освячену вербу або закопувати там, де на неї можуть напаскудити тварини (а як ти таке вгадаєш?) категорично не можна.
Як альтернатива – можна заварити з нею чай або зробити собі ванну з вербним відваром. У першому випадку котики верби треба з'їсти, у другому – залишки доведеться закопувати.
Детальніше читайте в нашому матеріалі Освячена верба: скільки зберігати і що робити з торішньої вербою, прикмети.
Вербна неділя – що не можна робити
Що ж категорично не можна робити у Вербну неділю? В першу чергу багатьох цікавить, чи можна мити голову у Вербну неділю і чи можна садити в Вербну неділю. Так і так. Але в обох випадках є свої "але".
Голову можна мити – а розчісувати волосся не можна: інакше чекай неприємностей.
Садити рослину з великими м'ясистими листям можна. Й якщо протягом місяця вона не зів'яне – то така рослина, за повір'ям, почне постійно залучати гроші в будинок. Але! Якщо вона завяла – ходити людині в бідняках все життя.
З інших заборон:
- не можна працювати у Вербну неділю;
- не можна прибирати у Вербну неділю, шити і займатися рукоділлям;
- шумно веселитися й напиватися.
Вербна неділя – що можна робити
Молитися, поститися, роздавати милостиню зі словами "Вам на удачу, мені на багатство" (це найпростіше замовляння на гроші у Вербну неділю) і спілкуватися із сім'єю (якщо свято провести в сімейному колі – це зміцнить родинні зв'язки).
Головна традиція – влаштувати жартівливе побиття вербою, щоб додати людині здоров'я і багатства.
При цьому треба промовляти щось на вибір:
♦ "Не я б'ю – верба б'є. Верба хліст б'є до сліз".
♦ "Будь таким же сильним, як верба, таким же здоровим, як її коріння, і таким же багатим, як земля".
♦ "Верба красна, бий до сліз, будь здоровий!".
Також, за прикметами, добре пройде пересадка кімнатних рослин.
Служба у Вербну неділю – онлайн трансляція богослужіння
Вербна неділя – що можна їсти і що готують у Вербну неділю
У Вербну неділю можна їсти рибні страви, додавати в їжу при готуванні олію, а за святковим столом побалувати себе келихом винця. При цьому переїдати та напиватися у Вербну неділю категорично не можна.
Які страви можна приготувати у Вербну неділю? Наприклад, оригінальний рибний суп з помідорами. З 500 г риби зробити рибний бульйон, рибу вийняти – порізати туди 3 картоплини – через п'ять-десять хвилин додати пасеровані моркву, цибулю і корінь петрушки (всі овочі – по 1 шт.). Повернути в каструлю шматочки риби. Хвилин за десять до готовності додати 0,5 склянки консервованого зеленого горошку і 3-4 свіжих помідора, які нарізали шматочками. При подачі прикрасити зеленню.
Багатьом припаде до душі і ситний рибний салат. Знадобиться:
- 2 сорти вареної риби (наприклад, філе окуня і горбуші – в загальній складності 1 кг);
- картопля і гриби – по 0,5 кг;
- цибуля – 3 шт.,
- пісний майонез – 250 р.
Картоплю відварити і крупно натерти. Цибулю посмажити.
Салат укладається шарами: спочатку шар риби – пісний майонез – шар грибів – майонез – смажений лук – майонез – шар іншої риби – майонез – фінальний шар з картоплі.
Зверху прикрасити майонезом, свіжим або солоним огірком, зеленню. Найкраще смакує, якщо дати йому настоятися.
Вишукана риба, запечена з горіхами. Вам знадобиться:
- хек – 3 шт.;
- помідор – 1 шт.;
- волоські горіхи – 70 г;
- часник – 3 зубчики;
- зелень – 30 г;
- коріандр – 1 ч. л.;
- оливкова олія – 20 мл;
- спеції за смаком.
Як приготувати – наочно видно на відео:
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред