Що таке вакцинація і як вона працює: гід щепленнями

26 листопада 2020, 14:01
69
Вакцина-це частина вірусу або бактерії, яка безпечно і ефективно контактує з вашим організмом.
вакцина
Вакцина-це частина вірусу або бактерії, яка безпечно і ефективно контактує з вашим організмом. / УНІАН

Вакцини-найефективніший спосіб запобігти поширенню хвороби. Завдяки імунізації в усьому світі були викорінені небезпечні для життя захворювання, такі як віспа.

За оцінками Всемирной організації охорони здоров'я (ВООЗ) вакцини зупиняють від 2 до 3 мільйонів смертей щорічно. І це можливо тільки завдяки великій кількості щеплень.

Ось що потрібно знати про важливість вакцин, включаючи п'ять найважливіших, коли-небудь розроблених.

Основи вакцини

Вакцина-це частина вірусу або бактерії, яка безпечно і ефективно контактує з вашим організмом. Часто це ослаблена або мертва частина зародка. Потім, якщо ви стикаєтеся з цими мікробами кожен день, імунна система буде точно знати, як з ними боротися.

читайте також"Всіх не врятує": лікар назвала головну небезпеку вакцини від коронавірусу

Коли мікроб або патоген потрапляє у ваше тіло, ваша імунна система швидко розпізнає зловмисника і працює, щоб запобігти його поширенню. Коли імунна система робить ці зусилля, вона створює спеціалізовані клітини пам'яті, які можуть згадати патоген або мікроб.

"Наступного разу, коли той же патоген або мікроб потрапить в наш організм, клітини пам'яті можуть відреагувати набагато швидше", - пояснює лікар з США Йозеф Комбер. Також є перевага широкомасштабної імунізації.

Імунізація населення вакцинами гарантує, що інфекційні захворювання не поширяться, а якщо вони поширяться, то рівень смертності і кількість уражених людей будуть мінімальними.

Вакцини також гарантують, що групи високого ризику, такі як люди з аутоімунними розладами, немовлята та люди похилого віку, захищені від цих захворювань. Цей процес захисту тих, хто піддається більшому ризику, називається колективним імунітетом. Колективний імунітет означає, що більшість, якщо не всі люди отримують імунізацію, щоб захистити ці більш вразливі групи населення.

Чи безпечні вакцини?

Щоб вакцини були випущені для використання пацієнтами, вони проходять роки розробки, тестування та перевірки, щоб забезпечити їх безпеку та уникнути серйозних довгострокових ускладнень. Це означає: Так, вони безпечні в переважній більшості випадків.

Однак вакцини мають побічні ефекти, які залежать від вакцини. Як правило, ці побічні ефекти дуже легкі і рідко призводять до серйозних ускладнень. Деякі побічні ефекти включають:

  • Болючість
  • Почервоніння в місці уколу
  • Легка лихоманка після ін'єкції вакцини

Побічні ефекти вакцин серйозні тільки в рідкісних випадках, але деякі вакцини можуть не підходити для людей з алергією, вагітних, які страждають неврологічними розладами або людей з ослабленою імунною системою. Це лише деякі з демографічних груп, які можуть не отримати певні вакцини.

Перед вакцинацією найкраще порадитися з лікарем, щоб переконатися, що це безпечно для вас.

Які бувають 4 типи вакцин?

Вакцини зазвичай роблять шляхом ін'єкції пацієнтам з легкою формою захворювання або виділення частин хвороботворного мікроба, щоб ознайомити імунну систему з тим, як працює хвороба, щоб вона могла з нею боротися.

Думайте про це, як про отримання надсекретної інформації про супротивника, перш ніж він нападе. Існує чотири види вакцин, кожна з яких захищає від певних захворювань, але запобігає зараженню різними способами.

Види вакцин
Тип вакциниЩо робитьПриклади вакцин
Живі аттенуйовані вакциниЖиві аттенуйовані вакцини, по суті, вводять людині менш сильну форму хвороби, від якої він намагається захистити (звідси і назва "живий"). Це, в свою чергу, змушує імунну систему організму адаптуватися до хвороби і дозволяє їй генерувати власну імунну відповідь. Оскільки ця вакцина настільки ефективна, вам зазвичай потрібна лише одна з цих вакцин на все життя - на відміну від щорічних.Віспа, вітряна віспа, жовта лихоманка, Кір
Інактивовані вакциниІнактивовані вакцини схожі на живі вакцини, за винятком того, що вони містять мертву форму хвороби. Оскільки вони не живі, вони, як правило, не настільки ефективні, і вам, ймовірно, знадобиться ревакцинація, щоб "підвищити" ефективність вакцини.Грип( щеплення), поліомієліт, гепатит А, сказ
Субодиничні, рекомбінантні, полісахаридні та кон'юговані вакциниЦі вакцини замість використання цілого мікроба, що викликає хворобу, розривають його на частини і відбирають менші його частини для створення більш специфічної імунної відповіді.ВПЛ, гепатит В, менінгокок (менінгіт), коклюш
Анатоксиновая вакцинаАнатоксинові вакцини використовують те, що виробляє хвороботворний мікроб, для створення імунної відповіді. По суті, він робить мікроб нетоксичним, нейтралізуючи токсичний продукт мікроба.Правець, дифтерія

Чому вакцини не викликають у мене хвороби?

Вакцини вводять патоген у вашу імунну систему в такій формі, яка не може викликати хворобу. "Ніколи не хворіючи, ми навчаємо нашу імунну систему тому, як запам'ятовувати мікроб", - говорить Комбер.

Так, вакцини мають побічні ефекти. Однак ці побічні ефекти ніколи не відображають симптоми захворювання, на яке націлена вакцина. Скоріше, вони вводять у ваше тіло антигени, які допомагають вашій імунній системі створювати антитіла, які борються з хворобами.

Поширена помилка полягає в тому, що вакцинація заражає вас вірусом або мікробом. Але це неправда, і будь-які побічні ефекти, що виникають в результаті вакцинації (наприклад, почервоніння, біль або жар), виникають не тому, що ви інфіковані цією хворобою.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти