Якщо Росія продовжить агресію проти України, Москва може забути про завершення будівництва і запуск газопроводу Північний потік-2. Ситуацію для РФ ускладнює і той факт, що у Європі через позицію США починає змінюватися ставлення до російського трубопроводу, який може стати інструментом поділу європейського співтовариства. Про це заявив український дипломат, колишній посол України у США Валерій Чалий.
У ефірі каналу Україна 24 він розповів про те, що у Європі повинні чітко розуміти наслідки введення до експлуатації газопроводу Північний потік-2. Як тільки з'явиться трубопровід, Росія використовуватиме його для того, щоб розділити Європу. Втім, наразі не можна впевнено казати про те, що питання з СП-2 вже вирішене. Постачання палива трубопроводом буде можливим тільки в тому випадку, якщо Москва припинить агресію щодо Києва.
"Європа повинна зрозуміти, що отримання якихось коштів найближчим часом може створити у них величезні проблеми потім, коли Росія почне їх розділяти і управляти цією трубою. Я не думаю, що це питання закрите, хоча там 96% труби вже побудовано. Крім труби, ще треба забезпечити постачання газу за європейськими правилами. Це може бути тільки за умови, якщо зміниться ситуація з російськими атаками на Україну", - сказав Чалий.читайте такожІлларіонов пояснив, навіщо Європі СП-2 замість транзиту газу через Україну
За його словами, якщо Росія не змінить свою політику щодо України, на проект СП-2 очікує провал. Проти Москви грає і фактор зміни поведінки європейських країн під впливом Вашингтона.
"Якщо вони продовжуватимуть далі в такому ж дусі, вони можуть забути про "Північний потік-2", наразі швидко почала змінюватися думка в самих європейських країнах. Візит Блінкена, спілкування з міністром Маасом, у Лондоні на G7, — він чітко позначив позиції", - вважає дипломат.
Також він додав, що європейські країни мають намір боротися з намірами Кремля розколоти Європу.читайте такожСША доб'ють Північний потік-2, у РФ немає шансів - Atlantic Council
"І тут питання не тільки в "Північному потоці-2", питання, наскільки Росія зараз розділяє Європу, як Путін намагається там грати через корумпованих політиків, адже ми їх бачимо – займає якісь позиції у Європі, а потім раптом стає на чолі енергетичної компанії. І з цим європейці готові боротися", - підкреслив Валерій Чалий.
Проект Північний потік-2 і транзит газу через Україну
- Російський трубопровід СП-2 будується в обхід України з 2018 року. Прокладання газопроводу проходить дном Балтійського моря з Росії до Німеччини. Вартість проекту оцінюють у 9,5 мільярдів євро.
- Радниця глави Нафтогазу Лана Зеркаль казала про те, що якщо Північний потік-2 все ж таки буде побудовано і реалізовано, це завдасть удару по транзитному статусу України. У Києві сподіваються, що США посприяють зупинці проекту.
- Німецький журналіст Райнхард Фезер зробив прогноз, згідно з яким Росія після запуску СП-2 більше не залежатиме від України у питаннях транзиту газу до Європи, і тому знову реалізує заходи, пов'язані з дестабілізацією ситуації в українській державі.
- Глава щорічної Мюнхенської міжнародної конференції з безпеки, дипломат Вольфганг Ішингер стверджував, що Європа може погодитися на запуск до роботи Північного потоку-2 за дотримання низки умов. Серед них - вирішення питань щодо Донбасу і звільнення російського опозиційного політика Олексія Навального.
- Німецькі ЗМІ повідомляли, що Берлін міг попросити Вашингтон не перешкоджати завершенню проекту СП-2 в обмін на інвестиції Німеччини в економіку України. Згідно з цими відомостями, у ФРН спробували компенсувати витрати Києва у зв'язку зі змінами транзитного статусу держави.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред