Питання завершення будівництва та запуск газопроводу Північний потік-2 супроводжується серйозними політичними ризиками і витратами. Зупинка проекту не змінить репресивний характер політичного режиму, проте СП-2 буде актуальним для Німеччини та ЄС тільки у тому випадку, якщо збільшиться обсяг закупівель російського газу. Старт газопроводу може призвести до того, що Москва більше не буде прив'язана до транзитних постачань газу через Україну. Це може призвести до економічних проблем Києва і спроби Росії влаштувати дестабілізацію ситуації в Україні. Ситуація з арештом Навального може стати приводом для того, щоб російський енергетичний проект було зупинено.
Як повідомляє DW, про це пише оглядач німецької газети Frankfurter Allgemeine Zeitung Райнхард Фезер у своєму коментарі про те, які події можуть відбутися у разі реалізації проекту Північний потік-2.
За його словами, після газового конфлікту між Україною і Росією у 2005-2006 роках у Європі прийшли до висновку, що РФ може використовувати газ в якості політичної зброї і знизили залежність від російського палива шляхом диверсифікації постачань.
Північний потік-2 може змінити ситуацію на користь Москви, проте його економічна доцільність для Німеччини та ЄС проявиться тільки в тому випадку, якщо Берлін і Брюссель збільшать обсяг закупівель газу. І якщо імпорт не зросте, то СП-2 буде виконувати свою геополітичну функцію і дозволить Росії постачати газ до Європи в обхід України.читайте такожСША влаштують крах Північного потоку-2: у Байдена оголосили про плани
Як стверджує автор статті, для Києва це стане проблемою в аспектах політики і безпеки. Допоки, доки РФ залежить від транзитного статусу України, Кремль не почне ескалацію військового конфлікту. Але у разі запуску СП-2 такої залежності більше не буде.
Фезер зазначає, що Росія виграє від роботи СП-2: якщо Європа почне закуповувати більше газу, то фінансування корумпованого режиму збільшиться. А якщо європейці не будуть імпортувати більше палива, транзит через Україну більше не знадобиться, внаслідок чого Москва зможе влаштувати дестабілізацію політичної ситуації в українській державі.
"Якщо ж обсяги імпорту не збільшаться, в транзиті газу через Україну більше не буде необхідності. У цьому випадку у Москви з'явиться важіль для дестабілізації ситуації в країні, що може безпосередньо вплинути на безпеку східноєвропейських членів ЄС і НАТО", - додав Фезер.
Також він підкреслив, що проект СП-2 став великою помилкою Берліна з ЄС і може послабити позиції Європи щодо Росії. Тому справа проти Олексія Навального і репресії щодо його прихильників можуть стати приводом для зупинки будівництва газопроводу.читайте такожУдар США по Північному потоку-2: у Нафтогазі розкрили плани Вашингтона
Північний потік-2 новини
- У Газпромі 19 січня вперше заявили про те, що через зміни політичної ситуації будівництво газопроводу Північний потік-2 може бути поставлено на паузу або зупинено. У Кремлі звинуватили США в тиску на проект і заявили, що такі дії не відповідають міжнародному законодавству.
- У той же день США впровадили санкції проти трубоукладача Фортуна і компанії-власника судна.
- У компанії Nord Stream AG 15 січня повідомили, що роботи з добудови СП-2 у Данії не стартували через технічні проблеми. У російському експертному співтоваристві сказали, що проблемна ситуація виникла через відсутність у судна-трубоукладача Академік Черський дозволу на проведення робіт. Норвезька компанія DNV GL не сертифікувала газопровід під загрозою потрапляння до американських санкційних списків.
- Серйозні проблеми з добудовою Північного потоку-2 з'явилися після того, як з 1 січня 2021 року вступили в силу нові американські санкції, які поширюються на всі компанії, задіяні в проекті.
- Колишній глава Центрального Банку Росії Сергій Алексашенко заявив, що санкції США фактично знищили СП-2. Газопровід буде добудовано, проте його не введуть до експлуатації допоки, доки Америка не зніме обмеження.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред