В Україні в ході воєнного стану нерідкі випадки, коли працівники ТЦК (в просторіччі – військкоматів) вимагають у перехожих документи для перевірки. Але, як каже адвокат Володимир Крекотень у соціальній мережі Instagram, чинним українським законодавством не затверджені бланки будь-яких посвідчень, які давали б право представникам ТЦК перевіряти документи у будь-якого перехожого.
"У мережі бачив відео, де працівник ТЦК зупиняє якогось громадянина і показує йому якесь посвідчення, видане комендантом ТЦК, яке начебто як надає уповноваження на перевірку документів. Крім того, ні комендант, ні начальник ТЦК не має повноважень видавати подібні посвідчення. Враховуйте це, якщо на вулиці до вас звернеться людина у формі і вимагатиме Ваші документи, пред'явивши подібне посвідчення", ‒ сказав адвокат.
Які є законні підстави для перевірки документів
Уповноважена особа має право вимагати у чоловіка пред'явлення їм документів, які посвідчують особу і підтверджують громадянство України або спеціальний статус особи, в наступних випадках:
- якщо людина має зовнішні ознаки, схожі на ознаки особи, що перебуває в розшуку, або безвісно зниклої особи;
- якщо є достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення;
- якщо людина знаходиться на території або об'єкті зі спеціальним режимом;
- якщо у людини є зброя, боєприпаси, наркотичні засоби та інші речі, обіг яких обмежено або заборонено для зберігання, використання або перевезення яких потрібен дозвіл, якщо встановити такі права іншим чином неможливо;
- якщо особа перебуває у місці вчинення кримінального, адміністративного правопорушення або ДТП, іншої надзвичайної події;
- якщо зовнішні ознаки людини або транспортного засобу або дії особи дають достатні підстави вважати, що людина має відношення до вчинення правопорушення, транспортний засіб може бути знаряддям або об'єктом вчинення правопорушення;
- порушення людиною відповідних заборон, введених на території, де введено правовий режим воєнного стану.
"Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України", - наголосив Крекотень.
Мобілізація в Україні
Як повідомляв Главред, в Україні розширили перелік військовозобов'язаних, які зможуть отримати відстрочку. Змінено критерії визначення критично важливих підприємств та працівників, яких можна забронювати та надати їм відстрочку від мобілізації.
Також раніше повідомлялося, що Раді пропонують дозволити чоловікам відмовлятися від мобілізації. Нардеп пропонує мобілізувати тільки "мотивованих патріотів", а громадян, які не бажають воювати – залучати до роботи на економіку.
Водночас президент України Володимир Зеленський нещодавно заговорив про посилення мобілізації. Військове командування просить, щоб їм надали можливість мобілізувати більше людей. Однак Зеленський зазначив, що про це поки рано говорити.
Інші новини:
- В Україні можуть посилити мобілізацію: у Раді назвали умови та терміни
- Зменшить швидкість просування ЗСУ: Світан розповів, чого чекати від мобілізації в РФ
- Що буде з мобілізацією в Україні: у Міноборони назвали умову її посилення
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред