Чому постачання газу з РФ не допоможе його здешевити

17 січня 2021, 10:15
728
Поставки російського газу безпосередньо прив'язані до політичних питань.
Газ
В. о. міністра енергетики Юрій Вітренко запропонував відновити постачання газу з РФ/ УНІАН

Юрій Вітренко, після зниження цін на газ до 6,99 гривень до кінця опалювального сезону, запропонував відновити поставки газу з Росії, розблокувавши транзит із Середньої Азії і працювати з незалежними від Газпрому компаніями.

Саме рішення Кабміну покликане тільки загасити пожежу тарифних протестів, воно половинчасте і не здатне кардинально змінити ситуацію.

Ця постанова стосується постачальників - вони зобов'язуються виставити ціну на газ в 6,99 гривень, бо інакше їх можуть позбавити ліцензії, через що споживачі повинні будуть перейти до постачальника останньої надії - Нафтогазу. Відповідно, не підкорятися цій постанові постачальники не можуть, якщо не хочуть втратити свій бізнес.

відео дня

читайте такожВітренко розповів, коли і наскільки знизять ціни на газ для населенняАле проблема в тому, що сама постанова не має на увазі виплат компенсацій постачальникам за зниження ціни – це окрема процедура. А тому, після двох місяців, протягом яких діє постанова, можливий сценарій, при якому постачальники можуть виставити претензії Кабміну з вимогою компенсації різниці, посилаючись на ціни європейського хабу. Точно так само, як свого часу Нафтогаз вимагав від Кабміну 110 млрд гривень за ПСО в 2016 і 2017 роках. Якщо нічого нового Кабмін не передбачить [за ці два місяці], то після закінчення опалювального сезону тарифи повернуться до колишньої схеми і в наступному сезоні нинішня ситуація повториться. Хоча в Кабміні про це, звичайно, не думають.

Говорячи про відновлення поставок, Вітренко співає стару пісню - змусимо, мовляв, Росію через суд пустити до нас середньоазіатський газ і заживемо. Хоча насправді це абсурд і нічого не заважає прямо зараз налагодити поставки - достатньо підписати новий контракт. Камінь спотикання в тому, що сам Газпром не хоче підписувати ніяких контрактів, оскільки та ціна газу, яку йому пропонували окремі українські приватні компанії, на 15% відсотків вища за європейську. Крім того, поставки російського газу безпосередньо прив'язані до політичних питань. Без врегулювання, наприклад, ситуації на Донбасі, вони неможливі.

Тут питання в іншому. Такі заяви - це показник того, що в уряду немає реальних важелів і механізмів для здешевлення цін на газ.

Єдиний варіант - це продаж газу власного видобутку на біржі. Якби ресурс в 7-8 мільярдів кубів продавався з регуляторними обмеженнями, це дало б можливість не тільки не прив'язуватися до європейських цін, але і знизити вартість газу для українських споживачів. Це можливо, але ніхто не хоче цим займатися - крім заяв потрібно виконати велику роботу, якою влада займатися не планує.

Валентин Землянський, директор енергетичних програм Центру світової економіки та міжнародних відносин НАН України, експерт з питань енергетики, спеціально для Главреду

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти