Названо денну дозу м'яса, що призводить до недоумства

6 квітня 2021, 22:30
310
Деменція не завжди є фактором старіння.
Деменція Альцгеймера
Альцгеймер - найбільш часта причина деменції / Pixabay

Люди з деменція відчувають труднощі з пам'яттю, увагою, мисленням і міркуванням, що заважає їх повсякденній діяльності. Ці когнітивні труднощі не є частиною типового процесу старіння.

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) повідомляє, що в усьому світі налічується близько 50 мільйонів випадків деменції з надійних джерел, при цьому щорічно діагностується близько 10 мільйонів нових випадків.

Хвороба Альцгеймера-найчастіша причина деменції, на яку припадає 60-70% випадків.

Близько 5-10% випадків пов'язані з порушенням кровотоку в головному мозку - наприклад, в результаті інсульту - і відомі як судинна деменція.

Відомо, що генетичні фактори та фактори навколишнього середовища, включаючи дієту та спосіб життя, впливають на розвиток та прогресування деменції.

читайте такожЯк зупинити деменцію: вчені зробили важливе відкриття

Попереднє дослідження пов'язує загальне споживання м'яса людьми з ризиком розвитку цього захворювання.

Однак нове дослідження вчених з Університету Лідса в Сполученому Королівстві припускає, що існує зв'язок між вживанням переробленого м'яса, зокрема, і підвищеним ризиком розвитку деменції.

Оброблене м'ясо включає такі продукти, як ковбаси, бекон, салямі і солонину.

Проте дослідження також показують, що червоне м'ясо може мати захисний ефект від деменції.

Дієта, генетика і спосіб життя

Вчені проаналізували дані британського біобанку, бази даних генетичної та медичної інформації від приблизно півмільйона добровольців з Великобританії у віці 40-69 років.

При прийомі на роботу в проект кожен учасник заповнив анкету з харчування і пройшов добову оцінку дієти.

Це дозволило дослідникам оцінити загальну кількість м'яса, яке регулярно споживав кожен учасник, і скільки м'яса кожного виду вони з'їли.

База даних також дозволила їм визначити, які учасники мали алель генного варіанту APOE ε4, який, як відомо, збільшує ризик розвитку деменції.

Потім вони використовували записи лікарень та дані про смертність для виявлення подальших випадків деменції з усіх причин, хвороби Альцгеймера та судинної деменції протягом періоду спостереження тривалістю близько 8 років.

З 493 888 учасників 2896 страждали деменцією з усіх причин. До їх числа увійшли 1006 випадків хвороби Альцгеймера і 490 випадків судинної деменції.

Щоб оцінити роль споживання м'яса, дослідники повинні були врахувати широкий спектр інших факторів, які, як відомо, впливають на ймовірність розвитку деменції.

До них відносяться вік, стать, етнічна приналежність, Освіта та соціально-економічний статус. Крім того, дослідники врахували фактори способу життя, такі як куріння, фізична активність і споживання фруктів і овочів, риби, чаю, кави та алкоголю.

Після цих коригувань вони виявили, що кожна додаткова 25-грамова порція обробленого м'яса, споживана в день, була пов'язана зі збільшенням ризику деменції з усіх причин на 44%.

Це споживання також було пов'язано з підвищенням ризику хвороби Альцгеймера на 52%.

Навпаки, кожна додаткова порція необробленого м'яса, що з'їдається в день, на 19% була пов'язана зі зменшенням ризику деменції з будь-якої причини і на 30% зниженням ризику хвороби Альцгеймера.

Результати для необробленої птиці та загального споживання м'яса не були статистично значущими.

Вживання в їжу великої кількості обробленого м'яса також було пов'язано з більш високим ризиком судинної деменції, але зв'язок зі стабільним збільшенням щоденного споживання не була значною.

Як і очікувалося, дослідники відзначили, що наявність алеля APOE ε4 збільшує ризик деменції в 3-6 разів. Однак це не мало значного впливу на спостережувану зв'язок між дієтою і деменцією.

Оброблене м'ясо і ризик захворювань

Велика кількість доказів пов'язує споживання обробленого м'яса з раком. У 2015 році ВООЗ навіть визначила його як канцероген.

"У всьому світі поширеність деменції збільшується" і дієта як змінний фактор може зіграти свою роль", - говорить Х*йфен Чжан, доктор філософії харчових наук і харчування Університету Лідса, який був провідним дослідником нового дослідження.

"Наше дослідження доповнює зростаючу кількість доказів, що пов'язують споживання переробленого м'яса з підвищеним ризиком цілого ряду непередаваних захворювань", - додає вона.

Важливо відзначити, що дослідники представили свої результати у вигляді процентного збільшення ризику розвитку деменції або "відносного ризику".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти