Повномасштабна війна кардинально змінила життя кожного українця, зокрема й сферу мистецтва. Попри складні обставини, юні українці продовжують займатися музикою та розвивати свої таланти, хоча спеціалізованих ініціатив для їхньої творчої самореалізації в Україні поки що не вистачає.
Сьогодні ми хочемо розповісти про подію, яка підтримує та надихає творчу молодь у цей непростий час. 4–6 квітня в Києві відбудеться Drum Island Fest 2025 – перший в Україні міжнародний конкурс-фестиваль ударних інструментів для дітей і юнацтва. Він об’єднає талановитих музикантів з усього світу, відкриваючи для них нові можливості. Медіапартнер заходу - телеканал ПЛЮСПЛЮС.
Ми поспілкувалися з Дмитром та Оксаною Хорошунами, засновником та художньою керівницею фестивалю, щоб дізнатися більше про розвиток дитячих талантів і майбутнє барабанної культури в Україні.
Дмитре, як розпочався ваш шлях драмера?
Дмитро: Досить незвично, бо музичну школу я закінчив як піаніст, а грати на барабанах почав у 15 років. Мій перший викладач — батько, професійний барабанник Сергій Хорошун. З ним я пройшов усю програму музичної школи за один рік, тому вже після 9 класу зміг вступити в музичне училище на ударні інструменти. Далі — конкурси, навчання в Київській консерваторії, робота в оркестрі Баден-Баденської філармонії й Національної опери, гастролі, співпраця з диригентами й зірками шоубізнесу. Закрутилося, словом.

Як виникла ідея створити Drum Island Fest?
Дмитро: Зіграли роль 2 фактори. Перший — зниження рівня музичної освіти в Україні. Все менше дітей і студентів після закінчення школи хочуть професійно займатися музикою: не бачать перспективи. Пандемія загострила цю проблему, адже онлайн-навчання для мистецтва неефективне.
Другий — початок повномасштабного вторгнення. В Київ приїжджали ВПО з інших регіонів, і ми бачили серед них багато наляканих дітей, тож вирішили збирати їх. Я запрошував дітей у власну студію й проводив безоплатні майстеркласи. Це допомагало їм зняти стрес, відволіктися від страшних звуків. Я зрозумів, що під час війни дітям важливо займатися творчістю й розвиватися. Перший Drum Island Fest відбувся в жовтні 2023 року, тоді нам дуже пощастило, бо під час фестивалю не було жодної повітряної тривоги.

Чому така назва — Drum Island Fest?
Оксана: "Island" (ред. — "острів") у назві через те, що фестиваль уже втретє проходитиме на острові Русанівка, посеред Києва, в культурному кластері "Краків".
Чи дійсно барабани — один з найкращих інструментів для початківців? Чи популярний цей інструмент серед українських дітей-музикантів?
Дмитро: Зазвичай діти, які приходять у музичну школу, хочуть грати на гітарі або фортепіано, але зараз бачимо, що попит на барабани зростає. Цьогоріч у перший клас школи, де я викладаю, на ударні прийшли 7 учнів. Це гарний показник.

Барабани — один з найкращих інструментів для початківців. Уже у 2-3 роки діти починають експериментувати з ритмом на каструльках чи тарілках. Якщо ваша дитина ритмічна й любить слухати музику, можна починати навчання на ударних інструментах.
Оксана: Щодо популярності барабанів: шириться те, що ми несемо в маси. Коли показали шоу "Голос країни" на 1+1 Україна, всі захотіли співати. Чим більше подій ми організовуватимемо для барабанників і розвиватимемо українську ударну школу, тим більше буде охочих стати драмерами. До речі, були випадки, коли друзі учнів Дмитра приходили на наш фестиваль, надихалися та йшли в музичну школу вчитися грати на барабанах.
Як гра на барабанах сприяє розвиткові дитячої творчості?
Дмитро: Гра на барабанах розвиває синхронізацію й розсинхронізацію рухів. Діти вчаться одночасно грати руками й ногами — це формує нові нейронні зв’язки й розвиває мозок. Крім того, барабанники вдосконалюють вміння рахувати блоками, що впливає на розвиток математичних здібностей. Ударник рахує квадратами: приспів, куплет, програш тощо.

Оксана: Гра на барабанах, завдяки розвитку обох півкуль мозку, покращує загальну координацію й знімає затиски. Також барабани — хороше фізичне навантаження. Часом лікарі рекомендують не лише віддавати дитину на заняття спортом чи в басейн, а й на уроки гри на ударних інструментах. Робота м'язів, координація, математичні здібності — важливі аспекти, які впливають на розвиток творчості. Барабанник має бути не тільки фізично сильним, а й інтелектуально розвиненим, оскільки він тримає весь ритм композиції.
Місія Drum Island Fest — надихати нове покоління музикантів і надати їм можливість розкрити себе. Чи відомі вам історії учасників, для яких фестиваль став поштовхом у розвитку кар’єри?
Оксана: Звісно, Drum Island Fest — це не просто конкурс, а й платформа для розвитку талантів. Одним з яскравих прикладів є Владислав Нестеренко, який до фестивалю займався аматорською грою на барабанах і не планував здобувати музичну освіту. Після участі в заході він вирішив вступати в музичне училище. Також надихає історія Івана Вєтрова, талановитого перкусіоніста із Харкова. Завдяки фестивалю у 2024 році він познайомився з Сергієм Борисенком, барабанником Kozak System, і згодом, під час концертів гурту в Харкові, грав з ними разом на сцені.

Знаковим є успіх Єгора Балабана, студента Київської муніципальної академії музики ім. Р. М. Глієра, який у 2023 році здобув першу премію на Drum Island Fest. З того виступу розпочався його шлях до відомих проєктів: Rock Symphony Orchestra, Laura Marti, тріо Наталії Лебедєвої, Big Band Деніса Аду, гурт Harmonix тощо.
Насправді історій успіху значно більше, ми дуже пишаємося всіма нашими учасниками.
Що б ви хотіли сказати дітям, які відчувають потяг до музики, але бояться, що не вийде?
Оксана: Боятися нормально, але зростання й розвиток — там, де страшно. Музика має величезний вплив на розвиток особистості й терапевтичну силу — це шлях до самовираження. Потрібно пробувати, помилятися, але займатися й рухатися вперед. Якщо до таланту додати наполегливу працю та бажання — успіх гарантовано!

Чому варто відвідати фестиваль навіть тим, хто не грає на барабанах?
Оксана: Drum Island Fest — унікальна подія не лише для драмерів. Фестиваль — це також якісна музика, відпочинок і потужна енергія. Наші гості зможуть послухати гру професіоналів, серед яких музиканти з Німеччини й Венесуели, поспілкуватися зі спікером-драмером із США, відволіктися від щоденних турбот і зняти стрес. Також ми долучимося до важливої благодійної справи, про яку повідомимо на фестивалі.
Нагадуємо, що Drum Island Fest відбудеться вже 4-6 квітня в Києві. Відвідати конкурсну частину можуть усі охочі. Більше інформації можна знайти на сайті Drum Island Fest.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред