За словами президента Зеленського, критичною для української системи охорони здоров'я стане ситуація, коли добова захворюваність досягне 9,5 тисяч – тоді влада буде змушена ввести жорсткий карантин. Однак я дуже сумніваюся, що в Україні повторно введуть загальнонаціональний карантин на зразок того, що був навесні.
Навіть якщо центральна влада спробує запровадити локдаун, велике питання – чи будуть його дотримуватися місцеві влади. Цілком імовірно, що – ні, бо влада на місцях розуміє, що у них проблеми з бюджетом, і їм не до карантину.
Та й народ особливо не буде слухатися і дотримуватися рекомендацій влади, тому що бачить нехлюйство самої влади: робота ресторану "Велюр" в розпал карантину, недотримання маскового режиму народними депутатами... Бачачи всі ці приклади, у народу, звісно, виникає питання: "Чому ви нас змушуєте дотримуватися обмежень, якщо самі їх не дотримуєтеся?". В українців вельми фаталістичне ставлення до коронавірусу…
читайте такожУкраїнська медицина завалиться протягом місяцяУ будь-якому випадку, навіть якщо владі доведеться посилювати карантин (а місць у лікарнях, як бачимо, все менше і менше, тому такий сценарій не можна повністю виключати), не думаю, що обмеження будуть настільки ж жорсткими, як навесні. А м'якші обмежувальні заходи навряд чи суттєво вплинуть на українську економіку.
Однак, якщо припустити, що повториться весняний локдаун, то, звичайно, наша економіка відчутно просяде.
В Україні і так спостерігається падіння ВВП, а в разі жорсткого локдауну це падіння буде набагато глибшим. Думаю, що наш ВВП в такому випадку просяде приблизно на 6,5%.
ВВП, як відомо, є сукупністю товарів і послуг, які виробила економіка країни. А в разі введення загальнонаціонального карантину, звісно, одразу впаде сектор послуг, постраждають кафе і ресторани, сфера обслуговування, а також малий бізнес. Однак все це потягне за собою і виробництво, оскільки хто зможе купувати всю цю продукцію? Хіба що експортні підприємства, та й то питання – чи збережеться попит на українські експортні товари на зовнішніх ринках. Прогнозується, що економіка єврозони просяде приблизно на 7%. І, оскільки український експорт заточений саме на єврозону, це боляче по нас вдарить.
читайте такожУкраїнська катастрофа: хроніки лиха, що насуваєтьсяПлюс, безумовно, враховуючи, що деякі сфери економіки можуть зупинитися, зросте і безробіття. Локдаун неминуче призведе до втрати робочих місць українцями.
Чи позначиться локдаун на курсі гривні? У курс гривні вже зараз закладені всі ці ризики. Шокове падіння гривні вже відбулося, тому говорити про те, що гривня істотно обвалиться, я б не став. Хіба що спекулянти, які грають на курсі гривні, зараз можуть розповідати про те, як всім буде погано, в тому числі і гривні.
У державному бюджеті закладено курс гривні на рівні 29,5 гривень за долар. Тому, коли ми вийдемо на цей параметр, це буде просто виконанням того, що написано в бюджеті.
Тож поки що ніякої катастрофи не передбачається.
Тарас Загородній, політичний та економічний експерт, спеціально для Главреду
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред