Особливий сигнал: що означає, якщо людина відчуває дежавю - пояснення

6 грудня 2024, 05:26
2567
Дежавю – це загадкове відчуття, коли здається, що поточна ситуація вже відбувалася раніше в минулому, і вчені продовжують шукати його пояснення.
Особливий сигнал: що означає, якщо людина відчуває дежавю - пояснення
Що означає, якщо людина відчуває дежавю - просте пояснення / Колаж Главред, фото: ua.depositphotos.com, Главред

Ви дізнаєтесь:

  • Чому відчувається дежавю
  • На що впливає дежавю
  • Як позбутись від відчуття дежавю

Відчуття дежавю знайоме майже кожному – це момент, коли ситуація здається напрочуд знайомою, хоча ви впевнені, що вона відбувається вперше. Проте що стоїть за цим явищем? Експерти з різних галузей намагаються пояснити цей загадковий феномен, який досі залишається однією з найбільших таємниць людського мозку. Про те, чому в людини виникає дежавю йдеться у сюжеті "Сніданку з 1+1".

Чому виникає дежавю - як психологи пояснюють дежавю

Професор патофізіології Віктор Досенко стверджує, що дежавю є результатом порушення процесів пам’яті.

"Науковим підґрунтям цього всього є порушення так званої консолідації нервових процесів, консолідації пам'яті. Людина потрапляє в реальну ситуацію тут і зараз, а через хвилину-дві їй вже здається, що ця ситуація вже була, бо мозок переплутав теперішнє з минулим", – пояснює професор.

Фактично, мозок "помилково" записує поточну ситуацію у відділ спогадів, ніби вона вже сталася в минулому. Це явище часто викликане потужними зовнішніми або внутрішніми чинниками, такими як зміна температури, тиску, або навіть коливання рівня глюкози в крові.

Дивіться відео про те, як зрозуміти, що в тебе дежавю:

На що може вказувати дежавю

Хоча дежавю вважається природним явищем, професор Досенко наголошує: якщо це відчуття повторюється майже щодня, це може свідчити про серйозні розлади.

"Часте дежавю може бути ознакою епілепсії. Іноді ці відчуття є першим симптомом цього захворювання, тому за їх регулярної появи варто проконсультуватися з лікарем", – застерігає він.

Як наука пояснює дежавю - які види дежавю бувають

Експерти популярного YouTube-каналу "TED-Ed" наголошують, що наразі немає єдиного пояснення дежавю через складність його фіксації та дослідження.

"Цей досвід є коротким і відбувається без попередження, що робить його майже неможливим для вчених зафіксувати і вивчити. Однак останні досягнення в нейровізуалізації звужують поле для пошуків", – зазначають вони.

Дослідники пропонують три основні теорії, які допомагають краще зрозуміти дежавю:

  • Теорія подвійної обробки.

Ця гіпотеза пояснює дежавю як результат незначної затримки в обробці інформації між півкулями мозку. Мозок інтерпретує запізнілу інформацію як окрему подію, створюючи відчуття "вже баченого".

  • Теорія голограми.

Наші спогади зберігаються у вигляді голограм, де один фрагмент може викликати весь спогад. Наприклад, знайомий візерунок на скатертині в ресторані може нагадати вам дитинство, хоча ви не усвідомлюєте, що саме це стало тригером.

  • Теорія розподіленої уваги.

Вона припускає, що мозок фіксує оточення підсвідомо, поки ми концентруємося на одному об’єкті. Коли увага повертається до загальної сцени, виникає відчуття, що це вже відбувалося.

Чи існує "зворотне" дежавю

Окрім дежавю, науковці виділяють явище під назвою "жамевю". Це ситуація, коли знайомі місця або люди здаються абсолютно новими й чужими. Жамевю також є формою помилки пам’яті, яка може бути викликана перевтомою або стресом.

Дивіться відео про те, як працює дежавю простими словами:

Чим можна пояснити дежавю - чому в людини виникає дежавю

Експерти радять дотримуватися кількох простих рекомендацій:

  • Регулярно відпочивайте й уникайте перевтоми.
  • Слідкуйте за рівнем цукру в крові, особливо якщо у вас є схильність до коливань глюкози.
  • Уникайте сильного стресу та забезпечуйте якісний сон.

Вам також може бути цікаво:

Що відомо про "Сніданок з 1+1"

"Сніданок з 1+1" — ранкове шоу телеканалу 1+1 виробництва 1+1 Media. Програма триває три години і є найдовшим в Україні ранковим шоу у прямому ефірі. "Сніданок з 1+1" подає новини, розваги, корисні поради та інтерв'ю з цікавими гостями у прямому ефірі. Програма містить декілька ранкових випусків ТСН, повідомляє Вікіпедія.

"Сніданок з 1+1" має власну музичну студію, тому в програмі звучить жива музика. На YouTube канал "Сніданку з 1+1" підписано понад 500 тисяч користувачів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Новини партнерів
Реклама
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти