Назва, про яку всі забули - як раніше називався Хмельницький

10 травня 2025, 14:43
1069
Місто Хмельницький має давню історію назв, яка відображає впливи різних епох — від Плоскирова до нинішньої назви, присвоєної йому в радянські часи.
Назва, про яку всі забули - як раніше називався Хмельницький
Як раніше називався Хмельницький - історія України / Колаж Главред, фото: khm.gov.ua, УНІАН

Про що йдеться у матеріалі:

  • Чому місто Хмельницький так назвали
  • Як раніше називалося місто Хмельницький в Україні

Перш ніж місто Хмельницький отримало свою сучасну назву, воно кілька разів змінювало імена — від Плоскирівців до Проскурова, а останнє перейменування у 1954 році стало частиною великої радянської пропагандистської кампанії.

Главред з'ясував, як раніше називався Хмельницький.

Яка перша назва Хмельницького

"На ознаменування історичної події 300-річчя возз'єднання України з Росією... Президія Верховної Ради УРСР постановляє перейменувати місто Проскурів у місто Хмельницький," — наводиться цитата з офіційного указу Верховної Ради УРСР від 16 січня 1954 року, яку зачитали журналісти програми "Сніданок з 1+1".

Цей указ з'явився невипадково — саме в 1954 році в Радянському Союзі гучно відзначали 300-річчя Переяславської ради. За версією російської історіографії, вона нібито об’єднала український і московський народи в "один братній союз". Насправді ж, як зазначили автори сюжету, це — фальсифікація, яку активно підтримувала радянська пропаганда.

Дивіться відео про значення назви Проскурів:

До перейменування в Хмельницький місто називалося Проскурів, однак і ця назва не була первісною. Перша відома письмова згадка про населений пункт датується 1431 роком — тоді це було село Плоскирівці. Назва походила від сусідньої річки Плоска. Згодом село стало Плоскировим, а після приєднання до Російської імперії в кінці XVIII століття — Проскуровом. Чому відбулася ця зміна, невідомо досі.

Як раніше називалася Хмельницька область - чому перейменували Проскурів

"Указу про перейменування ніхто не бачив. Імовірніше за все, якогось чиновника банально підвів слух — і він почув у назві міста слово "проскура", тобто обрядовий хліб у християн", — йдеться в сюжеті.

Рішення зробити з Проскурова Хмельницький теж не було однозначним. У 1954 році на розгляді були також Черкаси та Тернопіль, однак остаточний вибір зупинився саме на Проскурові. Однією з причин могло стати бажання уніфікувати назви обласного центру і області: Кам’янець-Подільську область також перейменували в Хмельницьку.

Ще одна версія пов’язана з битвою під Пилявцями — саме на території сучасної Хмельницької області Богдан Хмельницький розгромив польське військо, що стало важливою подією у визвольній боротьбі. Проте іронія полягає в тому, що сам гетьман ніколи не бував у Проскурові.

Вам також може бути цікаво:

Що відомо про "Сніданок з 1+1"

"Сніданок з 1+1" — ранкове шоу телеканалу 1+1 виробництва 1+1 Media. Програма триває три години і є найдовшим в Україні ранковим шоу у прямому ефірі. "Сніданок з 1+1" подає новини, розваги, корисні поради та інтерв'ю з цікавими гостями у прямому ефірі. Програма містить декілька ранкових випусків ТСН, повідомляє Вікіпедія.

"Сніданок з 1+1" має власну музичну студію, тому в програмі звучить жива музика. На YouTube канал "Сніданку з 1+1" підписано понад 500 тисяч користувачів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Новини партнерів
Реклама
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти