Маловідома сторінка історії: як раніше називали українців

10 квітня 2025, 15:44оновлено 11 квітня, 10:38
18174
Не усі знають, коли українці стали називатися українцями, хоча в історичному контексті це дуже важливо.
Украинка
Який народ є предком українців / Колаж: Главред, фото: Вікіпедія, картина Іллі Рєпіна "Українка біля тину"

Ви дізнаєтесь:

  • Як називали українців у середньовіччі
  • Який термін раніше був синонімом до слова "українці"

Мало хто задумується, як ще називають українців з огляду на історичне минуле, хоча раніше було чимало синонімів до імені нашого народу.

Якщо вам сподобався цей матеріал, вас може зацікавити: хто насправді вигадав назву Одеси та як місто називалося спочатку — відповідь здивує.

відео дня

Главред дізнався, що коріння українського народу сягає глибини тисячоліть. Історики вважають, що основою для формування українців стали слов’янські племена, які з VI століття населяли територію сучасної України. Серед них особливу роль відігравали поляни, древляни, сіверяни, тиверці, уличі - саме вони стали етнічним фундаментом народу.

Пізніше важливу роль у становленні української культури і мови відіграла Київська Русь - могутня держава, що стала колискою трьох сучасних народів: українського, білоруського та російського.

Як відомо з відкритих джерел, в історії України був період, коли українців називали русинами. Він датується періодом від середньовіччя і аж до XIX століття.

Цей етнонім походить від назви "Русь", і саме так себе ідентифікували мешканці земель, що входили до складу Русі, зокрема на західноукраїнських територіях. Назва "русин" довгий час використовувалась у документах Австро-Угорщини та Польщі.

У XVII–XVIII століттях інший термін став майже синонімом українця, особливо в контексті Запорізької Січі. Мова йде про слово "козаки".

І лише з другої половини XIX століття назва "українці" почала активно вживатися та поступово витіснила слово "русини", особливо після активізації національного руху, появи української преси та наукових праць. Остаточно закріпилась вона вже в XX столітті, особливо після здобуття незалежності у 1991 році.

Читайте також:

Кого вважають українцями?

Українці - слов'янський народ, основне й автохтонне населення України від найдавніших часів, найбільша слов'янська етнічна група на території сучасної України. Як етнос сформувався на землях сучасної України та частках суміжних земель сучасних: Польщі, Білорусі, Молдови, Румунії, Словаччини, Словенії, Угорщини, пише Вікіпедія.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Новини партнерів
Реклама
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти