Звідки походить гасло "Слава Україні": пояснення істориків

6 квітня 2025, 02:37
2163
Початок історії гасла "Слава Україні" сягає ще першої половини ХІХ століття.
Киев, Украинская студенческая община
Ще у 1919 році це гасло вигукували студенти під час перших протестів / Колаж: Главред, фото: pixabay, скріншот

Ви дізнаєтесь:

  • Коли виникло гасло "Слава Україні"
  • За яких обставин гасло "Слава Україні" відродилось

Гасло "Слава Україні" з'явилося ще у першій половині ХІХ століття разом із активним формуванням української національної свідомості. Про це в етері телемарафону розповіла кандидатка історичних наук Аліна Понипаляк.

Главред з'ясував, що з 1919 року студенти у Львові виходили на протести проти польської влади з вигуками "Слава Україні", чим демонстрували свою належність до українського руху спротиву.

відео дня

Пізніше це гасло стало частиною лексикону борців за незалежність у період існування Української Народної Республіки. Широке використання фрази почалося на зламі ХІХ–ХХ століть - у період, коли відбувалася активна розбудова української державності.

Під час Другої світової війни гасло залишалося популярним серед українських повстанців, зокрема в лавах Української повстанської армії (УПА). Воно супроводжувало бійців у боротьбі проти двох тоталітарних режимів - нацистського та радянського.

Після здобуття незалежності України в 1991 році гасло "Слава Україні" відродилося і знову набуло популярності. Його використовували під час політичних мітингів, культурних подій та патріотичних заходів.

Справжній ренесанс гасла "Слава Україні" стався під час Революції гідності 2013–2014 років. Це був клич, що об’єднав мільйони українців у боротьбі за свободу, гідність і європейське майбутнє. А з початком війни на Донбасі й після повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році гасло стало символом спротиву і героїзму українців.

З відкритих джерел відомо, що у 2018 році указом Президента України гасло "Слава Україні! – Героям слава!" було затверджене як офіційне військове вітання в Збройних Силах України.

Інші новини:

Хто така Аліна Понипаляк?

Аліна Понипаляк — кандидатка історичних наук, дослідниця українського визвольного руху, науковиця Національного музею історії України, співкоординаторка громадської ініціативи "Вимкни Російське".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Новини партнерів
Реклама
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти