Красна гірка в 2020 році випадає на 26 квітня: вона святкується в першу неділю після Великодня 2020.
Красною гіркою її прозвали за те, що в цей день прийнято катати фарбовані (в давнину це були найчастіше червоні) яйця з гори: якщо не розбилося яйце – це до удачі і благополуччя.
Її ще називають Хомина неділя – на честь апостола Хоми. Він лише через тиждень повірив у воскресіння Христа. Та й то – лише після того, як особисто помацав Спасителя і переконався, що Той – не безтілесний дух. Звідси і прізвисько у нього – Хома невіруючий.
До речі, і сам тиждень після Красної гірки – теж називається Хомін тиждень.
Ще одна церковна назва свята Червона гірка – Антипасха, що в даному випадку перекладається як подібний або повторний Великдень. Тому і традиції Красної гірки схожі з самою Пасхою.
читайте такожКоли Трійця в 2020 році й як її правильно відзначати
Червона гірка – що потрібно робити
На Красну гірку прийнято поминати своїх рідних, але радісно, без сліз і плачу. Горе в це свято недоречне – адже рідні просто переродилися для вічного, більш щасливого життя, пояснюють священики.
Також на Антипасху віруючі відвідують спеціальну заупокійну літургію в церкві.
На Красну гірку прийнято закликати весну – влаштовуючи масові гуляння (в цьому році не вийде через карантин).
А ще пов'язані між собою Красна гірка і весілля: і саме вінчання, і просто зроблена цього дня пропозиція руки і серця – по прикметі, гарантують щасливе сімейне життя.
До речі, Красна гірка вважається найбільш вдалим днем для одруження. А взагалі прикмети радять грати весілля:
- у непарні дати;
- у середу (жіночий день), четвер (чоловічий день) або неділю (святковий);
- не грати – у вівторок.
А ще на Красну гірку прийнято ходити до рідні в гості – але обов'язково з гостинцями. Прийти з порожніми руками – за повір'ям, собі на біду.
Також існує спеціальний обряд на виконання бажання на Красну гірку – докладніше про нього трохи нижче.
читайте такожВсі дні поминання покійних в 2020 році – коли батьківські суботи 2020
Красна гірка – що категорично не можна робити
На Красну гірку не можна працювати по дому – день присвячують духовним справам.
Не рекомендується прибирати на цвинтарях – порядок на могилах наводять заздалегідь. При цьому не можна ходити на кладовища, за народними прикметами, вагітним жінкам і дітям до року – вони замість відвідин могил моляться за померлих у храмі.
Не можна поминати покійних спиртними напоями.
Красна гірка – замовляння на багатство
Багато запитують: яку ікону миють на Красну гірку? Для виконання бажань і залучення грошей – на Красну гірку вмивають дві ікони.
На багатство – рано вранці, на світанку, вмивають ікону Врятував Золоті Власа, 7 разів повторюючи спеціальне замовляння:
"У семи храмах є сім стовпів і в одному тільки є Подажь Боже. До тієї Подажь Боже є правдиве слово. Поклав Подажь Боже сам Соломон. Хто до Подажь Боже доторкнеться, з цих слів зі святої ікони вмиється, тому багата доля відкриється, оголяться скарби. Золото, срібло засумує по рабу Божому (ім'я). Істинно є, істинно буде, Подажь Боже, раба Божого (ім'я) повік не забуде. В ім'я отця і Сина і Святого Духа. Амінь".
Потім цією водою умиваються самі.
На виконання бажання – аналогічно треба вмити ікону Господь Вседержитель. Тут замовляння інше (теж читається 7 разів):
"Йшов Ісус Христос з небес, приніс святий чудодійний Хрест, зціляв хворих, допомагав убогим, славу і шану споруджував. Боже! Боже! Допоможи і мені теж. Зроби заради Христа для мене (озвучується саме бажання). В ім'я Отця і Сина і Святого Духа. Нині, повсякчас і на віки віків. Амінь".
Цією водою також потім вмиваються.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред