Запалення легенів: лікар назвав головні провокуючі фактори і розповів, як уберегтися

7 грудня 2020, 08:15оновлено 23 жовтня 2023, 15:51
585
Симптоми пневмонії включають задишку, жар і кашель.
Коронавірус, лікар
Симптоми пневмонії включають задишку, жар і кашель. / Reuters

Запалення легенів або пневмонія - це легенева інфекція, яка може бути викликана бактеріями, грибками або вірусами. Симптоми пневмонії включають задишку, жар і кашель.

Ось п'ять основних причин пневмонії і способи її запобігання.

читайте такожВчені пояснили, як розпізнати початок важкої ковидної пневмонії

Бактерія

Бактеріальна пневмонія - це будь-яка пневмонія, викликана бактеріями і зазвичай лікується антибіотиками. Найбільш частою причиною бактеріальної пневмонії є Streptococcus pneumoniae, який зазвичай виявляється в носі і горлі. Бактерія поширюється через краплі слини або слизу при кашлі або чханні. Хоча багато хто з нас переносять цей мікроб, не хворіючи, він часто викликає пневмонію у літніх людей, маленьких дітей, курців або людей з більш слабкою імунною системою через хворобу або ліків.

Хоча це захворювання зустрічається рідше, ніж стрептококова пневмонія, інші бактерії також можуть викликати це захворювання. Це називається атиповою пневмонією або ходячою пневмонією. Пневмонія при ходьбі часто має більш легкі симптоми і не вимагає постільного режиму.

Гриб

Спори деяких грибів при вдиханні у великих дозах також можуть викликати пневмонію.

До грибів, які можуть викликати пневмонію, відносяться:

Фермери, сільськогосподарські робітники та ландшафтні дизайнери мають підвищений ризик розвитку грибкової пневмонії, оскільки вони працюють у тісному контакті з грунтом, який може переносити ці гриби.

Крім того, грибок pneumocystis jirovecii може викликати серйозне захворювання, зване пневмоцистною пневмонією (PCP), у людей з ослабленим імунітетом, таких як люди з ВІЛ. Грибкову пневмонію можна лікувати протигрибковими препаратами.

Вірус

Деякі віруси, наприклад, що викликають рожеве око або грип, також можуть викликати пневмонію. На вірусну пневмонію припадає приблизно один з трьох випадків пневмонії, хоча ці випадки, як правило, протікають легше і коротше, ніж бактеріальна пневмонія, так як запалення менше.

Респіраторні захворювання, такі як грип або COVID-19, можуть призвести до пневмонії, викликаючи запалення та накопичення рідини в легенях, що ускладнює дихання.

Від більшості вірусів, що викликають пневмонію, лікування практично не існує, а це означає, що пацієнти повинні чекати, поки інфекція пройде. Однак, якщо лікарі вважають, що винен вірус грипу, вони можуть призначити противірусну терапію або інші ліки, щоб полегшити дихання.

Госпітальна пневмонія

Лікарняна пневмонія-це будь-яка пневмонія, якою хворіють через 48 годин або більше після надходження в лікарню. Стан є серйозним не тільки тому, що імунна система пацієнта може бути ослаблена через інші захворювання, але також тому, що бактерії, виявлені в лікарнях, можуть бути стійкими до антибіотиків.

Причини внутрішньолікарняної пневмонії включають:

Медичні працівники можуть поширювати його руками, одягом або інструментами при переході від одного пацієнта до іншого.

Погана гігієна порожнини рота, що означає, що бактерії з слини, швидше за все, потрапляють в легені при диханні, розмові або їжі, говорить Карен Джуліано, доцент кафедри інновацій та розробки медичних продуктів Массачусетського університету. Це називається микроаспирацией.

Мікровід може стати небезпечним в умовах лікарні, тому що пацієнти - і їх рот - контактують не тільки з великою кількістю бактерій, але і з іншими видами, ніж ми могли б випробувати вдома. Тим часом Гігієна порожнини рота серед госпіталізованих пацієнтів, як правило, не є пріоритетною, оскільки медичні працівники зосереджуються на проблемах, з якими були госпіталізовані пацієнти, - підвищенні рівня бактерій у роті, говорить вона.

Забезпечення доступу людей до гарної гігієни порожнини рота, наприклад чищення зубів, під час перебування в лікарні може знизити ризик внутрішньолікарняної пневмонії.

Пневмонія, пов'язана з ШВЛ

Це ще одна форма пневмонії, яка виникає, коли люди на дихальних апаратах заражаються пневмонією через мікроби, що потрапляють в їх дихальну трубку. Він класифікується як окрема форма пневмонії, відмінна від внутрішньолікарняної пневмонії, незважаючи на її умови в лікарні.

Аспіраційна пневмонія

Аспіраційна пневмонія-це тип пневмонії, яка виникає при вдиханні їжі або рідини в легені, викликаючи інфекцію. Це явище є однією з найбільш частих причин пневмонії у пацієнтів в установах тривалого догляду. Хоча кількість випадків захворювання зменшилася приблизно за останнє десятиліття, воно залишається особливим ризиком для пацієнтів старше 65 років.

Хто схильний до ризику пневмонії?

Деякі люди піддаються більшому ризику розвитку пневмонії. У групи ризику входять:

  • Люди старше 65 років
  • Діти молодше двох років
  • Люди зі слабкою імунною системою через хвороби, такі як діабет і рак, а також люди з хронічними захворюваннями легенів
  • Курець
  • Люди на ліках
  • Хіміотерапія та довгострокові стероїди
  • Пацієнти в лікарні, в тому числі на апаратах ШВЛ
  • Люди, які живуть з ВІЛ, особливо ті, хто ще не отримує антиретровірусну терапію або чий ВІЛ погано контролюється

Як запобігти пневмонію

Ви можете зробити кілька кроків, щоб знизити ризик пневмонії, в тому числі:

Ті, хто знаходиться в групі ризику, повинні отримати пневмококову кон'юговану вакцину або пневмококову полісахаридну вакцину, які захищають від стрептококової вірусної пневмонії.

  • Щеплення від грипу
  • Припиніть палити
  • Часто мийте руки
  • Керуйте хронічними захворюваннями, такими як астма, серцеві захворювання та діабет
  • Людям з ВІЛ слід почати антиретровірусне лікування

За словами Джуліано, пацієнти лікарень повинні намагатися ходити якомога швидше, так як це може збільшити обсяг їх легенів і запобігти скупченню рідини.

Крім того, кожен, хто потрапляє в лікарню, повинен обов'язково взяти з собою власний набір для гігієни порожнини рота:

  • Якісна зубна щітка з м'якою щетиною
  • Зубна паста, що містить такі речовини, як фтор, які допомагають руйнувати зубний наліт
  • Антисептичний ополіскувач для порожнини рота без спирту
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти