Сонячне світло часто сприймається як загроза вашому здоров'ю, тому що воно може викликати зморшки, передчасне старіння і, найголовніше, рак шкіри. Але дослідження показують, що вплив сонячного світла може бути корисним в невеликих дозах.
Ось кілька способів, за допомогою яких сонячне світло позитивно впливає на ваше тіло і мозок, і скільки сонця потрібно отримувати, щоб отримати ці переваги для здоров'я.
1. Сонячне світло поліпшує настрій
Вчені виявили, що сонячне світло може впливати на роботу центральної нервової системи - в першу чергу на рівень серотоніну.
Серотонін - це нейромедіатор і гормон, що секретується гіпоталамусом, який дозволяє клітинам мозку і іншим клітинам нервової системи зв'язуватися одне з одним.
Він грає різну роль в нашому сні і харчових звичках, але, мабуть, найбільше відомий своїм впливом на стабілізацію настрою, відчуття благополуччя і загальне щастя.
Оскільки сонячне світло допомагає організму виділяти серотонін, в періоди року, коли сонячне світло менш доступне - наприклад, взимку - гіпоталамус виробляє менше серотоніну з сонячного світла. Це може поставити людей до підвищеного ризику виникнення симптомів депресії і тривоги, що може привести до таких станів, як сезонне афективний розлад (САР).
САР, або сезонна депресія, - це розлад настрою, який проявляється в осінні і зимові місяці. Ті, хто страждає САР, зазвичай бачать, що їх симптоми депресії поліпшуються навесні і влітку, коли світловий день стає більше. Один із способів лікування захворювання - штучне освітлення, оскільки вважається, що ця практика підвищує рівень серотоніну.
2. Сонячне світло збільшує вироблення вітаміну D
Сонячне світло відіграє вирішальну роль у виробленні організмом вітаміну D, який має багато переваг для здоров'я. Вітамін D допомагає організму засвоювати кальцій, а також мінералізуватися. Мінералізація описує формування кісткового матриксу, яка робить кістки міцними і жорсткими.
Сонячне світло - це основний спосіб отримання вітаміну D. Поширена помилка полягає в тому, що сонячне світло дійсно містить вітамін D. Насправді УФ-промені сонячного світла стимулюють шкіру виробляти цю речовину.
Дослідження показали, що підтримка достатньої кількості вітаміну D може захистити вас від розвитку розсіяного склерозу і різних форм раку, включаючи рак яєчників, грудей і простати.
Важливо відзначити, що всі ці дослідження виявили кореляції, а не причинно-наслідкові зв'язки між вітаміном D і раком. Тому немає гарантії, що достатня кількість сонячного вітаміну запобіжить раку.
Крім того, щоденне використання сонцезахисного крему не усуне кількість корисних властивостей вітаміну D, які дає сонце.
3. Сонячне світло може запобігти короткозорості
Дослідження показують, що діти, які проводять більше часу на сонці, з меншою ймовірністю стануть короткозорими. В огляді 2012 року, опублікованому Американською академією офтальмології, було виявлено, що за кожну годину, проведену дітьми до 20 років на відкритому повітрі, ймовірність розвитку короткозорості знижувалася на 2%.
Крістофер Старр, доктор медицини, офтальмолог з Медичного коледжу Вейл Корнелл, каже, що діти повинні проводити додатково від одного до трьох годин в день на вулиці, щоб стимулювати вироблення дофаміну. Недолік дофаміну викликає подовження, що призводить до короткозорості. Проте, вплив сонячного світла, схоже, не скасовує дії на вже короткозорих дітей.
4. Сонячне світло допомагає заснути
Сонячне світло грає ключову роль в регулюванні наших внутрішніх годин. Цей годинник, також відомий як циркадний ритм, диктує нашу поведінку в залежності від часу доби, наприклад, коли потрібно заснути, прокинутися або поїсти. Світло здається однією з головних рушійних сил цього годинника.
Циркадний ритм людини повинен кожен день скидатися, щоб залишатися синхронізованим із змінами освітлення. Це може статися через зміну сезонів або переходу в новий часовий пояс.
Регулярне перебування на сонці змушує ваш мозок засипати, коли стає темно, і, як наслідок, це може допомогти вам краще виспатися.
Скільки має бути сонячного світла?
За словами Адама Фрідмана, доктора медицини, професора і тимчасово виконуючого обов'язки завідувача кафедри дерматології в Школі медицини та медичних наук Університету Джорджа Вашингтона, важко визначити стандартну кількість часу, який потрібно витратити на поглинання променів, щоб забезпечити адекватне виробництво вітаміну D.
Для багатьох людей досить 10-15 хвилин перебування на сонці в день. Однак тривалість буде широко варіюватися в залежності від таких факторів, як колір шкіри, висота над рівнем моря і те, наскільки близько ви знаходитесь до екватора.
Занадто багато сонячного світла може бути шкідливим
Занадто багато часу на сонці може завдати шкоди вашому здоров'ю. Навіть найлегший сонячний опік вважається пошкодженням шкіри. Інші шкірні захворювання, такі як гіперпігментація, зморшки і сонячні плями, також викликані занадто великою кількістю УФ-випромінювання.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред