Як побороти імунне старіння: фахівці дізналися відповідь

19 серпня 2020, 10:18
515
З віком імунна система людини стає менш ефективною.
З віком імунна система людини стає менш ефективною/Pixabay
З віком імунна система людини стає менш ефективною/Pixabay

З віком імунна система людини стає менш ефективною в боротьбі з інфекціями і менш сприйнятлива до вакцинації. У той же час старіюча імунна система пов'язана з хронічним запаленням, яке збільшує ризик майже всіх станів, пов'язаних зі старістю.

Гарна новина полягає в тому, що вправи і правильна дієта можуть допомогти людині зберегти здоровий імунітет в літньому віці, повідомляє Medical News.

Шимпанзе та горили, наші найближчі родичі примати, після досягнення зрілості живуть в дикій природі всього 10-15 років. Після того, як людська еволюційна лінія відокремилася від їх, очікувана тривалість життя наших предків подвоїлася протягом наступних 5 мільйонів років.

Вчені вважають, що вона залишалася відносно стабільною до 18 століття. Однак за 250 років, що минули з тих пір і по теперішній час, очікувана тривалість життя знову збільшилася більш ніж удвічі завдяки покращенням у сфері санітарії і охорони здоров'я.

Ми живемо в час високої середньої тривалості життя. Однак наша довга еволюційна історія адаптувала нас до різного способу життя (і навіть за тривалістю життя), і вони радикально змінилися.

В результаті імунітет слабшає не тільки в старшому віці, він також стає незбалансованим. Це впливає на дві гілки імунної системи - "вроджений" імунітет і "адаптивний" імунітет - в подвійному ударі - "іммуносареніі".

"Природжений" імунітет, який є нашою першою лінією захисту від інфекцій, не може зникнути після того, як первісна загроза минула, викликаючи хронічне системне запалення.

"Адаптивний" імунітет, який відповідає за запам'ятовування і боротьбу з певними патогенами, постійно втрачає здатність захищатися від вірусів, бактерій і грибків.

Хронічне запалення низького ступеня вираженості пов'язано майже з усіма станами, пов'язаними з літнім віком, включаючи діабет 2 типу, серцево-судинні захворювання, рак і деменцію. Воно також відіграє провідну роль в деяких аутоімунних захворюваннях, які найчастіше зустрічаються у людей похилого віку, таких як ревматоїдний артрит.

Тим часом, втрата адаптивного імунітету, яка настає з віком, не тільки робить людей більш сприйнятливими до інфекцій; він також може реактивувати сплячі патогени, які раніше були придушені.

Крім того, слабший адаптивний імунітет літніх людей означає, що їх організм менш сильно реагує на щеплення, такі як щорічна щеплення від грипу.

Старіння і вроджений імунітет

Дослідники назвали стійке запалення низького рівня, яке проявляється майже у всіх станах, пов'язаних з літнім віком, "запаленням".

Автори дослідження в журналі Frontiers in Immunology пояснюють: "Хоча запалення є частиною нормальної реакції відновлення для загоєння і важливо для захисту нас від бактеріальних і вірусних інфекцій і шкідливих агентів навколишнього середовища, не всі запалення є хорошими. Коли запалення стає тривалим і не проходить, воно може стати руйнівним ".

Після початкової інфекції або травми імунна система молодих людей перемикається на протизапальну реакцію. У літніх людей це відбувається не так ефективно. Це відбувається через накопичення старих або "старіючих" імунних клітин.

У старіючих клітин коротші теломери, які представляють собою захисні ковпачки на кінцях хромосом. Подібно до того, як пластикові ковпачки на кінцях шнурків запобігають їх зношування, теломери запобігають втраті життєво важливого генетичного матеріалу при копіюванні хромосоми під час реплікації клітин.

Теломери стають трохи коротше кожен раз, коли клітина ділиться, поки, зрештою, поділ не припиниться повністю. Якщо клітина виживає, вона стає все більш дисфункциональной.

Старіючі імунні клітини виробляють більше імунних сигнальних молекул, які називаються цитокінами, які сприяють запаленню. Зокрема, вони виробляють більше інтерлейкіну 6 (IL-6) і фактора некрозу пухлини альфа (TNF-альфа).

Вчені пов'язують високий рівень IL-6 і TNF-альфа з інвалідністю та смертністю у літніх людей. У них особливо сильний зв'язок з діабетом 2 типу, серцево-судинними захворюваннями, нейродегенеративних захворюваннями і раком.

У міру збільшення кількості прозапальних клітин збільшується кількість імунних клітин, які називаються макрофагами M1 (більш прозапальних), і зменшується кількість макрофагів M2 (більш імунорегуляторних).

Ці зміни в частоті клітин M1 і M2, мабуть, пов'язані з підвищеним ризиком розвитку бляшок, що містять жир і сміття, які блокують артерії при атеросклерозі.

Продовжити молодість

Хоча ніщо не може запобігти старінню, є певні зміни в способі життя, які людина може внести, щоб залишатися здоровою в більш старшому віці.

Регулярна фізична активність

Згідно з недавнім оглядом досліджень, опублікованих в журналі Nature Reviews Immunology, вправи роблять сильний вплив на імунну систему. З віком люди неминуче стають менш фізично активними, але є дані, що дозволяють припустити, що якомога більше фізичних вправ може уповільнити або навіть повернути назад деякі ефекти старіння імунної системи.

Скелетний м'яз виробляє ряд білків, які називаються міокінами, які зменшують запалення і зберігають імунну функцію. Тому логічно, що підтримка м'язової маси за допомогою вправ захищає від інфекцій і станів, таких як діабет 2 типу та серцево-судинні захворювання, які тісно пов'язані з хронічним запаленням.

Одне дослідження показало, що аеробна підготовка 102 здорових чоловіків у віці 18-61 років була обернено пропорційна кількості старіючих Т-клітин в їх крові з поправкою на вік. Іншими словами, підвищення фізичної форми супроводжувалося меншим імунним старінням.

В іншому дослідженні порівнювали імунну відповідь 61 здорового чоловіка віком 65-85 років на вакцинацію від грипу. Біля однієї третини чоловіків були інтенсивно активні (займалися бігом або спортом), одна третина були помірно активними, а одна третина в основному неактивними. Після поправки на вік дослідники виявили, що інтенсивно і помірно активні чоловіки виробляли більше антитіл у відповідь на вакцинацію, ніж найменш активні.

Примітно, що у більш активних чоловіків були більш високі концентрації антитіл до деяких штамів грипу в сироватці крові ще до вакцинації.

Ряд інших досліджень виявили аналогічні переваги не тільки від тривалої фізичної активності, але і від одноразових тренувань перед вакцинацією.

Як пояснюють автори огляду, опублікованого в журналі Nature Reviews Immunology: "Взяті разом, ці дослідження припускають, що поява певних ознак імунного старіння і ступінь імунного ремоделювання, ймовірно, будуть в значній мірі залежати від недостатньої фізичної активності в міру старіння людини".

Важливо відзначити, що велика частина досліджень взаємозв'язку між фізичними вправами і імунітетом у літніх людей включала "перехресні" дослідження. Цей тип дослідження вивчає відносини між змінними в певний момент часу.

Середземноморська дієта

На даний момент немає прямих доказів того, що зміна раціону може уповільнити швидкість імунного старіння у людей похилого віку. Однак непрямих доказів достатньо.

Зокрема, дослідження показують, що дієта допомагає визначити ризик розвитку саркопенії у літніх людей. Цей стан викликає втрату м'язової маси, сили і функціональності.

Схоже, що між скелетними м'язами і імунною системою існує двосторонній зв'язок. М'язи виробляють протизапальні міокіни, але недавні дані свідчать про те, що хронічне запалення також прискорює втрату м'язової маси при саркопенія.

Прийом харчових добавок, що знижують ризик саркопенія, таких як вітамін D і поліненасичені жирні кислоти, може допомогти завдяки їх протизапальним властивостям.

Зростаюча кількість даних також свідчить про те, що люди, які дотримуються середземноморської дієти, з меншою ймовірністю стануть "слабкими" в літньому віці, наприклад, через втрату м'язової сили, повільної ходьби і легкої стомлюваності.

Середземноморська дієта включає:

  • велика кількість фруктів, листових овочів і оливкової олії
  • помірна кількість риби, птиці та молочних продуктів
  • невелика кількість червоного м'яса і доданого цукру

Попередні дослідження пов'язували цю дієту з більш низьким ризиком ожиріння, серцево-судинних захворювань, діабету 2 типу та раку.

Автори відзначають протизапальні властивості дієти. "У ослаблених людей більш високий рівень маркерів запалення, і вважається, що запалення тісно пов'язане зі слабкістю. Середземноморська дієта пов'язана з низьким рівнем маркерів запалення і може знизити ризик маразму за рахунок цього механізму ".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти