Активний чат
Віктор Пинзеник
17
26 вересня 2011, 11:30

Віктор Пинзеник

Екс-міністр фінансів України
запитання:
mbk
mbk
1) Просчитывались ли в время Вашего министерства какие-либо энергосберегающие инициативы на эффективность и выделялись ли на них деньги?    2) Какие есть пути для повышения производительности труда в настоящих условиях в Украине?
відповідь:
Віктор Пинзеник
Віктор Пинзеник
Проблема енергозбереження не є проблемою виключно уряду. Це – перш за все проблема самої економіки. Урядову частину вона зачіпає в аспекті бюджетних установ. Енергозбереження є дуже ефективним. І гроші для цього повинні йти з приватного сектору. Потрібні лише інвестиційний клімат і правильно побудована система цін.
запитання:
Єхидна
Єхидна
Чому не карають тих, хто видає кредити під процент на проїдання? Чому за кошти, привезені з-за меж, мусять платити усі інші?
відповідь:
Віктор Пинзеник
Віктор Пинзеник
Якщо йдеться про приватні позики громадян, то це не наша з вами проблема, а того, хто бере і видає кредити. Якщо ж йдеться про кредити під бюджет, то така природа бюджету, він призначений для проїдання. Не хочемо брати в кредит гроші? Від цього є прості ліки – перестати жити в борг, тобто не мати дефіциту бюджету.
запитання:
Коля_
Коля_
Планируете ли Вы возвращение в политику. И если "да", то - под какими флагами?
відповідь:
Віктор Пинзеник
Віктор Пинзеник
Мене цікавить не прапор, який я підніматиму, а ідеологія і позиція. Я її ніколи не змінював і не змінюю. А політику я розглядаю як спосіб досягти тієї системи цінностей, яку я сповідував і сповідую.
запитання:
kid
kid
Вікторе, враховуючи величезні державні борги, що продовжують накопичуватися, відсотки по ним, непрості стосунки з Росією, внутрішню ситуацію в країні, як вважаєте, скільки ще проіснує незалежна Україна в тому вигляді, в якому вона є сьогодні? Наперед дякую за щиру думку.
відповідь:
Віктор Пинзеник
Віктор Пинзеник
Україна буде існувати вічно. Є проблеми, які необхідно вирішити. Країна опинялась, як дехто вважав, у тупику. Але вона з нього виходила. Я впевнений, що вона вийде і цього разу. Дуже не хотілося б, щоб ми рухалися, потрапляючи в глухий кут. Є набагато кращі способи руху.
запитання:
Туров
Туров
У меня два вопроса. 1) Собирается ли ПРП и Вы лично принять участие в консолидации оппозиционных сил и каким именно образом? Илим отдадим избирательный процесс на откуп ПР? 2)Понятно, что главным полезным ископаемым в Укараине давно признан бюджет, и пилят его все правительства. Можно ли пользуясь чисто балансовыми соотношениями оценить масштабы распила в 2009-м и 2010-м годах - и каковы будут оценки? Спасибо
відповідь:
Віктор Пинзеник
Віктор Пинзеник
Я не зможу відповідати за ПРП, оскільки після відставки 2009 року я вийшов із партії. Процес консолідації опозиційних сил я вважаю дуже необхідним і корисним, якщо він базуватиметься на ідеології та позиції, а не на проходженні в парламент. Такий процес ідеологічної консолідації мені цікавий. Боротьба за місце чи посаду не є важливою для мене.    Мені важко оцінити масштаби того, що Ви назвали «розпилом». Єдине, що можу сказати, що є чисті статті, де не можливі зловживання, наприклад, зарплати і пенсії, що займають домінуючі видатки в бюджеті. Хоча і в соціальних статтях можуть бути проблеми, наприклад, пільги. Ніхто не скаже, скільки пасажирів сьогодні безоплатно проїхало в місті Києві. Найбільше зловживань виникає при процедурах тендерів. Ніхто не придумав кращого інструменту уникнення таких зловживань, як відкриті прозорі процедури торгів, а не наперед визначені переможці і ціни в конвертах.
запитання:
Вацлав
Вацлав
Г-н Пинзеник, как Вы считаете - за последний год Украина стала на шаг ближе к пропасти или дальше? Спасибо.
відповідь:
Віктор Пинзеник
Віктор Пинзеник
Я не скажу, що Україна уникнула серйозних проблем. Але масштаби головної проблеми, де є ризик, значно менші. Головна проблема останніх років – стрімке зростання боргу, зумовлене дефіцитом бюджету. Не скажу, що мені подобаються ті дефіцити, які досягнуть цього року і плануються настпуного, але це, безумовно, крок вперед. Тому в цій частині я відзначаю зменшення тих ризиків, які були.
запитання:
karine
karine
Ваші рецепти і поради укр-му уряду, як пом"якшити удари другої хвилі кризи?
відповідь:
Віктор Пинзеник
Віктор Пинзеник
Світ не склав безпорадно руки – реагують всі країни Європи, а недавно ми почули реакцію американського уряду на проблему боргу. Дуже сподіваюся, що спільними зусиллями провідні країни не допустять другої хвилі кризи.    Тим не менш, Україна повинна мінімізувати ризики, пов’язані з будь-якими негативними процесами на світових ринках, бо навіть при спокої на цих ринках внутрішні проблеми можуть призвести до дуже серйозних стресів. Країні зараз потрібні два фундаментальні блоки рішень. По-перше, слід пререйти до профіцитного бюджету і почати зменшувати номінальний борг України. По-друге, слід припинити роздавати державні гарантії, які в кінцевому рахунку лягають на бюджет, і серйозно поліпшити інвестиційний клімат. Блок рішень щодо клімату надзвичайно широкий. Йдеться про дії, які забирають ризики для інвесторів і спрощують умови їх життя. На жаль, ці ризики останнім часом посилилися.
запитання:
Сид
Сид
Г-н Пинзеник, как Вы это прокомментируете? Американский миллиардер Дональд Трамп начал принимать от арендаторов его недвижимости в качестве платы золото вместо долларов. О чем это свидетельствует? И что может быть, если другие последуют его примеру, и если золото станет деньгами?
відповідь:
Віктор Пинзеник
Віктор Пинзеник
Ніяк. Можна і картоплею брати, якщо Вам подобається. Я, правда, не знаю, чи відповідає цей факт дійсності. Логіки в цьому немає: Ви можете отримати гроші і купити золото. Для чого брати «картоплею»?
запитання:
Petro
Petro
наскільки привабливою для іноземних інвесторів за нинішніх умов і обставин є україна? як зміняться обсяги прямих іноземних інвестицій наступного року - ваш прогноз?
відповідь:
Віктор Пинзеник
Віктор Пинзеник
Я б не розрізняв іноземних чи українських інвесторів. Бо або є умови для інвестицій, або їх немає – не залежно від того, звідки вони надходять. На жаль, інвестиційний клімат в Україні значно погіршився.    Оскільки ми вже торкалися податків, наведу вам у приклад податкові чинники. Питання ставок податків у країні абсолютно не має значення. Я вже не буду згадувати неприйняття податкових декларацій, яке перетворило ставки податків у договірні. Нове ноу-хау української податкової системи – податок на видатки. Цими місяцями роз’ясненнями Податкової вирішили доповнити податок на прибуток податками на видатки. Йдеться про заборону віднесення збитків минулих періодів на базу податкування. Простіше кажучи, ви будуєте новий завод, у вас немає доходів, бо завод будується. Доходи будуть через два роки, коли завод почне працювати. Вам заборонено понесені в цей час видатки покривати за рахунок майбутніх доходів.    Це – смерть для інвестицій. Це також серйозний удар по банківському сектору, який ще повністю не одужав від потрясінь 2008-2009 років.    Мене надзвичайно хвилює перерозподіл власності, який відбувається в Україні. Бо він відбувається не за принципом здорового змагання чи конкуренції, а за примітивним допотопним принципом «заберись». В таких умовах важко очікувати на інвестиції. Я згадав тільки про дві нові серйозні проблеми, не згадуючи вже про наявні «з бородою».
запитання:
Petro
Petro
пане пинзеник, як гадаєте, чи "вилетить" греція з єврозони? чи чекає на україну грецький сценарій, тобто як ви оцінюєте імовірність дефолту україни?
відповідь:
Віктор Пинзеник
Віктор Пинзеник
Мені важко судити про Грецію. Вона приймає непрості рішення. Крім того, проблема Греції – це проблема цілого Європейського Союзу. На мій погляд, країни ЄС разом із МВФ та Грецією зроблять необхідні кроки, щоб не допустити різкого загострнення ситуації і неприємного сюрпризу, пов’язаного з виходом цієї країни з єврозони.    Щодо сценаріїв. На жаль, ми йдемо дорогою, схожою на грецьку. Країна стрімко наростила борги за останні роки. На жаль, уряд почав приховувати від громадян цю цифру, чого ніколи раніше не робилося. Борги і дефіцит бюджету завжди несуть в собі ризик дефолту. Хоча ймовірність такого сценарію, на мій погляд, стає меншою. Але вона не зникла. І причин для самозаспокоєння немає.
запитання:
К.Р.
К.Р.
Співпраця України та МВФ - благо для нашої країни, чи навпаки? Яким чином, за рахунок чого Україна повертатиме борги? Дякую за відповідь.
відповідь:
Віктор Пинзеник
Віктор Пинзеник
Якщо кошти МВФ ув’язуються з вирішенням болючих проблем країни – це корисні кошти. Якщо вони йдуть на зафарбовування дірок, то такі кошти допомоги не приносять. Так, наприклад, було у 2009 році. Повертати ці кошти будуть по двох каналах. Перший з них – Національний банк України. Суспільство навіть не помічає, як погашують цю частину боргу, бо це значною мірою технічний кредит, покликаний покрити нестачу твердої валюти. Друга частина боргів повертатиметься з бюджету в тій мірі, в якій вони були витрачені на покриття видатків бюджету. Це, звичайно, кошти всіх громадян.
запитання:
Сергій
Сергій
ваш прогноз: що відбуватиметься найближчим часом із доларом, гривнею та євро? чи існує ризик розпаду чи переформатування єврозони? так/ні - чому?
відповідь:
Віктор Пинзеник
Віктор Пинзеник
Я не думаю, що найближчим часом із доларом щось відбудеться. Але для найпотужнішої країни прозвучав серйозний дзвінок, що їй варто задуматися про зменшення боргової залежності. У стосунках долара і євро, крім внутрішніх проблем і США, і ЄС, є елемент торгових воєн, коли країни пробують використати курсову позицію для зміцнення конкурентоспроможності власної економіки. З цієї точки зору переформатування єврозони в контексті грецьких проблем могло б дати певні переваги країні, яка опинилася в скрутній ситуації, бо вона б отримала інструмент, якого зараз не має – інструмент девальвації. Але це удар по політичному проекту Європейського Союзу, і я не думаю, що країни ЄС допустять подібний розвиток подій. Тим більше, що він може спровокувати негативні процеси в інших країнах. Що стосується гривні, то я не очікую серйозних змін цього року, однак залишаються ризики, пов’язані зі значним короткотерміновим боргом країни. Цей борг значно перевищує валютні резерви країни. Визначальний вплив на курс наступного року матиме інвестиційний клімат і продовження співпраці з МВФ.
запитання:
eco
eco
Як Ви ставитеся до впровадження нового правила - обміну валюти за умови пред*явлення паспорту? Якими, на Ваш погляд, можуть бути наслідки цього?
відповідь:
Віктор Пинзеник
Віктор Пинзеник
Погано. Хоча таке правило є в багатьох країнах світу. Чому воно недобре? Попередні питання свідчать про наявність у країні девальваційних очікуваннь. Пред’явлення паспорту не зменшує девальваційні очікування, а навпаки. Крім того, феноменальний досвід роботи «в тіні», який має наша країна, зведе нанівець зусилля по застосуванню паспорта – обороти підуть «в тінь».
запитання:
eco
eco
Вікторе Михайловичу, поділіться Вашою оцінкою проекту держбюджету на наступний рік.
відповідь:
Віктор Пинзеник
Віктор Пинзеник
Мене в першу чергу цікавить балоанс бюджету, оскільки він є складовою, до якої можна пред’явити багато претензій. Друга складова, до якої теж є претензії, стосується структури видатків. З точки зору балансової позиції проект бюджету значно менш ризикований, ніж бюджети трьох попередніх років. Можна сперечатися з приводу цифри зростання ВВП, інфляції, але мене в кінцевому рахунку цікавить цифра реальності доходів. Я її вважаю реальною. Якщо оцінювати дефіцит бюджету 2009 року, понад 11% ВВП, то дефіцит у розмірі 2,5% на наступний рік є непоганою цифррою. Хоча я вже говорив, що країна мала б перейти до профіцитного бюджету. Тим більше, що є підводні камені, на які раніше звертали меншу увагу – заморожена тарифна система бюджетного сектору. А це не маленька сума. В будь-якому разі бюджет несе значно менше ризиків стресів країни, ніж це було раніше.
запитання:
RayaOdessa
RayaOdessa
Пане Пінзеник! Як швидко і безболісно виправити податковий кодекс, щоб він слугував наповненню бюджета? Дякую за відповідь.
відповідь:
Віктор Пинзеник
Віктор Пинзеник
На мій погляд, виправити Податковий кодекс неможливо. Його треба писати заново. Перш за все треба зрозуміти, що ми хочемо від податків. А податкова система має вирішувати кілька фундаментальних проблем. Перша – справедливість, або рівність, оподаткування, друга – ставки податків, третя – принципово інша система стягнення податків. Я б не хотів, щоб у Вас склалася думка, що друга проблема вирішена через діючий Податковий кодекс. Перш за все з тієї причини, що ставки податків пов’язані з розмірами публічних видатків, яких практично не торкнулися. А, по-друге, нонсенс – комусь зменшувати податки, а комусь залишати право не платити їх. У третьому блоці потрібен певний злам у мисленні політиків і чиновників. Система повинна вийти з режиму спроб тотального контролю. «Любовною» опікою Податкової мають бути охоплені ті 5, чи 10, чи 15% платників, які не сплачують або намагаються не сплачувати податки. І тільки.
запитання:
Коцький
Коцький
Пане Вікторе, поясніть, будь ласка, ситуацію з офшорами. Пам"ятається, Тигіпко щось там погрозив пальцем у бік тих, хто витягає мільярди за межі держави, де вони заробляються і на слідуючий же день Азаров вибачався та "зуб давав", що це необдуманий емоційний вислів. І чи правда, що торік виперли 25 мільярдів? Чому такий переляк не те, що вирішити цю проблему радикально, а взагалі, навіть говорити ніхто не наважується? Це ж така діра і такий резерв, щоб не ходити по світу з протягнутою рукою. І ще одне; газ. Свого на комуналку і для населення за очі. А той, за який зараз такі розборки, іде на "прихватизовані" підприємства олігархів. То чому це не їхній "головняк"? Чому вживають вислів "газ для України"?
відповідь:
Віктор Пинзеник
Віктор Пинзеник
Офшорів не має бути – ні зовнішніх, ні внутрішніх. Бо офшор – це не що інше, ніж спосіб легального уникнення оподаткування. Думаю, що через офшори зникає чималенька сума. Єдине, щоб ми не зациклювалися на виключній достатності цього року.    Що стосується вислову «газ для України», я його теж не розумію, бо у газу є конкретний споживач, який має платити за нього. І допомагати держава має тільки тим громадянам, які це не можуть зробити за своїми доходами.
запитання:
pavel.kachura
pavel.kachura
Не кажется ли Вам, что в Украине,и не только, отсутствует экономическое мышление.Вы не можете выйти из парадигмы    19,начала 20го века и нужна революция в экономическом мышлении. Что такое,на Ваш взгляд социальная справедливость, и способно ли современное государство,как оно есть сегодня,обеспечить эту справедливость.
відповідь:
Віктор Пинзеник
Віктор Пинзеник
Не знаю, чи ми маємо на увазі одне й те ж. Бо я теж вважаю, що нас тримає за ноги мислення, яке формувалося в нас у радянські часи, і мислення, яке нав’язують нам українські політики. А тому ми дуже часто бачимо деякі речі як звичні і не намагаємося замислитися над тим, що їх можна організувати значно краще. З цієї точки зору я справді вважаю, що нам потрібна революція в доброму розумінні в нашому мисленні. Якщо під соціальною справедливістю розуміють «ніхто нічого не робить, але всі живуть дуже добре», то це є утопія. Якщо під соціальною справедливістю мають на увазі створення умов для самореалізації особи і допомогу тим, хто в силу тих чи інших причин не може забезпечити собі певний рівень життя (багатодітні, малозабезпечені сім’ї, інваліди тощо), то я б вважав таку систему справделивою. Але у нас немає ні першої, ні другої частини. І ми маємо добиватися реалізації обох.

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
^
Ми використовуемо cookies
Прийняти