Голова правління Громадянської мережі «Опора», експертка з виборчого законодавства та політичних процесів
запитання:
y.sirenko
Не считаете ли вы что в условиях тотальной коррупции власти выборы необходимо проводить чаще ? Раз в 3 года или хотя бы в 4 ?
відповідь:
Ольга Айвазовська
Думаю, що вибори повинні відбуватися кожні чотири роки. Основне в тому, що вони повинні бути 1) періодичними; 2) демократичними; 3) обрані особи повинні отримати достатній термін для реалізації своїх програм.
запитання:
root
Как вы считаете, когда было бы целесообразнее провести парламентские выборы у нас? Насколько вероятно, что будут они осенью?
відповідь:
Ольга Айвазовська
Парламентські вибори необхідно провести цього року, адже нинішній парламент є не репрезентативним, і партії, що мають великі фракції, насправді, сьогодні б могли не подолати прохідного бар'єру. Крім того, не всі депутати працюють, а дехто відверто займає антидержавницьку позицію, закликає до насильницької зміни влади, розпалює ворожнечу, чим порушує Конституцію. На це вони не мають права, навіть зі статусом недоторканних осіб.
запитання:
root
Ольга, що ви думаєте про сьогоднішні бої на Луганщині,з якою метою ці атаки, які наслідки можуть мати ?
відповідь:
Ольга Айвазовська
Ситуація критична і свідчить про агонію сепаратистів. Ніхто і не сподівається, що ближче до дня голосування чи 25 травня стане простіше. На жаль, це війна, і вона проти держави Україна та виборів, як одного з етапів виходу з кризи.
запитання:
root
Доброго дня, Ольго. Якщо проаналізувати передвиборчу боротьбу, обіцянки, інформаційну кампанію кожного з кандидатів, по-вашому, кандидати зараз, у таких складних і небезпечних для країни умовах хоч трохи змінилися на краще, почали більш відповідально ставитися до того, що говорять, зробив їх Майдан більш відповідальними? Чи як завжди популізму більше, ніж конструктиву та справжніх намірів? Дякую.
відповідь:
Ольга Айвазовська
Популізму традиційно досить багато, втім, це доля офіційних програм. Думаю, що не менш важливо дивитися, що кандидати говорять у різних ситуаціях, у тому числі, під час різного роду дебатів, де інколи є незручні, не заготовлені питання. Чого не вистачає від учасників виборів, так це прагматичних рішень щодо розв'язання політичної кризи, зупинення протистояння на сході та виходу з економічного глухого кута. Втім, я сподіваюся, що чим більше буде на такі речі запиту у суспільства, тим швидше вибори стануть змістовними.
запитання:
root
Чи вірите ви, що після виборів відбудеться повне оновлення та зміна системи, на чому так наполягав уесь час Майдан?
відповідь:
Ольга Айвазовська
Демокрація – процесс і дуже тривалий. Чесні правила гри, прозорі процедури та некорумповані чиновники не можуть стати нашою реальністю за один день. Втім, я переконана, що суспільство перестало деградувати, і запит на зміни став більш свідомим. Тому всі очікування будуть здійснюватися поступово, але лише за умови активності громадян. Кожен на своєму рівні може перезавантажувати систему, не залишаючи жодного шансу старій.
запитання:
root
Чи матимуть змогу жителі Луганської і Донецької областей проголосувати в іншому місці, якщо на їхні виборчі дільниці потрапити буде неможливо через сепаратистів?
відповідь:
Ольга Айвазовська
На жаль, ні. Виборці зможуть проголосувати лише на дільинці, де вони внесені до списків. Можливості скористатися правом голосу тим, хто не змінив тимчасово місце голосування поза межами місця реєстрації, не вдастся.
запитання:
root
Якого роду фальсифікацій та наскільки масових можна чекати цього разу на виборах?
відповідь:
Ольга Айвазовська
Основною проблемою сьогодні є не фальсифікації, бо ознак їх системної організації станом на зараз немає. Втім, ми прогнозуємо, що можуть бути проблеми в роботі комісій, які сформовані переважно в мінімальному складі – дев’ять осіб та потенційного саботажу роботи членами комісій. І, звісно, це безпековий блок питання: безпека транспортування виборчої документації, роботи членів комісій та приміщень для голосування, інформаційна безпека.
запитання:
root
Ольго, як на вашу думку, чи слід очікувати сюрпризів, пов'язаних із результатами виборів? Переможець уже очевидний, або ж раптом може прорватися в лідери той кандидат, який зараз начебто має не надто високі рейтинги?
відповідь:
Ольга Айвазовська
15% громадян, які планують йти і голосувати, досі не визначились. Крім того, не чітко зрозуміло, скільки точно дільниць може не відкритись 25 травня в межах Донецької та Луганської областей. Думаю, що ці два основні чинника вплинуть на результат і можуть призвести до сюрпризів.
запитання:
root
наскільки у підсумку кримчани забезпечені можливістю проголосувати в неділю?
відповідь:
Ольга Айвазовська
Мені відомо про близько 7000 громадян. Вчора в Києві до мене на вулиці підійшов чоловік із Криму, який приїхав сюди до суду. Він сказав, що кримчани дуже хочуть голосувати, але виїхати на материкову частину досить складно. Втім, за його словами, це не означає, що їм байдуже, просто люди також бояться, що не зможуть повернутись додому.
запитання:
root
як на ситуацію в країні вплине "Прозріння" ахметова?
відповідь:
Ольга Айвазовська
Мені зараз досить важко сказати, чи з його боку була реальна заява, чи це лише гра. На жаль, Ахметов був бездіяльним на користь держави у попередній кризовий період на Донбасі, коли все могло обійтися малою кров'ю. Сьогодні ж усе залежить всід того, наскільки він щирий, та чи залишилися в нього важелі впливу на регіон, достатні, щоб зупинити терористів.
запитання:
root
Що ви думаєте про передвиборчі обіцянки кандидатів у президенти? Чому ніхто з них, озвучуючи ці обіцянки, не думає про те, що функції президента тепер будут урізані, і що доведеться залежати від парламенту?
відповідь:
Ольга Айвазовська
Думаю, що кандидати сподіваються сформувати більшість у новому парламенті після позачергових виборів до ВРУ. Принаймні частина з них про це заявила. Інші подекуди безвідповідально ставляться до обіцянок, тому формулюють їх відповідно до запиту суспільства, а не реальних повноважень Президента за новою Конституцією.
запитання:
root
Яких провокацій, ризиків та перешкод можна чекати 25 травня?
відповідь:
Ольга Айвазовська
Силове втручання в роботу комісій, залякування, погрози та тиск на виборців і членів ДВК та ОВК у східних регіонах. В інших областях можуть бути проблеми з роботою ДВК, черги та конфліктні ситуації, що пов'язано з мінімальним складом комісій і потенційно високою явкою.
запитання:
root
поділіться вашим ставленням до ідеї проведення всеукраїнського рефрендуму щодо федералізації?
відповідь:
Ольга Айвазовська
Проводити будь-який референдум можна лише після зміни профільного закону. Той, що діє зараз, приймався під Януковича і не дає жодних шансів провести прозорий та часний процес. Крім того, необхідно провести повноцінну інформаційну кампанію щодо того, що таке федералізація, децентралізація, адже громадяни не можуть зробити усвідомлений вибір без розуміння цих речей.
Я особисто голосувала б за децентраліазцію, але проти федералізації. Остання створює жахливе навантаження в оподаткуванні на громадян, і це потрібно пояснити. Формат Боснії та Герцоговини призвів до того, що громадяни повинні платити податки на утримання неймовірних штатів чиновників на рівні 64%. До прикладу, кожен четвертий громадянин парцює на державній службі. Це призвело до того, що 40% податків пішло в тінь, а країна розірвана між різними “князівствами”.
запитання:
root
яку явку ваша організація прогнозує на майбутніх виборах? чи можна говорити, що після майдану люди стали більш політично небайдужими і активними та готові йти на виборчі дільниці?
відповідь:
Ольга Айвазовська
Переконана, що явка буде досить високою – на рівні 70%. Але на це вплине і фактор Сходу та того, наскільки багато дільниць буде заблоковано терористами. Громадяни стали набагато більш відповіальними, і ми це бачимо щодня. Люди відстоювали багаточисельні черги у відділах ведення Держреєстру, щоб тимчасово змінити місце голосування та скористатись своїм правом вибору.
запитання:
root
чи по-вашому визнає кремль результати виборів в україні (якими б вони не були)?
відповідь:
Ольга Айвазовська
Кремль ще на початку виборів заявив, що не визнаватиме їх. Але ми повинні усвідомлювати те, що голос Кремля буде дуже слабким, якщо вибори визнає Захід та громадяни України.
запитання:
root
Вітаю! Чи існує, за оцінками Опори, на сьогодні загроза зриву вимборів загалом, на всій території країні? В разі чого це може статися?
відповідь:
Ольга Айвазовська
Переконана, що вибори зупинити неможливо. Адже і законодавство не передбачає необхідного відсотка явки для легалізації результатів і порогу кількості округів, в яких повинно відбутись голосування. Це просто глухий кут для тих, хто очікує зриву.
запитання:
root
Почему Дарта Вейдера не зарегистрировали как кандидата в президенты, но зарегистрировали как кандидата в мэры? Для чего и почему появляется такой "стёб", кому он нужен и выгоден?
відповідь:
Ольга Айвазовська
В мене особисто таке враження, що це промо кампанія якоїсь із груп політтехнологів. Можливо, креатив просто рекламується до наступної парламентської кампанії, щоб підвищити пізнаваність розробників. Не зареєстрували кандидата на президентських через те, що було не відповідним чином підготовлено документи на реєстрацію. Наскільки мені відомо, то кандидат до суду не подавав і не оскаржував цього рішення ЦВК.
запитання:
root
Ольга, как вы считаете, после перемены настроения Ахметова и разногласий в среде сепаратистов можно ли надеяться, что выборы на Донбассе все-таки состоятся?
відповідь:
Ольга Айвазовська
Вибори відбудуться, але не у всіх районах. Адже, на жаль, групи тирористів поки досить чисельні, і вони контролюють окремі території. Я сподіваюся на чудо, втім, досить раціонально оцінюю цю ситуацію. Завдання №1 – провести голосування на максимально великій кількості дільниць у Донецькій та Луганській областях.
запитання:
root
Ольга, добрый день! Ваш коллега Александр Черненко на мой вопрос о легитимности выборов Президента Украины в условиях военного противостояния на Юго-Западе Украины ответил, что в нынешних условиях результаты выборов могут быть определяющими даже если выборы состоятся в одном округе. С Вашей точки зрения, как такая гипотетическая ситуация может соотноситься с Международным Правом и Конституцией Украины? И как сама идея всегосударственных выборов Первого Лица Государства может быть реализована в нынешних условиях Украины?
відповідь:
Ольга Айвазовська
Звісно, теза про один округ є перебільшеною, і голосування відбудеться на 95% дільниць у межах 213 округів (крім 12 в АР Крим). Право голосу, відповідно до Конституції та законодавства, є правом, а не обов’язком, і це ключове. Громадяни мали право змінити тимчасово місце голосування до 19 травня включно та проголосувати в будь-якій точці країни. Держава, органи, що забезпечують проведення виборів, не винні в тому, що терористичні групи перешкоджають проведенню голосування. Проблеми, що мають місце, порушення у виборчому процесі повинні оцінюватися з точки зору того, наскільки вони вплинули на результати. Оцініть соціологію і побачите, що не суттєво.
запитання:
y.sirenko
Добрий день. У мене до вас пара запитань. На посаду президента держави йде майже 20 осіб.На вашу думку,скільки з цих кандидатів є "реальними",адже не секрет,що у передвборчих технологіях широко використовуються "технічні кандидати" ?
Сьогодні виповнюється 135 років від дня народження визначної постаті у вітчизняній історії
С.Петлюри.А яке у вас ставлення до цього імені,чи є С.Петлюра для вас взірцем ?
відповідь:
Ольга Айвазовська
Якщо технічні кандидати раніше були тими, хто брав участь у кампанії, щоб не проводити агітації, але заповнювати квоти у виборчих комісіях в інтересах третіх осіб, то сьогодні вони перетворились на медіа віруси, які заповнюють ЗМІ, втім, не беруть участі в організації роботи виборчих комісій. Хоча є невелика частина і перших. Одних і других – близько половини.
запитання:
y.sirenko
Почему нигде нет в сети списков кандидатов по мажоритарным округам киева? Там очень много проходимцев а общественные организации и журналисты бездействуют! Опять пройдут за гречку так как другой информации о кандидатах нет и голосовать придеться наобум.
відповідь:
Ольга Айвазовська
Доступ до списків кандидатів вже є. Але це питання не стільки до ЗМІ чи громадських організацій, як до територіальної виборчої комісії та ЦВК. Гречка та відкриті списки – речі не зовсім тотожні, адже табу на продаж голосу повинно стояти за будь-яких обставин та умов.
запитання:
root
В чем суть вашей работы? Какая польза от вашей деятельности, кроме как поговорить и обсудить. Вот...... строитель построил дом , сталевар сварил сталь........а вы?...за что вам платят деньги? И кто ? Вы подавали налоговую декларацию...и на какую сумму?
відповідь:
Ольга Айвазовська
Досить грубе питання, але відповім коротко. Ми працюємо не тільки в форматі моніторингу, але й пропозицій до рішень, в тому числі на законодавчому рівні. У виборах надаємо практичну допомогу для реалізації конституційного права, в освіті – абітурієнтам тощо. Думаю, що кожен повинен робити те, що вміє найкраще. Сподіваюся, що ви досить вдало сталеварите.
А щодо декларацій, то всі вони в податкових органах, організаціях проходять міжнародні аудити фінансової діяльності на відповідність законодавству та міжнародним стандартам багато років та отримують позитивні звіти.
запитання:
root
Добрый день! Объясняется ли гражданам Украины позиция властей по ничтожности т.н. "референдумов" в Луганске и Донецке?
Как будут обеспечиваться выборы в неподконтрольных частях Украины?
Как смогут проголосовать крымчане?
Как будут организованы выборы на зарубежных участках в тех странах, которые враждебны к нынешним властям?
Как можно получить карту закордонного украинца тем кто живет в настоящее время в России, и какие права она дает в аспекте данных выборов?
Могу ли я предложить Вам свои услуги в России, в частности, в Москве? Спасибо!
відповідь:
Ольга Айвазовська
Нікчемність “референдуму” пояснюється тим, що відповідно до Конституції питання, які там виносилися не є юрисдикцією місцевих рефередумів та тим, що даний захід не був проведений відповідно до законодавства. В Україні досі нема ЗУ “Про місцевий референдум”, який би мав регулювати та регламентувати цей процес. Відповідно, з правової точки зору, це опитування не було ані референдумом, ані навіть репрезентативним соціологічним дослідженням громадської думки. Організація виборів в окремих районах двох областей є вкрай ускладненою через терористичні атаки, залякування членів комісій та інші кримінальні дії, до яких вдаються озброєні сепаратисти. Втім, виборчий процес це не може зупинити повністю. Парламент прийняв спеціальні зміни до закону щодо захисту та забезпечення безпекових заходів під час виборів, хоча їх ефективність зараз вкрай важко оцінити.
Кримчани могли скористатися процедурою тимчасової зміни місця голосування та проголосувати на материковій частині України. На жаль, іншої можливості в держави Україна не було, адже робота комісій на тимчасово окупованих територіх може призвести до непередбачених та трагічних наслідків.
Українці, що проживають за кордоном можуть голосувати, звернувшись завчасно до консульств нашої держави, або скристатися процедурою тимчасової зміни місця голосування черед МЗС та відповідний відділ ведення Державного реєстру виборців.
Дякую за готовність допомогти і прошу зареєструватись на нашому сайті в розділі “спостерігачі”. Ми знайдемо можливість співпраці під час другого туру.
y.sirenko
root
root
root
root
root
root
root
root
root
root
root
root
Я особисто голосувала б за децентраліазцію, але проти федералізації. Остання створює жахливе навантаження в оподаткуванні на громадян, і це потрібно пояснити. Формат Боснії та Герцоговини призвів до того, що громадяни повинні платити податки на утримання неймовірних штатів чиновників на рівні 64%. До прикладу, кожен четвертий громадянин парцює на державній службі. Це призвело до того, що 40% податків пішло в тінь, а країна розірвана між різними “князівствами”.
root
root
root
root
root
root
y.sirenko
y.sirenko
root
А щодо декларацій, то всі вони в податкових органах, організаціях проходять міжнародні аудити фінансової діяльності на відповідність законодавству та міжнародним стандартам багато років та отримують позитивні звіти.
root
Кримчани могли скористатися процедурою тимчасової зміни місця голосування та проголосувати на материковій частині України. На жаль, іншої можливості в держави Україна не було, адже робота комісій на тимчасово окупованих територіх може призвести до непередбачених та трагічних наслідків.
Українці, що проживають за кордоном можуть голосувати, звернувшись завчасно до консульств нашої держави, або скристатися процедурою тимчасової зміни місця голосування черед МЗС та відповідний відділ ведення Державного реєстру виборців.
Дякую за готовність допомогти і прошу зареєструватись на нашому сайті в розділі “спостерігачі”. Ми знайдемо можливість співпраці під час другого туру.