Політичний аналітик, експерт із питань міжнародної політики, колишній народний депутат України
запитання:
Pirateee
Как Вы считаете необходимо решить вопрос с 5 проблемными округами на выборах Рады??
відповідь:
Тарас Чорновіл
Відповідь одна – по закону. Ніяких перевиборів закон не передбачає. Єдиний вихід – ЦВК замість продажних ОВК зобов’язана встановити результати виборів. Якщо бюлетені знищені або пошкоджені, то результат має встановлюватися за первинними протоколами ДВК, які видавали всім членам комісій і спостерігачам. За цими протоколами, у всіх проблемних округах перемагали представники опозиції. Тому придумали незаконний спосіб проведення перевиборів. Те, що в основі незаконне, і реалізовуватиметься сумнівними методами.
запитання:
Pirateee
Как думаете будет ли принят на заседании 4 декабря закон о 15% налоге на продажу валюты??? Будет ли рассматриваться проект бюджета на 2013 год??
відповідь:
Тарас Чорновіл
Сумніваюся. Проект про податок на валютні операції минулого тижня не включили до порядку денного. Не тому, що вони такі чесні і справедливі, а, мабуть, у середовищі влади є розбіжність позицій. Бюджет поки що не готовий, навіть у зародковому варіанті. Дебет із кредитом не сходиться. Для влади було б зручно провести цей бюджет «підстреленою» Радою, але навіть поверховий документ вони підготувати неспроможні. Вдруге входимо в новий рік без бюджету. Перший раз це було при Лазаренкові.
запитання:
Pirateee
Скажите, как Вы оцениваете закон о референдуме, подписанный Президентом, какие он может иметь последствия для страны??
відповідь:
Тарас Чорновіл
Закон дуже поганий, абсолютно антиконституційний і прийнятий із грубим порушенням регламенту. Цим законом передбачено, що закони або Конституція можуть прийматися на референдумі, комісії для якого створюються виключно владою без участі партій чи громадських організацій, а оскарження та спостереження – виключне право ініціаторів. Уявіть, як люди мають голосувати за закон чи нову Конституцію, у якій буде 300 статей, 10 з яких, абсолютно позитивні, рекламуватимуть, а решту сором’язливо замовчать. Результат референдуму, тобто нова Конституція чи закон, вступає в силу з моменту усного оголошення в ЦВК без права оскарження. Я думаю, що цей закон приймали не для того, про що багато кричить опозиція. Янукович не планує обиратися в парламенті. В майбутній Конституції хочуть зробити інші зміни. Одна з них – вилучення статті, згідно якої забороняється прийняття нових законів, які скорочують або звужують права і свободи громадян, в тому числі соціальні. Крім того, тут дуже чітко проглядаються інтереси Медведчука, а, отже, і Росії.
запитання:
ivandaniv @ukr.net
Тарас, (я не піклуюсь про Ваше працевлаштування), думаю , навіть цікаво , щоб Ви створили громадський інститут соціолого - політичний , даючи прогнози щодо майбутнього того чи іншого закону, політика, взагалі розвитку Держави. У вас є можливість , враховуючи авторитет, залучити відповідних спеціалістів , тим самим відновити газету "Час". Але це моє побажання , думаю , що Вами вже коригується , це чи інше подобання. Можете висвітлити , чим хочете займатись. Головне не "засинайте"
відповідь:
Тарас Чорновіл
Шановний дописувачу, сьогодні надійшло багато Ваших запитань, постараюся відповісти на всі. Щодо свого працевлаштування, ще буду визначатися. Частина напрямків Вами окреслена. Окрім того, мене цікавить наукова робота. Постараюся не «заснути». Хоча після того бруду, через який довелося пройти в українській політиці, бажання на довший час залягти на дно цілком закономірне. Думаю, що в активній політичній діяльності Ви мене ближчим часом не побачите. А серйозну аналітику, зокрема з міжнародних питань, у нас читають одиниці. Тому чи буде запит на мою роботу, чи ні – питання відкрите, але маю пріоритет займатися тим, що мені дійсно подобається і не лізти в кон’юнктуру.
запитання:
Pirateee
Господин Чорновил, чем Вы намерены заниматься после прекращения полномочий депутата?
відповідь:
Тарас Чорновіл
Буду, найімовірніше, поєднувати наступні напрями: наукова робота в сфері глобальних міжнародних відносин, писатиму дисертацію, можливо, буду викладати. Політологічна діяльність (це більше по інерції), можливо, формалізуюся у вигляді «диванного інституту» прогнозувань і аналізу. І, можливо, все-таки трохи приєднаюся до бізнес-діяльності, так само у сфері міжнародних економінчих зв’язків. Я 12 років працював для інших, настав час трошки подбати і про добробут своєї сім’ї. З депутатства я не виніс ні мільйонів, ні бізнесу, ні маєтків. Вважав, що поєднувати політику і бізнес злочинно. Сьогодні таких перешкод немає.
запитання:
fedir
Пане Тарасе, Ви працюєте у Комітеті з питань зовнішньої політики, очевидно, подорожуєте, спілкуєтесь з українськими дипломатами. Яка Ваша думка про українську зовнішньополітичну службу, її кадрове, матеріальне забезпечення? Які зміни, на Вашу думку, цю сферу очікують ближчим часом?
відповідь:
Тарас Чорновіл
Матеріальне забезпечення жахливе. Кадрове – на диво хороше. Більшість українських послів та дипломатів нижчого рівня – люди самовіддані. Різні протеже на цій службі не затримуються. Але зовнішня політика давно не формується зовнішньополітичним відомством. Її творять у Адміністрації Президента, а там такі спеціалісти, що Господи помилуй! Найближчим часом кардинальних змін не очікую. Очевидно, залишиться чинний міністр, хоча навіть заміна першої особи ні на що не вплине. Всі титанічні спроби досягнути прориву в євроінтеграції розбиваються об результати внутрішньої політики і правового свавілля всередині країни. Зміни можливі після 2015 року.
запитання:
per__32
Тарасе В"ячеславовичу, як ви думаєте, чи відмінить новий парламент закон про мову чи харківські угоди? чи є юридично можливість таке зробити? дякую.
відповідь:
Тарас Чорновіл
Юридично можна скасувати через Конституційний Суд, оскільки прийняття і суть актів суперечить Конституції, але наш КС – «чего изволите-с?», тому надій на нього до 2015 року мало. Другий спосіб – Рада денонсує угоду та скасовує своїм рішенням погані закони або замінює їх новими. Не виключаю, що стосовно деяких законопроектів через рік-півтора в Раді буде можливо знайти 226 голосів. Але після цього закон потрапляє до Президента, де накладається вето, для подолання якого необхідно 300 голосів. Їх у найближчий перспективі не бачу. Тому три варіанти: революція, чекати на зміну президента, сподіватися, що у владній команді самі вирішать, що дані акти їм не вигідні.
запитання:
1
як ви готуєтесь до кінця світу?=)
відповідь:
Тарас Чорновіл
Дуже просто: насміхаюся з тих, які з серйозним виглядом дійсно до нього готуються. Ми ж християни, згадайте слова Христа: «Не знаєте ні часу, ні години». Жерцям майя надокучило писати свій календар, а наші псевдоаналітики зробили з цього епохальні висновки. Хтось на цьому, очевидно, й заробляє.
запитання:
ВікторК.
Пане Тарасе, на ваш погляд, в новій Раді збережеться таке явище як бійки, махання кулаками, димові та яєчні "шоу"? Чи за наявності там Кличка ніхто не наважиться?))
відповідь:
Тарас Чорновіл
Бійок, різних шоу, театрів абсурду у наступній Раді буде ще більше – ви ж подивіться на її склад. Думаю, що шумовими ефектами компенсуватимуть недостачу досвіду і компетентності. Щодо Кличка – не тіште себе ілюзіями. Згадайте його і його фракцію у Київраді. Пригадуєте старий анекдот про Кличків? Двоє хуліганів ідуть вулицею, бачать Віталія і Володю. Один каже другому: «Глянь, які у них гарні шапки. Давай заберемо». – «Та ти що, це ж Клички! Вони ж із нас фарш зроблять!» – «Знаю я цих Кличків: менш ніж за мільйон вони навіть рукою не махнуть».
запитання:
Демьян
Подытоживая свою деятельность в парламенте во время нынешней сессии, что считаете своим наибольшим достижением? Сильно сожалеете, что не прошли на выборах?
відповідь:
Тарас Чорновіл
Шкодував через програш на виборах лише одну добу. Після того почав відчувати всі переваги статусу вільної людини. Повірте, моральне самопочуття сьогодні набагато краще. Щодо будь-яких заслуг під час останньої сесії – вони відсутні у всіх. Рада голосувала як механічне піаніно, яким керують з іншого приміщення. Тут хоч голову розбий, нікому нічого не докажеш. Більшість прекрасно усвідомлює всю абсурдність своїх дій, але накази вионкує без обговорення. На попередніх сесіях мені вдавалося кілька разів добитися відхилення жахливих законів, але на останній сесії їх всіх бездумно прийняли.
запитання:
прокіп
Чи є майбутнє у великій політиці у Тимошенко та Луценка, по-вашому? Дякую за відповіді.
відповідь:
Тарас Чорновіл
Думаю, що є. Але для цього ще треба вийти з тюрми. Тимошенко два роки тому остаточно маргіналізувалася, і до кінця минулого року їй лишалося тільки доказувати навіть не Яценюку чи Гриценку, а вже таким, як Ляшко, хто головніший в українській політиці. Янукович через свої дитячі фобії дарував їй нове політичне життя, але реалізувати цей неочікуваний подарунок в неволі неможливо. Тим часом, дуже вмілі і хитрі «кролики» вже остаточно догризають її партію. Тому після звільнення Юлі доведеться виконувати роль Фенікса: у набагато складніших умовах вона муситиме створити абсолютно нову партію і переконати людей, що остаточно не втратила відчуття реальності. Але на нашому політичному безриб’ї шанси у неї та Луценка, безумовно, будуть. Ну, не за Яценюка ж голосувати!
запитання:
прокіп
На ваш погляд, як вплине на роботу парламенту великий відсоток Свободи в ній? Чи не заважатимуть роботі ВР постійне протистояння комуністів та свободівців?
відповідь:
Тарас Чорновіл
Думаю, що особливо не вплине. Буде трошки колоритніше. Окрім того, «свободівці», дійсно, будуть дуже жорстко відстоювати певні національні позиції. Щодо економічного чи бюджетного законодавства – влада без особливих перешкод робитиме все що їй заманеться. Я вже не сумніваюся, що ПР зможе сформувати більшість однією фракцією. Вони вже вийшли на 225, а ще ж не рахували партійних «тушок». Подивіться на список «Батьківщини» та їхніх висуванців в округах – усіх стійких опозиціонерів викинули, лишили тих, які м’якіші, а квота «Фронту змін» – це колективна «тушка». Щодо УДАРу, то для нього готувалася роль не постачальника «тушок», а «фракції-тушки». Вони підконтрольні Льовочкіну і Фірташу, але господарі не захочуть віддавати своїх людей у загальне горнило Партії регіонів. Бійки між «Свободою» і комуністами будуть регулярні, але для нашого законотворення не особливо знакові. Часом по фізіономії отримає і хтось із «регіоналів», але їхній список наперед узгоджений. Нікого знакового «свободівці» рухати не будуть. Там буде добре відрежисована п’єса під назвою «Українська політика».
запитання:
прокіп
Які загальні враження у вас від цих виборів? Що найбільше розчарувало, що - приємно здивувало, а що - розсмішило?
відповідь:
Тарас Чорновіл
Враження подвійні: з одного боку значно більше регіонів, де в мажоритарних округах відмовилися підтримувати владу, з іншого боку – ті, кого запропонувала опозиція, – люди сумнівні. Результат виборів майже прогнозований і від того не менш сумний. Влада, попри загальну нелюбов до неї, тільки зміцнює свої позиції. Опозиція дуже слабко захищала результати виборів за списками, тому влада змогла відкоригувати результат на свою користь. В мажоритарних округах мажоритарка як така не реалізувалася. І тут, і там голосували за продовження партійних списків. Більшість людей навіть не намагалися реалізувати спроби аналізувати, кого ж вони обирають. А до смі***кось не дійшло. Веселих історій було достатньо, але до результатів виборів я ставлюся достатньо серйозно і всякі анекдотичні історії під час виборів сприймаю як певну зневагу до самого інституту демократії.
запитання:
прокіп
Пане Тарасе, чим ви плануєте займатися, не пройшовши в ВР? Де будете працювати?
відповідь:
Тарас Чорновіл
Оскільки ми даємо відповіді у зворотньому порядку, то на Ваше питання я відповів попередньому дописсувачу. Читайте нижче.
запитання:
Абросимов
Как Вы считаете подделка документов - это уголовное преступление или политическое деяние?
відповідь:
Тарас Чорновіл
Підробка документів – злочин. У випадку Тимошенко, а Ви, очевидно, запитуєте про неї, немає точної юридичної відповіді, чи був сам факт фальсифікації, і чи директиви на таких переговорах були обов’язковими. У будь-якому випадку юридичні питання до Тимошенко ставити потрібно, але лише після того, коли б за свої дії відповіли Дубина і Ющенко. Там, дійсно, є склад злочину.
запитання:
Пастух
Шановний пане Чорновіл, минулого разу я, зважаючи на свій вік, звернився на "ти", що викликало у Вас досить різку реакцію (телят не пасли, мовляв). Це мене дещо неприємно вразило, не буду приховувати. Як не "чайник" у психології, я зробив деякі висновки. (Це так, як ремарочка на пам"ять). Та не про це мова. Я досить часто спілкуюсь з людьми на форумах і все частіше там з"являються дописи на зразок "Після того помаранчевого сорому і приниження, піду лише на той майдан, де будуть роздавати зброю". Перше питання: чи не здається Вам, що Ющенко був з самого початку той "свисток", куди без користі вилетів дух і енергія мас, які ДІЙСНО і ЩИРО вийшли в надії змінити свою державу. Чи його просто зламали вже "по ходу"? Друге: Як заступник голви комісії ВР з іноземних справ, Ви не могли не помітити той цинізм і вдаване "обурення" "стовпів демократії" ув"язненням Луценка і Тимошенко і як вони проковтнули мовчки викиданням "в шию" їхніх спостерігачів на виборах. Уже два роки насуплюють брови, махають пальчиком, городять якісь словесні "засудження" і "обурення". Як на мене, то хоча б для свого авторитету і заради збереження обличчя помовчали б краще, бо виглядають, як беззубі пустобрехи. А могли б усього-навсього хоча б заборонити в"їзд на свою територію, трохи "пригальмувати" екпорт і перевірити законність коштів на придбання бізнесів на своїй території. Тобто, надії, що "захід нам поможе" вже немає ні в кого. Так от, зважаючи на вище сказане, чи не є думка про "майдан де зброю даватимуть" єдино слушною і єдино можливою у сьогодняшній ситуації?
відповідь:
Тарас Чорновіл
Передусім звертатися «на ти» чи «на Ви» до будь-якої дорослої людини – це не питання психології, а виховання. Мене вчили трошки інших принципів, ніж Вас. Тому навіть до набагато молодших за себе я завжди звертаюся лише «на Ви», якщо вони не є моїми давніми друзями. Про наслідки Майдану та ролі Ющенка на ньому я говорю уже вісім років. Можливо, у 2004 році я емоційно не сприйняв ініціативу мас, але тих, хто на сцені, оцінив дуже точно, і Ви мали нагоду переконатися, що я не помилявся. Думаю, що Ющенко не був свідомим «випускачем пари», просто ця дрібно-кримінальна особистість мала дуже завищену самооцінку і дуже низький рівень політичної культури. А люди шукали для себе не найманого працівника-президента, а месію. Після виборів ніхто навіть не постарався нагадати йому, що президент має служити людям, а не навпаки. Щодо позицій західних демократій, то їх можна і треба критикувати за непослідовну і недостатньо наполегливу позицію, але вони теж виходять із принципу: санкції корисні лише тоді, коли влада в країні цих санкцій реально боїться. У нас санкцій бояться олігархи, але вони насправді уже давно не керують країною. В Україні сформувалася російська система адміністративного тоталітаризму. Для команди Януковича санкції були б дуже неприємним сюрпризом, але не катастрофою. Він завжди може розвернути країну до тоталітарних блоків. Саме цього ё остерігаються лідери західних країн, тому діють за принципом «батога і пряника». На жаль, наші лідери недостатньо інтелектуальні, щоб оцінити перспективи цієї політики та своїх дій. Щодо «майдану, де зброю даватимуть», то на це питання я навіть відповідати не хочу. Бо вважаю його абсолютно провокативним. Про такі речі говорять лише люди, які не бачили крові і не розуміють, чим закінчиться перехід через дуже тонку межу життя і смерті. Я побував у кількох гарячих точках: ніколи не забуду виду і запаху розірваних вибухом кусків людського м’яса і до всіх, хто дозволяють собі заявляти про збройний сценарій, ставлюся жорстко негативно. Давайте спочатку хоча б на 5% реалізуємо можливості беззбройного тиску на владу. Ми на мітинги не можемо вивести більше сотні людей, а при тому розповідаємо про якесь збройне повстання!
запитання:
сокол-56
Тарасе, цікавлюсь: Ви вибори програли у боротьбі чи просто такий ледачий? Про гроші та інші ресурси прошу не згадувати. Як і про Київ, де тотально перемогла опозиція, типа "якщо проти мене виставили б і мавпу...", як влучно висловився ректор податкової академії. Дякую!
відповідь:
Тарас Чорновіл
Ви мені нагадуєте бухгалтерку з мого колишнього видавництва: коли її чоловік довго не вертався до дому, вона передзвонила до нього в банк, дізналася, що він готує квартальний звіт, а коли чоловік вернувся, заявила з порогу: «Тільки не розказуй мені, що ти на роботі звіт готував!». Якраз дві причини, про які Ви попросили не згадувати, і були визначальними для мене. Я не мав коштів навіть на кілька бігбордів – це задоволення не з дешевих. Але був єдиним із кандидатів, який у 212-му окрузі щодня проводив по кілька зустрічей, наладив роботу «від дверей до дверей» та персональне спілкування. Усі інші кандидати, в тому числі й переможець від опозиції (насправді від Порошенка), працювали виключно дорогими технологіями. Тому про лінь говорити зайве, гроші свою роль, безумовно, на цих виборах зіграли, а бренд опозиційного кандидата був визначальним. Я прогнозував свою поразку ще з кінця вересня, але відступати з поля бою якось не звик.
запитання:
Лис Микита
Господин Чорновил мне стыдно что я был в НРУ .Ведь эта организация стала кузницей кадров оголтелой своры донбасских украинофобов .Головатые и драчи,лавриновичы и скорыки и как не жаль и Вы приложили руку к тому что у нас диктатура хама.
відповідь:
Тарас Чорновіл
А я би радив Вам згадати про інші видатні події, до яких був причетний «Рух». Люди, яких Ви згадуєте, або з самого початку шукали в «Русі» для себе те, чого там бути не могло – меркантильних і кар’єрних дивідендів, або, просто розчарувавшись, пішли шукати долі в інших партіях. «Рух» після убивства В’ячеслава Чорновола поступово переживав агонію, а сьогодні остаточно помер. Щодо закидів на мою адресу – не буду Вас переконувати. Якщо детально оціните, звідки, куди і як я йшов, проти кого виступав, то, можливо, Ваша оцінка зазнає деяких коректив. Якщо ні – поважатиму Вашу думку.
запитання:
бютовец
Вельмишановний пане Тарас, чи не вважаете Ви що представництво у ВР фракції ВО "Свобода" свідчить про фашизацію України, бо политичні погляди Свободи вельми нагадують погляди та бажання німецьких націонал-соціалістів.
відповідь:
Тарас Чорновіл
У нас криза жанру у сфері термінології. Дуже часто змішують абсолютно різні поняття: «радикалізм», «націоналізм», «фашизм» і «націонал-соціалізм». Усі вони абсолютно відмінні. Щодо «Свободи» – там є пара людей, які колись помішалися на теоретичних основах нацизму, але сьогодні вони погоди не роблять. Ця організація достатньо радикальна, за ідеологією – націоналістична, але, на жаль, часто буває кон’юнктурною і не може остаточно сформувати чітку політичну платформу. Те, з чим вони виходили на вибори, – абсолютно неприродний мікс лівацьких і правих ідей. Думаю, що фашизація в Україні мало реальна. Ми пішли дещо іншим шляхом. Класичний приклад того, як формується неофашизм на рівні громадських організацій і державної влади, можна побачити на прикладі Росії. Але про це чомусь всі мовчать.
запитання:
aaaaaa
Dobryi den" p. Chornovil! Na Vashu dumku xto bude vidpovidaty za Xarkivs"ki uhody? 1) Prezydent. 2) Vsya Verxovna zrada. 3) Nixto (yak zavzhdy) Chy Vy ne dumaly zminyty svoyu familiyu Yuda? Vash bat"ko (nyz"kyi uklin yomu), yak by otsinyv Vashu politychnu diyal"nist" na shkali vid 0 do 5 baliv? Dyakuyu za schyri vidpovidi!
відповідь:
Тарас Чорновіл
Ви – цікавий чоловік. Спочатку ховаєтеся за анонімним ніком, потім задаєте логічне питання, потім зневажаєте того, до кого звертаєтеся, і нарешті просите щирої відповіді. Буду оригінальним і відповім щиро. За Харківські домовленості у цій країні не відповість ніхто. Боюся, щоб не почали знову переслідувати декого з тих, хто проти них боровся, а саме Гримчака, якого Турчинов із Яценюком закинули у непрохідну частину списку. Коли влада остаточно зміниться, дай Боже, щоб це відбулося хоча б у 2015 році, Харківські домовленості, можливо, будуть денонсовані. Але до того часу всі еліти домовляться про безкарність для попередників, як це уже відбулося в 2004 році. Щодо того як би батько оцінив мою політичну біографію, то, думаю, що не Вам і не мені судити. Але якби він був живий, то всі події в Україні відбувалися б за зовсім іншим сценарієм. У 2004 році саме він був би кандидатом у президенти, не було б ніякого пройдисвіта Ющенка, а отже і мені не треба було б виходити на люди і кричати до всіх: «Не вірте цьому неправдомовцю!». Зрозуміло, що всі інші етапи моєї біографії виглядали б зовсім інакше. Власне кажучи, у 1999 році я повернувся у велику політику тільки через те, що побачив, як батьков соратники і противники з розколеного Руху фальсифікують його погляди, ідеї та принципи. Саме це й спонукало мене йти на гострий конфлікт найперше з перевертнями із національно-демократичного середовища. Чи робив я при цьому помилки? Безумовно. Але я свої помилки визнати готовий. А Ви, коли молилися на Ющенка і готові були закидати камінням кожного, хто піддавав сумніву його богообраність?
запитання:
Лида
Здравствуйте. Скажите, закон о референдуме -- это влияние Медведчука для вступления Украины в ТС? Или ВФЯ хочет вне парламента протянуть изменения в Конституцию: русский язык...? И какая роль теперь Конституционной Ассамблеи во главе с прислужником "гаранта" Кравчуком? Спасибо.
відповідь:
Тарас Чорновіл
Дякую, Лідо. Ви помітили те, на що інші рідко звертають увагу – на роль Медведчука та російських лобістських груп у нашій партії влади в прийняття закону про референдум. Опозиція як завжди дещо «протупила», вона побачила тільки страшилку щодо можливості зміни Конституції в частині обрання президента парламентом. Наскільки мені відомо, Янукович дійсно не хоче змінювати спосіб обрання президента. Виборів у парламенті він боїться ще більше. Пригадуєте, як у Висоцького в «Песне Лешего»: «У меня такие слуги, что даже самому мне страшно»? Він розуміє, що свої точно здадуть, а процес загальнонародних виборів при відповідній інтрижці щодо підбору головного суперника для нього видається реалістичнішим. Фактор фальсифікацій ще ніхто не скасовував. Не забувайте, що опозиція фактично розвалила свої місцеві організації. На цих виборах вона хоч щось могла контролювати лише завдяки багатим мажоритарникам. На президентських вона може показати абсолютну беззубість. Янукович у це свято вірить. Основне завдання закону про референдум – створити механізм, яким можна оминути Верховну Раду і Конституційний Суд при зміні законодавства. Зокрема, їм дуже муляє стаття Конституції, яка забороняє обмежувати чи скорочувати права та свободи громадян. Це аргументи, які піднесли Януковичу. Але, я переконаний, проштовхування даного закону пов’язане з лобістськими групами поза межами України. Спочатку відпрацюють на референдумі щодо мови або НАТО, а пізніше запустять навіть не Митний союз, а триєдину державу – Росія, Україна, Білорусія. Роль Конституційної асамблеї Кравчука Вами оцінена правильно. Це, по-перше, димова завіса, а, по-друге, технічний орган, який має напрацювати окремі формулювання, які не мають стратегічного значення, але мусять бути юридично вивіреними.
запитання:
Трим
Добрый день! У меня простой вопрос - после того, как Клюев закончит свою работу - сколько человек присоединятся к ПР (а Вы лично присоединитесь?) - сколько перебежит из оппозиции? - удастся ли КПУ создать фракцию ?(закон запрещает, но у нас законы гибкие) Спасибо
відповідь:
Тарас Чорновіл
Я нікуди не приєднаюся, оскільки відходжу від політики, і в наступній Раді мене не буде. Абсолютна більшість самовисуванців не просто приєднаються до ПР, насправді вони класичні регіонали, яких просто не захотіли «світити». Опозиція знову стане інкубатором «тушок»: їхній список ще гірший, ніж п’ять років тому, але процес «тушкування» будуть проводити дозовано. Щодо неможливості створити фракцію КПУ, то це якесь непорозуміння. Закон надає безумовне право всім партіям, які пройшли за списком, а норма про мінімальну кількість членів групи стосується депутатів-самовисуванців.
запитання:
yamil
Добрый день,Тарас Вячеславович,разрешите спросить ваше мнение-"Почему никто из политиков не поднимает открыто пожалуй самую больную тему для простых украинцев-уровень жизни!Или они думают,что на сто,триста долларов можно нормально жить?Может быть в стране нет денег,так почему депутаты ездят только на люксовых авто,носят люксовые часы,их дети в клубах тратят за вечер двадцать-тридцать прожиточных минимумов простых украинцев!А приехать в верховную раду на машине ценой в тысячу бабушкиных пенсий-это не есть преступление против народа???Почему у людей власть имущих нет никакого желания хоть что-то делать для тех кто эту власть им дает???"...спасибо...
відповідь:
Тарас Чорновіл
Питання не зовсім до мене. Я регулярно цю тему піднімав. Але і в сьогоднішній, і в наступній Раді домінують інші пріоритети. Люди на вершині «харчової піраміди» не лише в Раді, але й в уряді, адміністраціях та великому бізнесі живуть в дещо іншій країні, ніж ми з вами. Вони, дійсно, щиро не розуміють, що в когось є реальні проблеми. Це як із Катериною ІІ, якій пожалілися, що люди не мають можливості навіть з’їсти хліба, а вона обурилася: «То нехай їдять булки і торти». Закиди щодо тих, хто демонструє своє багатство, Ви робите абсолютно вірні. Дуже хочу сподіватися, що колись цим зацікавляться і контролюючі органи. Але коли це буде?..
запитання:
юрко_карпати
Пане Тарас, хто буде наступним президентом України ?
відповідь:
Тарас Чорновіл
Не знаю. Серед тих, хто сьогодні претендує, людей, за яких міг би голосувати не як за «менше зло», а з реальною довірою, не бачу. На жаль, у нас криза попиту і пропозиції. Політичні еліти висувають всякий непотріб, а виборець дуже часто з того неякісного набору вибирає найгірше.
запитання:
SuchovF
Шановний Тарасе! Коли твердження "два українці - три гетьмани" піде у минуле і нарешті з"явиться один лідер, наш український Мойсей, який виведе Україну на вірний шлях? Що заважає опозиції визначити таку людину?
відповідь:
Тарас Чорновіл
Ви знову хочете Моїсея… Невже нас нічому не навчив 2004 рік? Навіть нікчема Ющенко міг би бути непоганим президентом, якби з нього не почали робити месію. Ми самі знищуємо своє майбутнє, бо чекаємо якесь божество в плоті, яке замість нас зробить нас щасливими. Цього не буде. Давайте разом шукати й підтримувати дійсно цікавих людей, які варті довіри.
запитання:
студент
п.Тарас,хто на Вашу думку гідний стати кандидатом в президенти в України,від нац.патр.сил в 2015р? Я не беру до уваги сьогоденних вождів,таких як Яценюк,Кличко, чи то Тягнибок,бо для Януковича кожен з них був би подарунком,йому навідь непотрібні фальсифікації сходу України,щоб виграти ці вибори. Всі ми знаємо,що схід України є основним постачальником сфальсифікованих голосів на користь Януковича.
відповідь:
Тарас Чорновіл
Боюсь, що кандидатом знову буде хтось із тих, кого ні Ви, ні я не хотіли би бачити. Назвіть мені механізм, за яким могла би з’явитися нова чесна й порядна людина. Самі лідери та активісти «демократичних» сил боряться проти будь-яких спроб популяризувати нових незалежних лідерів. Влада зацікавлена вивести в другий тур як конкурента Януковича Тягнибока. Коли я рік тому вперше про це написав, з мене всі сміялися. А сьогодні розглядають це як реальний сценарій. У Тягнибока Янукович виграє. Але де впевненість, що він не виграє у того ж Яценюка? Перспективним кандидатом міг стати Кличко, але він обрав дорогу, якою вже прогулявся Тігіпко.
запитання:
pak37wel19@mail.ru
Сегодня много пишут о голодоморе.И это правильно.Но есть в логике простая истина,что если неправильно установил причину одной беды-жди другую. На сколько ,на Ваше пнение.все любители к аналитике установили точную причину этой трагедии украинского общества. И,есть ли научный подход к этой проблеме? Не мешают ли эмоции найти истину или её уже нашли? а если нашли,то какова она, ибо в том потоке аналитикы сам чёрт ногу сломит. Вы,как человек с системным мышлением,можете сформулировать эту причину.
відповідь:
Тарас Чорновіл
Щодо Голодомору, то є достатньо наукових фактів, які не лише описують цю трагедію, але й дуже змістовно формулюють її причини. Проблема не в неврожаї, а виключно в політичному факторі нищення цілого народу, який до початку 30-х років був спроможним боротися проти режиму. Щоб ніколи таке не повторилося, давайте разом відкидати всі політичні сили, які хочуть нам сьогодні запропонувати тоталітарний шлях розвитку. Будь-який тоталітаризм закінчиться стражданнями людей.
запитання:
senushk@yandex.ru
Уважаемый Тарас! Я понимаю, что вопрос сложный, но попробуйте ответить. Украину втянут в таможенный союз и в дальнейшем Союз с Россией и др. странами СНГ или Украина будет с общечеловеческими ценностями. Заранее спасибо. Евгений.
відповідь:
Тарас Чорновіл
Дуже хочу вірити, що в Митний союз ми не вступимо. У даному випадку ми можемо солідаризуватися з інтересами того ж Януковича та олігархів. Звичайно, вони передусім є «патріотами власної кишені», але через це для них характерні й окремі ознаки економічного націоналізму. Зі своїми «нуворишами» ми рано чи пізно розберемося. Але якщо потрапимо під державний пресинг Росії, то на кілька поколінь перспективи будть втрачені. Євросоюз, очевидно, це не манна небесна, але там прозорі і чесні правила гри. Саме цього ми сьогодні найбільше потребуємо.
запитання:
Україна!
Що ви там робите в Києві? (бо я підозрюю, що крім торгівлі голосами, вам хіба розважатися)?
відповідь:
Тарас Чорновіл
Ви, напевно, помилилися адресою. Слава Богу, своїм голосом тя не торгував. А в подальшому – тим більше, не буду, оскільки наступна Рада працюватиме без мене.
запитання:
ivandaniv @ukr.net
Тарас , Ви не поясните ( правда і у Вас навіть пробігала така думка), що в здебільшого українофоби , навіть і "демократи" українські так не полюбляють Галичину? Напевне легше було б знищити Україну як Державу , при відсутності цього Краю? Правда у важкі часи , для своєї підтримки прогресивні проукраїнські діячі обов"язково навідувались в Галичину. Навіть зробіть аналіз сьогоднішніх виборів. Нам всім . особливо Вам політикам . які себе вважають українцями потрібно перестати з таким сарказмом згадувати Галичину. я добре знаю , як тут на Галичині відносились до тогож Драча , Чорновола , Сверстюка, Хвильового. Костенко... Ця зневагаі свого роду навіть прикрита ненависть до Галицького краю, так потрібна різного роду колісніченкам,ківаловам . азаровам...
відповідь:
Тарас Чорновіл
Ставлення до Галичини, як до чогось неукраїнського і ворожого, – це суто російський історіографічний проект, якому уже більше ста років. Критикувати галичан за певні помилки чи недобрі звички, очевидно, можна. Хоча сам, як вихідець із Галичини, я вважаю, що чужі б тут помовчали – у них своїх проблем більше, ніж достатньо. Однак за особливо жорсткою критикою та брутальними випадами переважно ховаються люди, які безпосередньо працюють як «п’ята колона» сусідньої держави. Звичайні мешканці Сходу і навіть тамтешні бізнесмени і політики переважно до Галичини ставляться або позитивно, або нейтрально.
запитання:
montreal
Прочитав уже заданные вопросы, ПОВТОРЮСЬ... Почему Украина в Руках ВРАГОВ Украины? Почему для Германии - Германия для Немцев - Актуально, Немецкий Язык - Язык не только Интеграции, но ПОЛНОЙ Ассимиляции!!! А в Украине ДАЖЕ Министр Образования ни Слова на Украинском...
відповідь:
Тарас Чорновіл
Але ж ми їх, отаких, і обираємо...
запитання:
аапа
Пан Тарас, когда Украина станет федерацией? и второй вопрос: Как Вам видится будущее Галиции, Как чачти федерации или независимого государства - члена НАТО и ЕС?
відповідь:
Тарас Чорновіл
Федеративний устрій для України міг стати хорошим варіантом ще на зорі незалежності, і то за методикою, яку формулював В’ячеслав Чорновіл. Це, власне, не федерація, а земельний устрій. Сьогодні будь-які федеративні тенденції несуть загрозу сепаратизму, а мирне розлучення в сучасному світі майже не реальне. Подивіться на колишню Югославію. Думаю, що ми залишимося унітарною державою з усіма її проблемами.
запитання:
zaec
пане тарас в украине президент премьер министри русские или евреи когда в украине будут и президент премьер и министри украинци
відповідь:
Тарас Чорновіл
Для мене найважливіше не біологічне, а моральне та політичне визначення національності людини. Авраам Лінкольн за іменем чи обрисами лиця мало нагадує англосакса, але він був справжнім американцем. Наші чиновники, навіть якщо у них всі предки генетичні українці, переважно українцями не є ні за духом, ні за поглядами.
запитання:
ivandaniv @ukr.net
Тарас . коли Василь Підгородецький ( уродженець мого села- Крушельниця) в 1951 році організував разом з В. Гобовим , М. Сорокою,М. Лесковичем ...побіг з Гулагу , Семенюка і Олійника ,,так вони на протязі 17днів переховувались в моєму селі.Це зараз легко сказати , а тоді ( правда я також це усвідомив набагато пізніше в 80рр)це свого роду розстріл за приховування "особливих злочинців". Вже з часом зі слів Олени Антонів, тато мій розказував , що її це було відомо від Мешко Оксани. Мене це дуже цікавить , я досліджую життєвий шлях Підгородецького Василя. Тому хочу Вас запитати може ви більш детально чули від матері про цей випадок?
відповідь:
Тарас Чорновіл
Дуже добре був знайомий з Василем Підгородецьким, але історичний факт, про який Ви згадуєте, мені, на жаль, не відомий.
запитання:
ivandaniv @ukr.net
Пане Тарас(аналогічне питання було до Вятровича) , я ріс в сім"ї де з дитинства мені було відомо все те, що зараз відкриваєте для всієї України.:Голодомор , Холодний Яр, ОУН-УПА, Десиденство , УНФ. Не буду розказувати і ніби вимагати признання і шанування від Вас мого батька, який все робив , щоб знав я і мені подібна молодь 60-80 рр про всі ці "досягнення"срср. Подібних до нього (мого батька) було тисячі.Мене так , як і Вас торбує оця фіранка "секретності"сьогоднішньої влади, цього приховування. Хочу спитати Вас. чи Ви погоджуєтесь з моєю думкою ( така сама позиція була і в мого батька (1922-2011рр)що все закономірно коли Президент навпіл-руско- білорус, Прем"єр навпіл-руско-єврей, три віцепримєри навпіло- руско- євреї . гол. СБУ-росіянин ,гол. розвідки- росіянин , гол.КРУ-росіянин , Міністр оборони =росіянин . Міністр освіти - єврей...Ключові посади в управлінні Держави займають особистості для яких України , всього на всього територія збагачення-корито?
відповідь:
Тарас Чорновіл
Очевидно, ми виховувалися у подібних сім’ях, для мене теж питання нашої історії та майбутнього ніколи не стояли. Я завжди мав у цьому чітку визначеність, тому в 1990 році мені не довелося нічого в собі ламати. На жаль, сьогодні при владі ті люди, які не лише не виростали з такими поглядами, як Ви чи я, але й усе життя проти того, що для нас святе, боролися. Має значення не їхня біологічна національність, а те, що вони так і не стали справжніми громадянами цієї країни.
запитання:
ivandaniv @ukr.net
Пане Тарас , як Вам . стара-нова теорія націонал соціалізм.?Здається . основне , що в нас на правій стороні відсутня досить сильна , теоретично аргументована правиця . Необхідне , свого роду ядро , яке здатне очолити дійсну і згуртувати український народ .Кого Ви особисто в новому парламенті можете іменувати дійсними патріотами України?
відповідь:
Тарас Чорновіл
Знову маємо приклад змішування термінів. Ви трактуєте націонал-соціалізм як праву ідеологію. Але, навідміну від італійського солідаризму-фашизму, це абсолютне лівацтво. Націонал-соціалізм, як аналог ленінсько-сталінського більшовизму, дикий і злочинний тупиковий шлях. Я сподіваюся, що українська історія дала нам достатньо своїх прикладів, а наші науковці – теоретичних основ для того, щоб навіть не формулювати, а втілювати уже напрацьовані рецепти національної самоідентифікації. Навіщо нам щось шукати у збанкрутілих течіях, які врешті-решт принесли найстрашніші страждання саме своїм народам.
запитання:
ivandaniv @ukr.net
Пане Тарас , Ви напевно пам"ятаєте мене , знаю добре, який авторитетет мав у мого батька пан Зіновій і Ваша мама. Так , це символи незламності, особливо МАМА( бе пафосу. Щиро) Мій тато (1922-20110 ) дуже турбувався , навіть свого роду по галицьки-шлякував, коли Ви ()думаю необдумано , гарячкувато)перейшли до "Братви" . Я розумію не все порядно було там , Ваше прогнозування справдилось-Ющенко всього на всього -зрадник. Але Ви ,(Стус Дмитро...) особисто не мали права так поступити. Але це минуле.Скажіть які плани на майбутнє в українські політиці?Не пропадайте.
відповідь:
Тарас Чорновіл
На жаль, Ви не представилися і не нагадали обставин, коли ми з Вами зустрілися чи познайомилися, тому не можу ствердно відповісти. Але я Вам вдячний за добрі слова про близьких і рідних мені людей. Стосовно оцінки подій 2004 року – тоді все було не так однозначно. Сьогодні, оцінюючи той період, розумію, що для себе самого зробив дуже велику помилку. Але були певні загрози, про які ще ніхто докладно не розповідав, через які я тоді не мав права вчинити інакше. До речі, в 2005 році всі братки з фракції Партії регіонів повтікали в «Батьківщину» і «Нашу Україну». Повірте, тоді там була дуже пристойна компанія. До мене можуть бути справедливі претензії, що пішов я від них не в 2007 році, коли братки знову вернулися, а аж у 2008. З української політики я, на жаль, таки пропаду. Тому що нонконформісти, які завжди мають свою думку, не визнають божественності лідерів та готові плисти проти течії, сьогодні не потрібні не тільки цим самим лідерам, але й більшості наших громадян. Вибори показали, що половина людей готова голосувати за будь-кого, кого запропонують лідери опозиції або влади, а трошки менше половини – і далі готові продавати свій голос. Я не знаходжу для себе місця в обох групах.