Комітет Верховної Ради з питань цифрової трансформації розглядає законопроект, згідно з яким українцям у майбутньому доведеться реєструвати мобільні номери за паспортами. Главред дізнавався, що пропонують депутати і як на практиці може працювати законодавча ініціатива в разі її ухвалення.
Про що проект
Документом, запропонованим депутатами, пропонується внести зміни до чинного закону "Про електронні комунікації", згідно з якими всім українцям потрібно буде укласти договори з мобільними операторами і за допомогою внутрішнього паспорта фактично прив'язати телефонні номери до себе.
Як уточнюється у пояснювальній записці, незважаючи на те, що більшість абонентських номерів сьогодні вже "прив'язані" до конкретних осіб через банківські послуги, Реєстрація у постачальників електронних комунікаційних послуг є лише формальністю.
"Вже зараз багато хто користується інтернет-банкінгом, отримує виписки на свої мобільні телефони, замовляє товари та послуги онлайн. Разом з цим зростають і ризики шахрайства. У результаті розкрадання телефонів, в пам'ять яких були внесені персональні дані, виникають неприємні ситуації з банківськими рахунками", - йдеться в документі і наголошується, що продаж сім-карт за паспортом створить умови для застосування надійного захисту абонентів від шахрайських схем.
Якщо закон ухвалять, то він може набути чинності вже з 1 січня 2022 року, після чого на найближчі три роки, до 2025 року, буде передбачений перехідний період, у разі ігнорування якого абонентів, які не укладуть договору, з 2025 року будуть відключати.
Спроба номер чотири
Як повідомили Главреду в прес-службі компанії Київстар, процедура ідентифікації абонентів передплаченого зв'язку вже передбачена в чинному законодавстві України в якості добровільного вибору.
Тобто і зараз будь-хто може прив'язати до паспорта той чи інший номер телефону – це можна зробити як онлайн в особистому кабінеті на сайті мобільного оператора або офлайн у фірмових магазинах операторів, за наявності паспорта.
"Ідентифікація" SIM-карт унеможливлює мобільні шахрайства з банківськими рахунками, "пов'язаними" з номерами телефонів - ідентифіковані абоненти, які припиняють обслуговування у свого мобільного оператора, можуть отримати залишок невикористаних коштів зі свого рахунку, і т.д. тим не менш, більше 80% абонентів мобільного зв'язку в Україні воліють обслуговуватися анонімно. Тому при розгляді всіх " за " і "проти" відповідної регуляторної заходи, важливо врахувати, що для реєстрації такої кількості абонентів потрібно передбачити розумні терміни", - відзначили у оператора.
читайте такожSIM-карта за паспортом: покрокова інструкція прив'язки для Київстар, Vodafone і lifecellЗазначимо, що в Україні запровадити примусову ініціативу продажу сім-карт за паспортами намагаються ще з 2014 року – тоді аналогічний закон був у списку скандально відомих "законів 16 січня". Тоді обов'язковий продаж "сімок" за паспортом, хоч і був ухвалений, але незабаром його скасували.
Ще дві спроби були зроблені в 2017 і 2019 роках, але обидві з них не увінчалися успіхом. Зокрема, під час спроби в 2019 році екс-міністр Кабміну Дмитро Дубілет висловлювався проти ідеї, зазначаючи, що це може стати "додатковим навантаженням для громадян і бізнесу.
Зростуть ціни на зв'язок і посилиться контроль
Експерти зазначають, що на даний момент така ініціатива депутатів може бути не стільки незручністю для абонентів, скільки страшилкою для мобільних операторів.
"Формально єдиним мотивом є національна безпека. Але ось чия безпека - це окреме питання. За наявності додатків і можливостей здійснювати дзвінки, а також супутникового, CDMA-зв'язку, інших технологій, організувати комунікацію нескладно. Тому, швидше за все, існує інша причина. Це не перша спроба прив'язати сімки до паспорта. Автоматично реалізація такої ініціативи призведе до скорочення абонентів, вдарить по доходах мобільних операторів. Тому вона більше схожа на страшилку", - вважає експерт Центру структурної політології "вибір" Лілія Брудницька.
У той же час, керівник R&D Center Winstars Technology LLC, голова Вінницької ІТ Асоціації Дмитро Софіна переконаний, що у цієї ініціативи є кілька позитивних моментів. "По-перше, з її допомогою можна буде ефективно боротися зі СПАМом і порушенням приватності життя громадян, адже при зверненні до правоохоронних органів, можна буде ідентифікувати осіб, які здійснюють ці дії. По-друге, при отриманні рішення суду можна легко і швидко встановити особу і притягнути її до відповідальності, а по-третє мобільні оператори і державні органи зможуть отримати статистичні дослідження, на основі персональної метрики і міграції власників SIM-карт при збереженні персональних даних", - говорить експерт.
читайте такожЕлектронний паспорт нарівні з паперовим: як користуватися і чим небезпечнийОднак, як уточнює Лілія Брудницька, у цієї ініціативи є і мінуси. "Вартість мобільних послуг істотно зросте, навіть якщо реальні витрати на організацію будуть несуттєвими. Але тут варто звернути увагу на інше - на переділ ринку. Користувачі низького тарифного сегмента будуть або віддаватимуть перевагу додаткам, або повернуться до дротового телефонного зв'язку. Крім того, зростуть і тарифи на зв'язок, а також почастішають викрадення паспортів та інших ідентифікаційних документів. А головне - рахунки користувачів перестануть бути банківською таємницею, так як більшість прив'язані до мобільного телефону, у зв'язку з чим посилиться контроль за витратами громадян", - переконана Лілія Брудницька.
Світовий досвід
Разом з тим, в ряді західних країн така ініціатива досить успішно працює. Близько 100 країн світу, серед яких Норвегія, Південна Корея, Індія, Таїланд, Бразилія, Перу, Польща, Німеччина, Росія, Білорусь і майже всі країни Африки використовують реєстрацію SIM-карт за паспортом, проте в залежності від країни, придбання SIM-карти відбувається по-різному. Наприклад, в Німеччині карту можна придбати де завгодно – як в спеціалізованих магазинах, так і на ринках або в продуктових крамницях. Але, незалежно від місця покупки, користувачеві все одно потрібно буде її зареєструвати.
У Камбоджі, В'єтнамі і Таїланді для оформлення карти від покупця можуть зажадати паспорт або його копію, а в Індії для туристів є можливість отримати карту без паспорта, яка буде дійсна кілька місяців.
У Росії SIM-карти продають за паспортами з 2005 року. Там на один паспорт можна придбати необмежену кількість сім-карт, але зробити це можна в спеціалізованих магазинах мобільного зв'язку. Крім того, за незаконний продаж номерів можна отримати штраф.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред