Україна зможе перезапустити ЗАЕС лише після розмінування та демілітаризації: подробиці

7 квітня 2025, 20:05
59
Енергоатом готує умови для відновлення Запорізької АЕС після деокупації.
ЗАЭС, электросети
Україна зможе повністю відновити ЗАЕС лише через два роки після деокупації / Колаж: Главред, фото: ua.depositphotos.com, УНІАН

Коротко про головне:

  • Відновлення станції займе до 2 років після деокупаці
  • Для запуску потрібна вода та 27 програм безпеки

Повернення найбільшої атомної електростанції Європи — справа не одного дня. На повноцінне відновлення Запорізької АЕС після деокупації Україні знадобиться щонайменше два роки. Про це попередив очільник "Енергоатому" Петро Котін.

відео дня

"Перезапуск окупованої Запорізької атомної електростанції під контролем Росії буде небезпечним. А Україні знадобиться до двох років у мирний час у разі відновлення контролю над станцією", — наголосив він.

Станція, яку в березні 2022 року захопили росіяни, досі залишається на передовій війни. Величезний ядерний об'єкт перетворили на військову базу. Поруч – бої, усередині – імовірна наявність вибухівки та озброєння.

Чи не щодня зростає ризик трагедії, яку вже не зможе зупинити жоден регламент. І хоч українська сторона готова повернути станцію до життя, перш за все, її треба звільнити від військ, розмінувати і повернути під цивільний, безпечний контроль.

"Енергоатом готовий перезапустити станцію, але для цього необхідно вивести російські війська, розмінувати та демілітаризувати майданчик", — заявив Котін.

Та це лише початок. Шість реакторів можна буде ввести в експлуатацію тільки після завершення 27 програм з безпеки, включно з випробуванням ядерного палива, яке вже перевищило проєктний термін перебування в реакторах.

Україна зможе перезапустити ЗАЕС лише після розмінування та демілітаризації: подробиці
ЗАЕС Інфографіка / Інфографіка: Главред

Наразі живлення ЗАЕС підтримується лише двома лініями — українською 750 кВ та резервною 330 кВ. Це мінімум, який утримує станцію в холодному стані.

Також повідомляється, що на станції катастрофічно бракує води для охолодження. Після підриву Каховської ГЕС у червні 2023 року доступ до вод Дніпра був фактично знищений. Без нової насосної станції повернення ЗАЕС до життя — лише мрія.

Запорізька АЕС - останні новини

Як повідомляв Главред, радник керівника ОПУ Сергій Лещенко заявив, що угода між Україною та США наразі залишаються в редакції, схваленій урядом 26 лютого. Він зазначив, що Україна готова обговорювати можливість інтеграції Запорізької АЕС в український та європейський енергетичний ринок, якщо США зацікавлені в цьому.

Раніше у Міністерстві закордонних справ засудили порушення низкою співробітників МАГАТЕ суверенітету і територіальної цілісності України, коли ротація окремих співробітників на Запорізькій АЕС відбулася вперше без узгодження з Україною.

Крім цього, раніше Зеленський заявив, що без участі України неможлива ефективна робота ЗАЕС. Президент додав, що у майбутньому Україна планує продовжувати виробництво електроенергії на своїх атомних станціях і постачати її в Європу.

Читайте також:

Що таке Енергоатом

Компанія є оператором чотирьох діючих атомних електростанцій України, на яких експлуатується 15 атомних енергоблоків (13 енергоблоків типу ВВЕР-1000 і два - ВВЕР-440) загальною встановленою потужністю 13 835 МВт.ВВЕР-440) загальною встановленою потужністю 13 835 МВт, 2 гідроагрегати Олександрівської ГЕС (25 МВт), 3 гідроагрегати Ташлицької ГАЕС (453 МВт) (гідроагрегат № 3 у 2022 році було приєднано до енергосистеми).

ДП "НАЕК "Енергоатом" забезпечує понад 55% потреби України в електроенергії.

Україна посідає сьоме місце у світі та друге в Європі за показником встановленої потужності АЕС.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Новини партнерів
Реклама
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти