В Україні планують підвищити вартість проїзду у маршрутках і автобусах відразу після локдауну.
Як кажуть перевізники, в умовах карантину маршрутки не заповнюються навіть у "години пік", через що фактично втратили половину прибутку. Кажуть, сподівалися на підтримку від держави, оскільки підприємцям виділили гроші. Але перевізники не отримали нічого. Тому компенсувати збитки можуть тільки за рахунок підвищення ціни на проїзд.
"Пасажиропотік просів, у нас посилилися умови роботи. Тільки сидячі місця. І все одно перевізники возять. Різні компанії по-різному піднімуть, залежно від маршруту, залежно від завантаження", - розповів експерт з питань транспорту В'ячеслав Коновалов, передає ТСН.
читайте також"Вдарить по кишенях киян": Кличко розповів про підвищення вартості проїзду
У Києві вже зросли ціни на проїзд. На коротких маршрутах ціни підняли на одну гривню, на довших підняли з 5 гривень до 8.
За словами перевізників, після посилення карантину, вони хочуть підняти вартість проїзду до 12 гривень, там де він коштував 8.
Експерти вважають, що підвищення проїзду гряде в лютому-березні. А щоб люди не пересіли з маршруток на метро, тролейбуси, трамваї і великі міські автобуси, в Києві перевізники зараз оптимізують маршрути.
У Хмельницькому теж вирішили не відставати від Києва і підняти вартість проїзду в транспорті.
Зараз там проїзд у міському тролейбусі коштує 3,5 гривні, у міському автобусі вдень — 5 гривень, після 20:00 — 6 гривень. Заступник міського голови розповів, коли піднімуть вартість проїзду в місті.
Крім Києва та Хмельницького, проїзд у громадському транспорті підніме і Житомир, а також ряд інших міст.
Ціни на проїзд - про що раніше повідомляв Главред:
- У Києві анонсували зростання тарифів на проїзд у маршрутках до 15 гривень.
- У серпні в Міністерстві інфраструктури заявляли, що маршрутки в Києві та інших містах України збираються заборонити. У рамках реформи громадського транспорту їх замінять іншими видами транспорту.
- В Україні злетять ціни на залізничні квитки. Укрзалізниця в 2021 році планує заробити на перевезенні пасажирів 7,7 млрд грн.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред