Дефіцит вугілля на українських теплоелектростанціях виник не випадково. Це вигідно певним гравцям на ринку. Крім того, позначився недостатній контроль з боку уряду.
Таку думку озвучив президент Центру глобалістики Стратегія ХХІ, експерт з питань енергетики Михайло Гончар у коментарі Главреду.
За його словами, контроль уряду завжди мав місце. Впродовж багатьох років за кілька місяців до початку опалювального сезону уряд відстежував, скільки накопичено газу в газосховищах і які запаси вугілля на майданчиках ТЕС на зимовий період. Перед нинішнім опалювальним сезоном такого контролю не було.
"Основні гравці ринку електроенергії багато років переконували уряд, що запаси вугілля – це суто їхня комерційна справа. Насамперед це стосується підприємств ахметівського ДТЕКу (...) Таким чином, за відсутності необхідного контролю з боку уряду на опалювальній сезон 2020-2021 гравці ринку не створили належних запасів вугілля. І в цьому був певний умисел", - розповів Гончар.
Експерт зазначив, що ахметівські структури зацікавлені в тому, щоби споживалося більше "зеленої" енергії, тому що вони побудували чимало потужностей сонячної та вітрової генерації. І за неї можна отримати "зелений тариф", тобто значно більше коштів, ніж за кіловат теплової електроенергії.
"Зрозуміло, вони зацікавлені змусити країну поступово відмовлятися від вугільної енергетики та переходити на "зелену" енергетику. А така логіка просто не передбачає створення великих запасів вугілля", - розповів Гончар.
Крім того, коли не вистачає власної електроенергії, її можна взяти там, де вона є – в Росії або в Білорусі, де вона також російського походження. І дії в цьому напрямку ми спостерігаємо з самого початку 2021 року, додав експерт з питань енергетики.
Гончар уточнив, що дефіцит запасів вугілля на складах теплоелектростанцій загрожує стабільній роботі енергоблоків ТЕС, що згодом можуть відчути і споживачі електроенергії в Україні. Щоби виключити подібні маніпуляції, уряд зобов'язаний контролювати створення запасів вугілля на зиму.
"Адже два зазначених вище способи поповнення електроенергії істотно б'ють по кишенях споживачів і державному бюджету, тому що в разі дефіциту вугілля доведеться споживати більше дорогої електроенергії. Крім того, це б'є і по країні в цілому, тому що змушує її купувати електроенергію у країни-агресора, щоб уникнути віялових відключень", - резюмував він.
Нагадаємо:
- 26 січня виконуючий обов'язки міністра енергетики Юрій Вітренко заявив, що в опалювальний сезон Україна входила з рекордно великими запасами вугілля, але вже станом на січень 2021 року вони є рекордно низькими. Він назвав причини даної ситуації.
- Крім того, Вітренко заявив, що в Україні через погодні умови виник дефіцит електроенергії на ринку - не вистачає тисяч мегават.
- 5 лютого на Запорізькій тепловій електростанції в Енергодарі сталося аварійне вимкнення. Причиною інциденту називають несправність системи охолодження блочного трансформатора. Це вже друге за тиждень аварійне відключення ТЕС.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред