Звільнення голови Конституційного Суду Олександра Тупицького на базі указу президента Володимира Зеленського обґрунтовано рішенням РНБО про перегляд усіх указів Віктора Януковича, які несуть потенційну загрозу державній безпеці. До того ж дії Тупицького у 2014 році показали, що він на боці Росії в ситуації із захопленням Криму, сказав представник президента у КСУ Федір Веніславський виданню РБК-Україна.
За його словами, дії Зеленського продиктовані рішенням РНБО, яке передбачає перегляд указів Януковича, що можуть становити небезпеку для держави.
Крім того, як стверджує Веніславський, ще в березні 2014 року Тупицький під час розгляду Конституційним судом справи про конституційність так званого "кримського референдуму" не підтримав рішення колег-суддів про незаконність проведення заходу і написав особливу думку. За законом Тупицький мав право на особливу думку, проте в цій ситуації він фактично показав підтримку протизаконних дій Росії у Криму.читайте такожУ КСУ розгорілася "війна" за місце відстороненого Тупицького
"З юридичної точки зору, особлива думка є гарантією діяльності судді КСУ, але її зміст, спрямованість відображає цінності та інтереси, моральні орієнтири судді. У даному випадку Тупицький фактично показав, що він ще з 2014 року стояв на боці країни-агресора", - уточнив Веніславський.
Також, на думку нардепа, незаконне оформлення земельної ділянки Тупицьким у Криму посприяло легалізації процесу анексії українського півострова.
"Все це в сукупності абсолютно дає право казати, що дії пана Тупицького точно суперечать інтересам національної безпеки, територіальної цілісності та національного суверенітету", - вважає він.
Веніславський підкреслив, що указ Володимира Зеленського, який скасовує указ Віктора Януковича про призначення Тупицького і судді Олександра Касмініна, є законним в рамках повноважень глави держави. Згідно з його точкою зору, Тупицький з 27 березня 2021 року не є суддею і затвердження цього питання з боку Великої палати не потрібно.
Справа Олександра Тупицького
- Голову Конституційного суду Олександра Тупицького 28 грудня 2020 року викликали на допит до Офісу генпрокурора з метою вручення йому підозри у справі щодо приватизації Зуївського енергомеханічного заводу у Донецькій області. Тупицький не прийшов на допит, після чого генпрокуратура звернулася до президента Володимира Зеленського з проханням відсторонити Тупицького з посади голови КСУ у зв'язку з кримінальним провадженням.
- Президент Володимир Зеленський 29 грудня за підсумками позачергового засідання РНБО підписав указ про те, що голова Конституційного Суду Олександр Тупицький відсторонюється від своєї діяльності на 2 місяці.
- У КСУ 5 січня провели засідання і заявили, що Зеленський не мав права усувати Тупицького. Як стверджують в інстанції, голову суду можна усунути тільки в разі затримання або взяття судді під варту.
- 3 лютого Верховний суд відмовився відкривати провадження з приводу відповідності закону відсторонення Тупицького з посади голови КСУ.
- 27 березня 2021 року президент Володимир Зеленський скасував указ Віктора Януковича від 14 травня 2013 року про призначення Олександра Тупицького головою Конституційного суду України. В указі гаранта підкреслюється, що рішення прийнято в інтересах національної безпеки держави.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред