Україну наздогнала інфляційна хвиля - після того, як США влили в американську економіку $1,9 трлн для боротьби з коронакризисом, гроші, що друкуються у сша, абсорбуються в Україні і схожих економіках країн.
Наявна модель 2019 року, коли курс гривні зміцнюється і вона стає міцнішою по відношенню до долара, золотовалютні резерви НБУ ростуть, і в результаті дешевий долар активніше скуповується центральними банками таких країн, як Україна на внутрішньому ринку і крутується в золовалютних резервах країни.
Зараз відбувається друга хвиля такого абсорбування, коли відбувається різкий відскік цін на сировину на світових ринках, насамперед, сільскогосподарську і продовольчу. Це зростання цін запускає інфляцію в країнах, що розвиваються, таких як Україна, де продовольство займає одне з перших місць у споживчому кошику населення.
Як наслідок, у річному обчисленні ми вже бачимо прискорення інфляції до 7-8%. Дешевий долар знаходить компенсацію у високих цінах на продовольство і трансформується в інфляцію гривні. У самій Америці з інфляцією все буде благополучно, але надмірна емісія долара буде розбалансовувати фінансові системи інших країн, в тому числі – і України.
читайте такожДолар повернеться до 29: Як коронавірус вплине на УкраїнуЗараз гривня мала б перейти у весняно-літній цикл зміцнення. На даний момент відбувається курсова корекція - гривня зміцнилася по відношенню до долара, що пов'язано з черговою хвилею пандемії і карантинними обмеженнями. Усі розуміють, що карантин може посилюватися, будуть падати збори податків, і компенсувати цю нестачу доведеться емісією - тобто, друкувати більше гривні і вкидати її в систему ОВДП, покриваючи дефіцит бюджету.
Нічого критичного в цьому поки немає. Зміцнення гривні з періодичними курсовими корекціями відбуватиметься і надалі. Це пов'язано, в тому числі, з новинами світових фінансових ринків. Наприклад, залізна руда, один з експортних товарів, ціна якої раніше котирувалася по $170-180 за тонну, може подешевшати до 120, що негативно позначиться на експорті. Однак цей вплив можна буде компенсувати рекордно високими цінами на продовольство.
У той же час, провокує девальвацію гривні подорожчання нафти і нафтопродуктів. Тиск на деякі компанії пов'язані зі спробою переділу цього ринку, тому поки ринок буде перебудовуватися на інших постачальників, це може призводити до збільшення цін.
Олексій Кущ, економіст, фінансовий аналітик, спеціально для Главреду
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред