"ВИпадок" чи "випАдок", "зрУчний" чи "зручнИй": Авраменко розтлумачив помилку

23 серпня 2023, 10:28оновлено 28 листопада 2023, 11:47
12338
Навколо слова "випадок" постійно точаться дискусії, який же правильний у нього наголос. А от про наголос слова "зручний" багато хто навіть не здогадується.
Украинский язык, Александр Авраменко
Авраменко розтлумачив поширену помилку у наголошуванні популярних слів/ колаж: Главред, фото: скрін

Часто ми можемо чути, як люди навколо нас вживають слово "випадок", неправильно його наголошуючи. Не усі здогадуються, де саме у цьому слові потрібно ставити наголос.

Відомий український вчитель і мовознавець Олександр Авраменко у своєму уроці розставив усі крапки над "і" й дав відповідь на це важливе запитання. Також він назвав ще два слова, у яких ми часто робимо помилки при наголошуванні.

Якщо вас цікавить вивчення української мови, радимо прочитати також наступний матеріал: Що насправді означає слово "наразі": мовознавець розставив крапки над "і"

"Сьогодні поговоримо про слова, які часто неправильно наголошують. Наприклад, "вИпадок" чи "випАдок"? Запам’ятайте, "вИпадок" – наголос падає на перший склад. Як у словах "вИсновок", "вИняток", за аналогією і "вИпадок", – пояснив мовознавець.

Також він зазначив, що часто українці неправильно наголошують слово "зручний", ставлячи у ньому наголос на літеру "и".

"Друге слово – "зрУчний". Багато років чув, як у київському метрополітені кажуть: "Метро – швидкий та "зручнИй" вид транспорту". Ні, не "зручнИй", а "зрУчний". Звісно, коли пасажир чи не щодня чує це слово у метро, він настільки до нього звикає, що слово "зрУчний" для нього звучить нібито неправильно. І хай би це говорив черговий по станції, так ні ж – досвідчений диктор", – зазначив Авраменко.

Він назвав ще одне слово, у якому часто роблять помилку при наголошуванні – "черговий". Мовознавець зазначив, що у цьому слові правильно ставити наголос на літері "и" – "черговИй".

"Запам’ятайте, у будь-якому значенні тільки "черговИй", а не "чергОвий". Взагалі, українські словники не знають слова "чергОвий". Отже, запам’ятовуємо – "вИпадок", "зрУчний", "черговИй". І таке наголошування – ніякий не вибрик моди. Такий наголос ці слова мали 100 років тому, ще у словнику Грінченка, і в радянські часи, і в сучасних словниках", – підсумував Авраменко.

Дивіться відео з поясненням Авраменка, як правильно казати – "вИпадок" чи "випАдок":

Хто такий Олександр Авраменко?

Олександр Авраменко (нар. 7 травня 1971, Комишуваха, Запорізька область) – український учитель, дослідник і популяризатор української мови, письменник, літературознавець, теле- і радіоведучий. Учитель вищої категорії, методист, доцент. Заслужений працівник освіти України (2017).

Очолює робочу групу з розробки програм зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури. Упорядник посібників для проведення державної підсумкової атестації в українських школах.

Автор понад 50 підручників і посібників з української мови та літератури; унікальних самовчителів "Українська за 20 уроків" (2014), "100 експрес-уроків української" (2016), пише Вікіпедія.

Раніше Авраменко розповів, як правильно казати – "їхати в авто" чи "в авті". У той же час ми нерідко неправильно вживаємо слово "пальто", адже не усі знають, чи насправді можна його відміняти.

Також раніше мовознавець Авраменко пояснив, що насправді означає "козел відпущення". Не усі точно знають, що означає словосполучення "козел відпущення" та його синонім "цап-відбувайло".

Вас також може зацікавити:

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти