Тепер коштують тисячі - навіщо в СРСР робили порцелянові рибки та яка їх історія

18 липня 2025, 17:33
387
Порцелянові рибки з СРСР, відомі як "Карпова родина", сьогодні перетворилися з прикраси серванта на цінний антикваріат вартістю до 13 тисяч гривень.
Тепер коштують тисячі - навіщо в СРСР робили порцелянові рибки та яка їх історія
Порцелянові рибки з СРСР - навіщо їх робили та яка їх ціна зараз / Колаж Главред, фото: скріншоти з відео

Про що йдеться у матеріалі:

  • Яким був сервіз "Рибки" в СРСР
  • Які сервізи СРСР цінуються
  • Яка історія сервізу "Рибки"

Колись незмінний атрибут бабусиних сервантів, сьогодні — справжній антикварний скарб. Порцеляновий сервіз "Карпова родина", який у народі просто називали "рибки", знову повернувся в моду та став об’єктом полювання для колекціонерів і дизайнерів. Деякі набори сьогодні можуть коштувати 13 тисяч гривень, і ціна на них продовжує зростати. Про це йдеться у сюжеті "Сніданку з 1+1".

Главред з'ясував, для чого потрібен сервіз "Рибки".

відео дня

З чого складався сервіз "Рибки"

Набір складався з великої риби-графина об'ємом 700 мл та шести чарок по 30 мл кожна.

У сюжеті зазначається, що "велика риба у вигляді коропа призначалася для зберігання різних напоїв, передусім алкогольних".

Проте через специфічну форму чарки було не дуже зручно використовувати — їх важко мити і незручно тримати, тому сервіз частіше стояв за склом як елемент декору, а не використовувався у побуті.

Хто придумав сервіз "Рибки"

Ідея створити алкогольний сервіз у вигляді рибок належить грузинському художнику Барамідзе Абесалому.

"Я думаю, що автор сервізу надихався стилем арт-деко, який був популярний у 20-х—30-х роках. Але в свою чергу ця риба була запозичена з японської графіки і китайської порцеляни, де оцих карпів японці, китайці, вони любили зображувати", — пояснює колекціонер порцеляни Дмитро Сікорський.

Перші екземпляри "Карпової родини" виготовляли у класичних біло-золотих кольорах, але згодом дизайн почали модифікувати на різних заводах. Наприклад, у Житомирській області під час виробництва використовували кобальт, завдяки чому рибки ставали насиченого синього кольору із золотим оздобленням. У місті Полонне на Хмельниччині виробляли яскраво-червоні варіанти.

Секрет популярності сервізу "Рибки"

Попри своє утилітарне призначення, рибки підкорили серця радянських господинь своєю емоційністю.

"Подумайте, якщо у вас стоїть просто сервіз нейтральний якийсь, і такі рибки, і приходять гості, і дивляться у вас в сервант… то ці рибки можуть викликати емоцію. Вони емоційні, вони прикольні, вони смішні. І я думаю, це було ще одною причиною важливого успіху цього сервізу", — зазначає експерт.

Скільки коштував сервіз "Рибки" в СРСР

На момент продажу у радянські часи графін коштував 2 рублі 55 копійок, чарки — по 50 копійок. Це була доступна розкіш, яка продавалась майже три десятиліття.

Скільки зараз коштує сервіз "Рибки"

Сьогодні ж, як запевняють продавці на барахолках, рибки знову у тренді. Ціни стартують від 250 гривень, але іноді доходять до 10–13 тисяч гривень — залежно від збереження, кольору та рідкості.

Дивіться відео про ціну сервізу "Рибки":

Що зараз роблять з сервізом "Рибки"

Сьогодні "Карпова родина" дедалі частіше з’являється як елемент декору у закладах харчування, арт-просторах та навіть у сучасних інтер'єрах. Ба більше, деякі дизайнерки беруться за редизайн.

"Я нещодавно бачила, як редизайнерка перефарбувала такий набір в білий, для того, щоб воно все було однотонне, і вона використовує це в декорі. Її, звичайно, в коментарях просто розірвали", — розповідають у сюжеті "Сніданку з 1+1".

Та попри все, рибки залишаються культовим символом часу, що поєднує спогади з дитинства, візуальний шарм і сучасний тренд на ретро-предмети.

Вам також може бути цікаво:

Про джерело: "Сніданок з 1+1"

"Сніданок з 1+1" — ранкове шоу телеканалу 1+1 виробництва 1+1 Media. Програма триває три години і є найдовшим в Україні ранковим шоу у прямому ефірі. "Сніданок з 1+1" подає новини, розваги, корисні поради та інтерв'ю з цікавими гостями у прямому ефірі. Програма містить декілька ранкових випусків ТСН, повідомляє Вікіпедія.

"Сніданок з 1+1" має власну музичну студію, тому в програмі звучить жива музика. На YouTube канал "Сніданку з 1+1" підписано понад 500 тисяч користувачів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти