
Про що йдеться у матеріалі:
- Чому прапор синьо-жовтий
- Звідки взявся український прапор
- Як розшифрувати український прапор
Синьо-жовтий прапор, який сьогодні є символом незалежної України, своїм походженням сягає революційних подій середини XIX століття, коли у Львові було створено Головну Руську Раду.
Главред з'ясував, чому в Україні синій і жовтий прапор.
Коли з'явився синьо-жовтий прапор - як з’явився прапор України
"2 травня 1848 року у Львові утворюється Головна Руська Рада – Центр прийняття рішень революції. Саме вона стала відповідальною за пошук українського національного символу", – розповідає у відео на YouTube засновник проєкту "Реальна історія" та продюсер 1+1 media Акім Галімов.
Одним із осередків – зі Станіславова (нині Івано-Франківськ) – надійшов запит щодо національних кольорів та символіки. Головна Руська Рада створила спеціальну комісію, яка мала знайти відповідь.
Як зазначає Галімов, "уже за кілька днів було зафіксовано відповідь: символ із землі галицько-руської – золотий лев, який спинається на скелю на синьому тлі".
Дивіться відео про історію українського прапора:
Як спочатку виглядав прапор України
Коріння герба, який ліг в основу майбутнього прапора, сягає XIII століття, коли на українських землях існувало Руське королівство. У 1253 році князя Данила Романовича було короновано Папою Римським. Саме він, як зазначає Галімов, "заснував Львів, а свого сина назвав Левом, тому не дивно, що гербом його держави став саме золотий лев на синьому тлі".
Цей герб використовувався також при правлінні Лева Даниловича, і в XIX столітті під час революційного піднесення в Галичині до нього вирішили повернутися.
"На таємному засіданні Головної Руської Ради 16 травня 1848 року було вирішено як національний символ використати герб Руського королівства", – уточнює історик.
Що символізують кольори прапора України
Учасник тих подій, історик Яків Головацький, пояснював значення кольорів так: "Синій колір – ніби чисте небо України, мав уособлювати мир і спокій. Жовтий – символізував прагнення народу до просвіти. Лев – це ніби краса та сила народна, яку нічим не зламати".
Однак через складність і дорожнечу виготовлення прапорів із зображенням лева, на практиці поширення набули спрощені варіанти.
"Більшої популярності набули прапори, які були спрощені до двох горизонтальних смуг – синьої та жовтої", – додає Галімов.
Коли вперше замайорів синьо-жовтий стяг
25 червня 1848 року над Львівською ратушею вперше замайорів синьо-жовтий прапор. З того часу він став символом масових заходів, маніфестацій і боротьби за українську ідентичність.
Вам також може бути цікаво:
- США не могли висадитись на Місяць без українця з Полтави - історик розкрив секрет
- Українське Ельдорадо: де в Україні заховані скарби тамплієрів, історик назвав місце
- Хто та коли насправді заснував Одесу: одна знахідка під час розкопок змінює все
Про персону: Акім Галімов
Акім Альфадович Галімов— український журналіст, сценарист, автор і продюсер історичних проектів 1+1 Media. У проекті "Реальна історія" Акім Галімов створює невеликі відео на важливі історичні теми.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред