StarsМода та красаГороскопРецептиПрикметиЗдоров'яПривітанняКіно та серіалиШоуЛайфхакиСонникЖиттяСвята

Як правильно казати – "ЇХ речі" чи "ЇХНІ речі": Авраменко закликав не робити помилку

13 жовтня 2023, 06:35оновлено 17 жовтня 2023, 12:42
У вживанні цих слів нерідко може виникати плутаниця. Мовознавець пояснив, як уникнути помилок, використовуючи ці слова.
Александр Авраменко, украинский язык
Авраменко пояснив, як правильно казати – "їх речі" чи "їхні речі"/ колаж: Главред, фото: скрін, unsplash.com

Коли ми вживаємо слова "їх" і "їхні" у мовленні, нерідко може виникати запитання, у яких випадках варто говорити кожне з них.

Відомий український вчитель і мовознавець Олександр Авраменко у своєму уроці пояснив, чи є відмінність між цими словами.

Якщо вас цікавить вивчення української мови, радимо прочитати наступний матеріал: Як замінити суржикові слова "получається" і "канєшно": відповідь мовознавця

"Сьогодні ми з’ясуємо, коли слід вживати займенники "їх", а коли "їхній". Про розрізнення цих займенників не писав лише ледачий мовознавець. В одних працях ви можете знайти одні думки щодо розрізнення займенників "їх" і "їхній", в інших – інші, а іноді навіть діаметрально протилежні", – зазначив мовознавець.

Авраменко пояснив, що ці слова насправді синоніми, у чому можна переконатися, розгорнувши будь-який словник. Але синонімами вони є лише тоді, коли йдеться про приналежність комусь чи чомусь.

"Я раджу вам зробити ось так. Візьміть будь-який словник – чи авторитетний словник Грінченка, чи академічний радянський 11-томник, чи будь-який сучасний словник, і ви переконаєтеся, що слова "їх" і "їхній" – синоніми. Між ними можна поставити дорівнює, коли йдеться про належність комусь або чомусь. Отже, правильно сказати і "це їх речі", і "це їхні речі", – зазначив він.

А от "чекати" ми можемо тільки "їх", оскільки тут не йдеться про належність комусь або чомусь, наголосив мовознавець.

"До речі, зверніть увагу на щойно вжите мною слово "належність". Тільки "належність", ні в якому разі не "приналежність". Українські словники не знають слова "приналежність", яке, на жаль, я зустрічав навіть на сторінках українських підручників", – додав Авраменко.

Дивіться відео з поясненням Авраменка, як правильно казати – "їх речі" чи "їхні речі":

Хто такий Олександр Авраменко?

Олександр Авраменко (нар. 7 травня 1971, Комишуваха, Запорізька область) – український учитель, дослідник і популяризатор української мови, письменник, літературознавець, теле- і радіоведучий. Учитель вищої категорії, методист, доцент. Заслужений працівник освіти України (2017).

Очолює робочу групу з розробки програм зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури. Упорядник посібників для проведення державної підсумкової атестації в українських школах.

Автор понад 50 підручників і посібників з української мови та літератури; унікальних самовчителів "Українська за 20 уроків" (2014), "100 експрес-уроків української" (2016), пише Вікіпедія.

Раніше Авраменко пояснив, як правильно казати – жилий чи житловий будинок. Ці слова мають зовсім різне значення, тому не варто плутати їх у мовленні.

Також раніше мовознавець розповів, як правильно казати – процент чи відсоток. Також він пояснив, як правильно – "вміст жиру становить три відсотки" чи "складає три відсотки".

Вас також може зацікавити:

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
^
Ми використовуемо cookies
Прийняти