Певні вправи можуть допомогти легким працювати більш ефективно. Це може зменшити задишку, коли обсяг легенів людини обмежений. Легкі забезпечують обмін кисню і вуглекислого газу, який необхідний для функціонування організму.
Вік, куріння, забруднення навколишнього середовища та інші фактори можуть знизити ефективність роботи легенів. Певні проблеми зі здоров'ям можуть обмежувати ємність легенів, наприклад, хронічна обструктивна хвороба легень (ХОЗЛ) і астма.
Людина не може змінити кількість кисню в легенях. Однак дихальні вправи можуть допомогти зменшити задишку, викликану обмеженою функцією легенів.
читайте такожЛікар розповіла, як уберегтися від "матового скла" на легенях при COVID-19
У цій статті головний редактор розгляне три вправи, які можуть допомогти зменшити задишку у людей з хронічними захворюваннями легенів або респіраторними інфекціями.
Дихання через стиснуті губи
Дихальні вправи можуть допомогти поліпшити обсяг легенів людини. Дихання через стислі губи допомагає довше тримати дихальні шляхи відкритими, полегшуючи надходження повітря в легені і з них.
Щоб так дихати:
Сядьте прямо-хороша постава сприяє руху легенів. Повільно і контрольовано дихайте глибоко через ніс. Стисніть губи-вони повинні бути майже дотичними, як при "поцілунку" особи. Видихніть через стислі губи-в ідеалі видих повинен бути вдвічі довшим, ніж вдих. Деяким людям особливо корисно зосередитися на часі, наприклад, вдихаючи протягом 5 секунд і видихаючи протягом 10 секунд.
Для людей, які не дуже фізично активні і можуть не часто тренувати дихальні м'язи, дихання через стиснуті губи може мати особливі переваги.
Дихання животом
Ця вправа Американської асоціації легенів допомагає поліпшити швидкість розширення і скорочення легенів.
Дихання животом направлено на зміцнення м'язів діафрагми, що дозволяє людині робити глибокий вдих.
Для виконання вправи:
Покладіть руку або легкий предмет на живіт. Повільно вдихніть через ніс і зверніть увагу, як високо піднімається живіт. Видихніть через рот. Вдихніть через ніс, на цей раз намагаючись змусити живіт піднятися вище, ніж при попередньому вдиху. Видихніть і постарайтеся зробити кожен видих в два або три рази довше, ніж кожен вдих. Періодично перекочуйте плечі вперед і назад і рухайте головою з боку в бік, щоб переконатися, що вправа не сприяє виникненню напруги у верхній частині тіла. Щоб поліпшити функцію легенів, практикуйте дихання животом і дихання стиснутими губами протягом 5-10 хвилин кожен день.
Інтервальне тренування
Якщо під час виконання вправ виникає задишка, інтервальна тренування може бути кращою альтернативою стійким вправам.
Інтервальна тренування передбачає чергування коротких періодів більш напружених і менш напружених вправ. Наприклад, людина може спробувати ходити в дуже швидкому темпі протягом 1 хвилини, а потім йти більш повільно протягом 2 хвилин в циклі.
Точно так само людина може виконувати силове тренування протягом 1 хвилини, наприклад, згинати біцепс або робити випади, а потім ходити в невеликому темпі протягом 2-3 хвилин.
Інтервальна тренування дає легким час на відновлення, перш ніж знову кинути їм виклик.
Кожен раз, коли ця вправа викликає задишку, рекомендується на кілька хвилин сповільнитися. Це може допомогти практикувати дихання стиснутими губами, поки задишка не зникне.
Поради щодо збереження здоров'я легенів
Вправи не можуть повернути назад пошкодження легенів, але вони можуть допомогти людині використовувати свої легені на повну потужність.
Є й інші способи поліпшити і зберегти здоров'я легенів, наприклад:
- утримання від куріння
- рясне пиття води
- залишатися фізично активним
Якщо у людини спостерігаються симптоми поганого стану легенів, такі як задишка під час повсякденної діяльності, біль при диханні або безперервний кашель, йому слід звернутися до лікаря.
Чим раніше людина отримає лікування від проблем з легенями, тим краще буде результат.
Коли працюють дихальні вправи?
Точно так само, як аеробні вправи допомагають поліпшити здоров'я серця, дихальні вправи можуть підвищити ефективність роботи легенів.
Пульмонологи - фахівці з легких-рекомендують дихальні вправи для людей з ХОЗЛ і астмою, тому що вони допомагають зберегти легені сильними.
Людина повинна виконувати ці вправи, коли відчуває, що його легені здорові, щоб набратися сил, і продовжувати виконувати вправи, якщо відчує задишку.
Вправи на глибоке дихання можуть допомогти збільшити обсяг легенів. Наприклад, британський фонд легенів говорить, що глибоке дихання може допомогти очистити легені від слизу після пневмонії, дозволяючи циркулювати більше повітря.
Щоб виконати цю вправу: глибоко вдихніть 5-10 разів, потім пару раз сильно відкашляйтеся і повторіть.
Інші вправи, такі як дихання стиснутими губами, можуть впоратися з задишкою при респіраторних захворюваннях. За даними Національного інституту охорони здоров'я та якості догляду, це може допомогти при задишці, викликаної COVID-19.
Проте дослідники ще не вивчили вплив дихальних вправ на ємність легенів у людей з COVID-19. В даний час немає доказів того, що вони є безпечним або ефективним способом лікування симптомів цього нового стану.
В цілому, рекомендується поговорити з лікарем, перш ніж пробувати будь-яке нове дихальне вправу.
У той час як дихальні вправи можуть принести користь людям з легкими респіраторними симптомами, людям з важкими симптомами може знадобитися киснева терапія або використання апарату штучної вентиляції легенів.
Всім, кого турбують респіраторні симптоми, слід звернутися до лікаря.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред