Підвищення Нацбанком облікової ставку до 8% річних позитивно позначиться на економіці. Це також свідчить, що НБУ визнає проблему інфляції та готовий боротися з нею, йдеться в колонці викладача Единбурзької бізнес-школи Івана Компана, опублікованій НВ.
За словами економіста, Україна не може собі дозволити просто спостерігати за інфляцією, нічого не роблячи. Шляхом підвищення облікової ставки також йдуть інші країни, що розвиваються.
"За даними JPMorgan очікується, що 18 найбільших ринків, що розвиваються, повинні в цілому провести 73 стандартних підвищення ставки, по 0,25%, протягом наступних дванадцяти місяців, і більше 100 підвищень протягом наступних двох років", - говорить Компан.
Винятком є хіба що Туреччина, де з політичних причин ставку планують знизити на тлі інфляції 17,5%.
"У турецького керівництва є шанс увійти в фінансову історію і послужити прикладом того, як важливо не допустити втрати центральним банком незалежності від верховної влади. На щастя, поки ситуація з ростом цін у нас краща, ніж у південних сусідів, і будемо сподіватися, що заходи, які вживаються НБУ, нададуть позитивний ефект", - додав економіст.
Він заперечив твердження, що підняття облікової ставки загальмує розвиток економіки, оскільки призведе до подорожчання вартості капіталу для бізнесу. За словами експерта, в цій тезі є лише половина правди.
"Ставка центрального банку - лише відправна точка, фундамент, базовий рівень, до якого додається плата за ризики, пов'язані з країною, галуззю і окремо взятої компанією. І вже все разом це трансформується в остаточну вартість капіталу для конкретного бізнесу", - відзначає Компан.
Нагадаємо, 22 липня голова Національного банку Кирило Шевченко заявив, що НБУ піднімає облікову ставку до 8% з перспективою подальшого збільшення до 8,5% з метою стримування інфляційного тиску.
Раніше ЗМІ писали, що за рік керівництва Шевченка в НБУ валютний ринок став більш цивілізованим і прозорим.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред