Скрипаль-віртуоз, Золота скрипка Канади, український Паганіні, Заслужений артист України
запитання:
root
Здравствуйте! Это Алексей, я таксист, однажды вас подвозил, но, честно говоря, так до конца и не понял, вы это или не вы. Видел по телевизору, знаю, кто вы, но поверить не мог, что вы пользуетесь такси и что вы простой парень! Может, еще и в метро ездите? Расскажите, как вам удалось остаться таким, без звездной болезни, нормальным человеком, может, наши артисты почитают и поймут, что надо быть людьми, а не панами и паниями. Спасибо! Придем с женой к вам на концерт, купили билеты.
відповідь:
Василь Попадюк
Вважаю, що всі люди є «зірками» і геніями, тільки кожен у своїй сфері. Бог усіх створив однаковими. «Зірковість» – це дуже не мудро і не розумно, це тупість. Треба бути самим собою. Ти ж не можеш бути на кухні одним, на вулиці іншим, на сцені третім. Я такий, який є. Як і всі люди, я користуюся всім, чим зручно пересуватися.
Мене завжди дивує: от є геніальні лікарі, які могли б бути супер-зірками, які рятують життя людей, але про них знають тільки ті, хто захворів. Всі ми гості тут, і часу бавитися в «зірок» – це тупість.
запитання:
root
Пане Василю, кажуть, Палац "Україна" по кишені лише дуже багатим артистам. Ви, мабуть, мільйонер, що будете виступати там другий раз. Чи про високу ціну - лише чутки? Антон, м. Васильків.
відповідь:
Василь Попадюк
Це – чутки. Навпаки, зараз дирекція палацу нарешті йде назустріч усім українським артистам, радо допомагає. Я не хочу розкривати чиїсь секрети, але оренда палацу здійснюється завдяки проданим квиткам: продали квитки – можете виступати, не продали – не будете виступати. Так що оренду ми платимо разом із публікою. А публіка зараз ходить на українських артистів. Дирекція палацу бере на себе основний ризик, приймає рішення, чи збереться публіка оплатити видатки (адже артист може взагалі нічого не заробляти). Колись усе оплачували спонсори, а тепер все завдяки люядм, які йдуть на концерт. Дякую від усіх артистів киянам за те, що вони ходять на концерти, недивлячись ні на що. Молодці.
А бізнесмен з мене цікавий: я можу тільки дорожче купити і дешевше продати. Я ж кажу, день їм, день – ні, тому і виглядаю нормально. :)
запитання:
root
Василю, мені 17 років, я була на вашому концерті взимку, і з тої пори ви мій кумир! З подивом дізналася, що вам 49 років: ви виглядаєте значно молодше! Як підтоимуєте себе у формі, спортом займаєтесь, дієтами користуєтесь? Одне слово, що треба робити, аби лишатися молодим. Віта.
відповідь:
Василь Попадюк
Брехня, мені не 49 років, а десь 23-24. Я свій день народження не святкую. Ніяких дієт нема, сама класна дієта – це стрес. Я у постійному стресі. А ще, до речі, може, ятак виглядаю тому, що багато літаю: коли літак піднімається вгору, час повільніше йде – ці роки в польоті мене законсервували.
запитання:
root
Василий, здравствуйте! Что-то вы зачастили в Украину, может, все-таки планируете перебраться сюда окончательно? Или не хотите из-из ситуации на востоке? Игорь, Киев.
відповідь:
Василь Попадюк
Через ситуацію на сході, навпаки, я став частіше бувати в Україні. Раніше не тягнуло взагалі, просто приїздив на концерти. А зараз тягне бути з Україною – не в інтернеті, а в самій країні. Я не думаю над тим, перебиратися в Україну, чи ні. Бо у музиканта немає батьківщини. Я живу і там, і тут. Який сенс переїжджати, якщо я всюди працюю?
запитання:
root
Пане Василю, чим діаспорні українці відрізняються від нас? І я знаю, Ви одружений з украінкою, цікаво, де і як Ви познайомилися? Наталія, Чернігів.
відповідь:
Василь Попадюк
У Канаду було кілька хвиль еміграції. Перша – у 1893 році, коли канадійські агенти приїжджали в Австро-Угорщину набирати людей на заробітки. Друга – під час Першої світової війни. Багато людей із другої хвилі – це ті, хто служили в австрійській армії. Першим двом хвилям було дуже важко: людей просто кидали в поле і казали "виживайте", і вони жили в землянках, копали, виживали. Тобто не можна сказати, що вони приїхали до раю.
Але потрохи українці зайняли в Канаді своє місце. 25 років губернатором був українець. Зараз багато українців в уряді. Загалом, українці посідають достойне місце в громаді.
У мене по-сусідству живе дочка сенатора Юзека пані Віра. Завдяки йому прийняли закон про багатокультурність і те, що кожна нація в Канаді рівна і має право розвивати власну громаду, як захоче. У нього тоді цей пункт не прийняли, але точилися дебати про те, щоб зробити третьою державною мовою – українську.
До речі, одна з моїх дочок Софійка вручала квіти прем’єр-міністру Харперу на День Канади. Вона і інші діти-індіанці. Вона у школі тепер герой. Але нам говорили, що не треба національного костюма, і ми вдягли її цивільно. А от індіанці прийшли по-своєму – вбрані у національний одяг. Так що у неї була цікава компанія...
запитання:
root
Василий, только честно: где украинцам жить легче - в Канаде или на Родине? Александр, город Киев.
відповідь:
Василь Попадюк
Не можна сказати, бо ці речі не порівнюються. У Канаді жити легше, в прицнипі, і не тільки українцям. Не ліпше, не гірше – інакше. Але цікавіше – в Україні.
запитання:
root
Пане Василю, ми з родиною були взимку на Вашому концерті, всі в захваті, з радістю прийдемо на концерт в "Україні" у квітні. Розкажіть трохи про програму й учасників: хто гратиме, чи будуть нові речі, як Ви їх добираєте? З повагою Лариса, Київ.
відповідь:
Василь Попадюк
Будуть нові речі. Назва концерту змінилася – "На біс".
запитання:
root
Василий, у Вас три дочери. У меня теперь тоже три: старшей 16, и недавно родилась двойня. Поделитесь опытом: тяжело ли быть папой троих девочек? Если можно, дайте пару-тройку советов, как в такой семье выжить. Иван, Боярка.
відповідь:
Василь Попадюк
Коли приїжджаю додому, то я, як єврейська мама, у мене дуже щільний графік. Встаю о шостій, їду на каву, потім повертаюся і готую сніданки та ланчі дітям, везу їх до школи, потім готую обід, потім забираю доньок зі школи, везу на гімнастику, фігурне катання тощо. А «виживаю» я, вже коли у п’ятницю ввечері сідаю в машину і їду за кілька сотень кілометрів у Торонто.
На жаль, не часто буваю вдома з сім’єю. Але дівчат дуже люблю. Змучуюся за перші пару днів із ними, але тільки від’їду пару кілометрів від них – знову хочу назад.
запитання:
root
Наскільки вибагливою вважаєте київську публіку, вона дуже вибаглива до виконавців, як вам здається?
відповідь:
Василь Попадюк
Київська публіка досить тепла, інтелігентна – дуже подобається. Не думаю, що вона вже аж така вибаглива, судячи з бігбордів та афіш…
запитання:
root
Розкажіть про ваш концерт у Києві, які сюрпризи слухачам готуєте?
відповідь:
Василь Попадюк
Сюрпризів буде багато, зокрема, ми будемо виконувати чимало нових речей (зараз ми на репетиційному періоді), тож чекайте багато прем’єр. У нас також з’явився новий музикант. Я його знайшов давно, але тільки тепер він долучиться до виконання програми. Він – циган, народився в Молдовії в українському селі. Звуть Сергій Бабуч, грає на акордеоні. Побачив його в електричці: він ходив і грав на акордеоні, збирав гроші...
У нас взагалі цікаві музиканти в колективі. У нас, наприклад, є "моржі". Андрій Шусть, взагалі, йог, годинами медитує, тож ми його будимо, виводимо з того стану. Закус завжди приносить закусь. :) Нещодавно приніс квашені помідори. Сподіваємося, хоч на сцену огірки не потягне. Назар Зимбович спеціально їде до нас на тур з Нью-Йорку, він барабанщик. Коли у нас концерти у США, ми його залучаємо.
запитання:
root
Як ви ставитеся до форс-мажорів на сцені? Які найбільше запам'ятовуються? Вас вони дратують, чи навпаки сприймаються, як пригода, і змушують зібратися?
відповідь:
Василь Попадюк
Життя і є суцільний форс-мажор, тож все сприймається спокійно. У нас дуже хороша реакція. :) Форс-мажори можна віднести до імпровізацій.
Наприклад, під час минулого концерту в палаці "Україна" був форс-мажор на самому початку. Оператор пішов знімати віолончелі, і ногами пройшовся на всіх моїх приладдях (я граю через радіомікрофон), і розтоптав усе. Мусили терміново тягнути шнур, щоб скрипку було чутно.
Я завжди готовий до форс-мажорів.
запитання:
root
Чи маєте свого учителя, наставника у музиці? Є людина, до порад якої ви обов'язково дослухаєтеся?
відповідь:
Василь Попадюк
Моїм учителем був мій батько. На жаль, його уже з нами немає. До його порад я дослухався завжди. Також я дослухаюся і до порад музикантів із нашого колективу. Адже одна справа, те, що я чую своїм вухом, а інша – як це звучить зі сторони, зі сторони видніше.
запитання:
root
Пане Василь, на чиїх скрипках ви граєте, хто для вас виробляє? Чи мають ваші скрипки якусь особливу історію?
відповідь:
Василь Попадюк
Дві мої скрипки мають дуже цікаву історію зараз. Одну вкрали в Москві, іншу – в Оттаві. Де мої сироти зараз? Не знаю...
Взагалі, скрипки зроблені в Італії, причому років 200 назад. А зараз я граю на скрипці, яка створена 1770 року. Важко сказати, правда це чи ні, але етикетка така стоїть.
запитання:
root
У чому найбільший контраст, який ви помічаєте, приїжджаючи на батьківщину?
відповідь:
Василь Попадюк
Митники розмовляють українською. Зараз, до речі, дуже спростилася ця вся процедура, і це тішить. Бо раніше після літака потрібно було стояти ще дві години на паспортному контролі. Тепер все швидше, на світовому рівні. Мене знають митники, бо вони щоразу мусять задекларувати скрипку.
запитання:
root
По-вашому, чи має право артист бути аполітичним, коли в його країні війна?
відповідь:
Василь Попадюк
Мабуть, не тільки артист, а ніхто не може бути аполітичним за таких умов. Як можна? Хоча я і зустрічав таких. І бачив людей, які не знають, хто така Надія Савченко. Політика уже настільки увійшла в кров кожного українця, що він не зміг би бути аполітичним, навіть якби й захотів.
запитання:
root
які спогади у вас лишила співпраця з Deep Purple?
відповідь:
Василь Попадюк
Дуже теплі і яскраві. Це була зустріч із дитинством, бо я був їхнім фанатом у 13-14 років. Я навіть Яну Гіллану казав при знайомстві, що у нас була група в Києві, і ми грали їхні речі, співали «Smoke on the water».
запитання:
root
Василю, чи не виникало у вас бажання виступити перед українськими воїнами, ви змогли б поїхати в зону АТО? Чи вважаєте потрібними концерти там?
відповідь:
Василь Попадюк
Я вже виступав перед українськими воїнами у шпиталі в Дніпропетровській області. Також ми завжди запрошуємо на концерти поранених військових. Для них безкоштовний вхід. Так це було у Львові. Маю навіть багато знімків із ними.
запитання:
root
Завдяки яким артистам Україну знають у Канаді та за кордоном? Чи завжди там відомі справді достойні?
відповідь:
Василь Попадюк
Українська діаспора в Канаді знає топових українських артистів: Руслана, Mad Heads, ТІК, Океан Ельзи, Марію Бурмаку тощо. А саме Канада знає Ансамбль Вірського, Хор Вірьовки, Ансамбль ЗСУ, Волинський хор. Ці колективи виступають на широку публіку. Сучасна музика в Укпраїні цікава, але існує мовний бар’єр. Тому канадці відвідують концерти діаманту українського мистецтва – Хору Вірьовки та Ансамблю Вірського. Так само київський балет щороку приїздить у Гамільтон на Різдво, там вони представляють балет "Лускунчик" – ходив із дітьми.
До речі, так було і за часів Радянського Союзу: за кордоном пересічного слухача цікавлять академічні класичні колективи та танці. Зараз, правда, є проблеми з Ансамблем Вірського, бо тільки в Торонто налічується 12 українських танцювальних колективів, які мають майже ту саму програму, що й Ансамбль Вірського.
запитання:
root
Як сприймаєте те, що зараз відбувається на сході України? Вам болить це, чи сприймається віддалено?
відповідь:
Василь Попадюк
Певно, що болить. Це не може не боліти. Зараз Україна переживає дуже важкі часи. Мабуть, не можна зустріти жодного українця у світі, якому це не болить.
запитання:
root
Які у вас спогади про період роботи в Москві?
відповідь:
Василь Попадюк
Дуже світлі. Вважаю, що це один із моїх найкращих періодів у житті. Тоді я багато чого навчився у театрі Назарова. Ми з Назаровим і досі у хороших стосунках, майже щодня зідзвонюємося. У Москві я також працював і у театрі Вахтангова. Це було моє юнацтво, тож це спогади про період життя.
запитання:
root
Ви в дитинстві охоче займалися музикою, чи, як кажуть, з-під палки?) Уроки з музики прогулювали?)
відповідь:
Василь Попадюк
Охоче, бо навчався у школі Лисенка. Там усі охоче займалися музикою, бо, крім неї, ми нічим більше не займалися.
запитання:
root
Пане Василю, якраз під час вашого спілкування в чаті відбудеться затемнення сонця, під час якого, кажуть, слід чекати суттєвого оновлення. Якого б оновлення бажали би ви? І друге - вірите у гороскопи, астрологічні поради, передбачення? Дякую.
відповідь:
Василь Попадюк
Я вірю в гороскопи, бо я грішник. Вірю в астрологічні поради та передбачення. Якого оновлення чекаю? Скинути років 20, бо в душі мені завжди 23 роки. :)
запитання:
root
Що відчуваєте, коли Вас називають українським Паганіні?:) Накладає таке "звання" відповідальність? До речі, яку нагороду, звання, як музикант, хотіли б отримати, аби могли б самому собі сказати, що "от, пік вершини досягнутий!"?
відповідь:
Василь Попадюк
Я ніяковію, бо це занадто пафосно звучить. Всі скрипалі унікальні, у кожного свої штрихи. Паганіні був генієм. Але чи хтось чув його, щоб порівнювати нас? :) Тож не люблю, коли мене так називають.
До звань я ставлюся дуже скептично. Може, це мало сенс за радянських часів, а зараз це тільки пережитки "совєтікуса". У Канаді немає звань. Там є конкурси і перемоги на них – це має знаєчення. А решта – атавізм.
запитання:
root
С высоты вашего опыта и увиденного в мире, в каких странах наиболее комфортно работается артистам музыкантам и почему? Чего не хватает в Украине, чтобы был такой же комфорт?
відповідь:
Василь Попадюк
Думаю, музикантам всюди працюється не дуже комфортно, бо це така професія – "день їж, день не їж". Така вже наша доля. Є концерти – комфортно, нема – не комфортно. Якщо живеш кожним днем, як я, то потрібні концерти.
запитання:
root
Время от времени возобновляются споры о театре vs кино, "живой" книге vs электронной, то же касается музыки... Но уже, очевидно, что классика остается востребованной всегда. Тогда - вопрос: почему, на ваш взгляд, в совеременном обществе (и не только в украинском, а в любой стране) столь популярна "попса", где ни текста толком нет, ни музыки, и которая весьма скоро набивает оскомину, однако тут же появляется новая попсовая хитовая песенка? Почему так?
відповідь:
Василь Попадюк
Тому що у людей забагато проблем. А коли слухаєш ритм і чуєш пісню без змісту і проблем, то людям так легше. Думаю, що кожен має право на «їсти» – і «попса» в тому числі. Якщо вам не подобається «попса», слухайте щось інше, що би не набивало оскомину.
запитання:
root
До речі, ви, як світова знаменитість, дуже вибагливі до приймаючої сторони, до організаторів? Які вимоги висуваєте до майданчика, на якому виступатимете, до гримерки, готельного номера тощо?:))
відповідь:
Василь Попадюк
Знаю, що The Rolling Stones замовляють вісім більярдних столів – це для робочих, щоб вони могли грати, поки монтують сцену. У нас нема таких вимог. Більше води і фруктів, та й усе. Ми невибагливі. нам головне – пошвидше дістатися сцени і… скоро звідти втекти. :)
запитання:
root
Василю Васильовичу, ви є музикантом-віртуозом світового масштабу. Скажіть, що допомагає вам не зупинитися на досягнутому, впиваючись славою та затребуваністю, а продовжувати вдосконалювати свою майстерність, постійно розвиватися? Як вам це вдається?
відповідь:
Василь Попадюк
Якщо порівнювати зі спортом: якщо ви не будете розвиватися, то покотитеся донизу. Я не задумуюся, чи розвиваюся, чи ні – просто завжди хочу освіжити твір, мені цікаво експериментувати, аби чимось відрізнятися.
запитання:
root
Когда вы выступаете на площадках по всему миру, вас представляют, как украинского или канадского музыканта?
відповідь:
Василь Попадюк
На афішах пишуть: "Український скрипаль-віртуоз".
запитання:
root
Не возникало ли желания вернуться в Украину? И что в свое время, в 1997 году, стало определяющим фактором, почему вы решили покинуть страну?
відповідь:
Василь Попадюк
Коли я виїжджав, це не була політична еміграція. Наша хвиля, то, скоріше, була «екномічна еміграція». Де було більше концертів, там було цікавіше працювати. Мене запросили до Канади, я поїхав виступати і не повернувся.
запитання:
root
Василий, где для вас дом - в Украине или в Канаде? Насколько Родина для вас вдохновляющее место?
відповідь:
Василь Попадюк
У мене дім усюди: в Україні, в США, в Канаді. Такий я бездомний. :) Мені всюди комфортно. Де є сцена, там і мій дім.
root
Мене завжди дивує: от є геніальні лікарі, які могли б бути супер-зірками, які рятують життя людей, але про них знають тільки ті, хто захворів. Всі ми гості тут, і часу бавитися в «зірок» – це тупість.
root
А бізнесмен з мене цікавий: я можу тільки дорожче купити і дешевше продати. Я ж кажу, день їм, день – ні, тому і виглядаю нормально. :)
root
root
root
Але потрохи українці зайняли в Канаді своє місце. 25 років губернатором був українець. Зараз багато українців в уряді. Загалом, українці посідають достойне місце в громаді.
У мене по-сусідству живе дочка сенатора Юзека пані Віра. Завдяки йому прийняли закон про багатокультурність і те, що кожна нація в Канаді рівна і має право розвивати власну громаду, як захоче. У нього тоді цей пункт не прийняли, але точилися дебати про те, щоб зробити третьою державною мовою – українську.
До речі, одна з моїх дочок Софійка вручала квіти прем’єр-міністру Харперу на День Канади. Вона і інші діти-індіанці. Вона у школі тепер герой. Але нам говорили, що не треба національного костюма, і ми вдягли її цивільно. А от індіанці прийшли по-своєму – вбрані у національний одяг. Так що у неї була цікава компанія...
root
root
root
На жаль, не часто буваю вдома з сім’єю. Але дівчат дуже люблю. Змучуюся за перші пару днів із ними, але тільки від’їду пару кілометрів від них – знову хочу назад.
root
root
У нас взагалі цікаві музиканти в колективі. У нас, наприклад, є "моржі". Андрій Шусть, взагалі, йог, годинами медитує, тож ми його будимо, виводимо з того стану. Закус завжди приносить закусь. :) Нещодавно приніс квашені помідори. Сподіваємося, хоч на сцену огірки не потягне. Назар Зимбович спеціально їде до нас на тур з Нью-Йорку, він барабанщик. Коли у нас концерти у США, ми його залучаємо.
root
Наприклад, під час минулого концерту в палаці "Україна" був форс-мажор на самому початку. Оператор пішов знімати віолончелі, і ногами пройшовся на всіх моїх приладдях (я граю через радіомікрофон), і розтоптав усе. Мусили терміново тягнути шнур, щоб скрипку було чутно.
Я завжди готовий до форс-мажорів.
root
root
Взагалі, скрипки зроблені в Італії, причому років 200 назад. А зараз я граю на скрипці, яка створена 1770 року. Важко сказати, правда це чи ні, але етикетка така стоїть.
root
root
root
root
root
До речі, так було і за часів Радянського Союзу: за кордоном пересічного слухача цікавлять академічні класичні колективи та танці. Зараз, правда, є проблеми з Ансамблем Вірського, бо тільки в Торонто налічується 12 українських танцювальних колективів, які мають майже ту саму програму, що й Ансамбль Вірського.
root
root
root
root
root
До звань я ставлюся дуже скептично. Може, це мало сенс за радянських часів, а зараз це тільки пережитки "совєтікуса". У Канаді немає звань. Там є конкурси і перемоги на них – це має знаєчення. А решта – атавізм.
root
root
root
root
root
root
root