У США після завершення виборів президента спалахнули масові протести і заворушення з погромами на вулицях.
На протести вийшли в Портленді, Нью-Йорку, Феніксі, Лас-Вегасі, Міннеаполісі, Чикаго, Філадельфії і Балтіморі, пише The New York Times.
На вулиці для охорони правопорядку змушені були вивести Національну гвардію. У Нью-Йорку в ході акції на підтримку чесного підрахунку голосів на президентських виборах відбулися сутички з поліцейськими, були заарештовані близько 60 демонстрантів на Манхеттені.
На вулицях міста Нью-Йорк заворушення влаштовували дві групи демонстрантів і спалювали національні прапори. Там після сутичок з поліцією затримали 10 осіб.
читайте такожТрамп або Байден: коли оголосять результати виборів у США
У Вашингтон-сквер-парку також зібралися кілька десятків людей. Вони виступили із засудженням чинного президента Дональда Трампа, який закликає припинити підрахунок голосів у деяких штатах. Поліція змушена була оточииы весь квартал.
Відзначимо, результат президентських перегонів в США як і раніше не визначений. Не завершено підрахунок в цілому ряді штатів, де результат кампанії все ще не гарантує перемогу жодному з кандидатів.
Вибори в США - про що раніше повідомляв Главред:
- Кандидату від Демократичної партії Джо Байдену залишилося здобути перемогу в штаті Невада, щоб перемогти на виборах в США. На даний момент у Байдена - 264 голоси вибірників, Невада може дати ще шість, які потрібні для перемоги. Якщо Байден їх отримає, то набере мінімально необхідні 270 голосів вибірників.
- Команда чинного президента США Дональда Трампа зажадала призупинити підрахунок голосів у штаті Джорджія. Це третій подібний позов в ході виборів. Раніше аналогічні позови були направлені в суди Мічигану і Пенсільванії.
- У Байдена відреагували на наміри Трампа домогтися перемоги на виборах через суд.
Виборча система США. Як вибирають президента і віце-президента
Президента і віце-президента США вибирають разом на виборах, які проходять раз на чотири роки. Американський президент не може займати цю посаду більше двох термінів.
Вибори в США непрямі. Переможець виборчих перегонів визначається не простою більшістю голосів виборців, а результатом голосування делегатів від кожного штату-колегії вибірників.
Вибірників-зазвичай це сенатори і конгресмени, популярні політики або люди, особисто близькі до відповідного кандидата в президенти – відбирають на партійних з'їздах в кожному штаті або їх вибирає партійне керівництво штатного рівня.
До дня виборів в США в кожному штаті існують два списки вибірників, представлених демократичною і республіканською партіями. В даний час кількість вибірників становить 538.
День голосування вибірників припадає на 41-й день після дня всенародного голосування на виборах президента. Всенародне голосування відбувається у вівторок після першого понеділка листопада кожного четвертого року.
У колегію вибірників входять представники всіх штатів, причому їх кількість залежить від чисельності населення в тому чи іншому штаті. Найчастіше виборці голосують так, як більшість виборців їх штату. Однак іноді це правило порушується, тобто вибірники підтримують не того, за кого проголосувала велика частина виборців штату. У колегії вибірників окремо відбувається голосування по кандидатурі віце-президента, яка на всенародному голосуванні включена в бюлетень як єдиний пункт з президентською кандидатурою від тієї ж партії.
Практично у всіх штатах діє система" переможець отримує все", тобто всі голоси вибірників штату переходять до кандидата, який набрав найбільшу кількість голосів виборців. Винятком є Штати Мен і Небраска, де в кожному з виборчих округів обирається по одному вибірнику, а місця, що залишилися (їх завжди два) визначаються за підсумками загального голосування в штаті.
Хоча Конституція США не зобов'язує вибірників голосувати за кандидата, який отримав найбільшу кількість голосів, закони 33 Штатів і округу Колумбія вимагають від них дотримання цього правила. Вибірників, які голосують врозріз з їх зобов'язаннями, називають "ненадійними". У п'яти американських штатах таким людям загрожує покарання, а 14 - передбачають скасування голосування із заміною вибірника.
Станом на 2017 рік було 164 випадків "недобросовісності" вибірників, однак вони не змінили результат жодних президентських виборів.
Голосування виграє кандидат, який набрав принаймні 270 голосів колегії вибірників. У разі, якщо ніхто з кандидатів не отримав цієї більшості, президент обирається Палатою представників з числа не більше трьох кандидатів, які отримали більшість.
За результатами виборів 2020, офіційно ім'я нового президента США оголосять 6 січня на спеціальному засіданні Конгресу, а 20 січня він разом зі своїм віце-президентом офіційно вступить на посаду.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред