6 січня Obozrevatel опублікував розслідування про махінації компанії UPG білоруського олігарха Миколи Воробья, за допомогою якої "гаманець" Лукашенка пробрався на європейський ринок, обійшовши санкції ЄС. Після того ми отримали низку скарг від юристів і зняли статтю з публікації для додаткової перевірки фактів.
Повторна перевірка не тільки підтвердила вказані у статті факти, а й виявила інші порушення. Зокрема, Україна, схоже, досі не запровадила санкції проти Воробья. Окрім того, варто перевірити наявність у нього українського громадянства. Результати будуть викладені в нашому детальному журналістському розслідуванні.
Текст статті нижче залишаємо без змін.
Мережа АЗК UPG, яка де-факто належить білоруському олігарху Миколі Вороб'ю та сину диктатора Олександра Лукашенка Віктору, вийшла на польський ринок. Компанія офіційно позиціонує себе як українська, але за нашими даними "ребрендинг" зроблено лише для того, щоб оминати всі санкції Євросоюзу завдяки підставних особам.
Про це OBOZREVATEL стало відомо з власних джерел. Як повідомляє видання Enkorr, компанія вже встигла дістатися і на польський ринок. Так, фінансовий директор UPG з 2020 року Інна Яценко стала головою правління польського підприємства Baltchem SA Zakłady Chemiczn, а співвласник Вікторія Петренко увійшла до складу ради його директорів.
Перш ніж стати частиною українського бізнесу та "перефарбуватися" в UPG, компанія входила в орбіту білоруського олігарха Миколи Вороб'я. Нині, за нашими даними, за нею стоїть і керує Микола Воробей, він також є бізнес-партнером старшого сина Лукашенка Віктора.
За даними Puls Biznesu, у грудні минулого року інвестиційний фонд Warsaw Equity Group оголосив, що продав 100% акцій Baltchem SA Zakłady Chemiczne. Одним із покупців виявився Ян Бобрек, імовірно син Яна Едварда Бобрека, паливного бізнесмена із Щецина. Газета пояснює, що сьогодні син управляє компаніями Oktan Energy та Arcturus, заснованими його батьком.
UPG цю інформацію спростували та заперечували будь-які інвестиції до Польщі.
Як повідомляє Puls Biznesu, у галузі чути, що українці з UPG дуже активні на польському паливному ринку і є великим гравцем на ринку постачань в Україну, а зміна власників у Baltchem це дуже важлива подія для польської паливної промисловості. Понад те, мережа UPG була значним дистриб'ютором білоруського пального в Україні, і ці зв'язки не викликають ентузіазму у представників польського паливного ринку. Також сумнівно, що транзакція була приватною і, ймовірно, не підпадає під дію жодних правил із захисту критичної інфраструктури, зазначає видання. Проблема також і те, що один із двох морських терміналів працюватиме не на ринкових умовах, а забезпечуватиме потреби України, а це означає, що можливості польського імпорту будуть обмеженими.
Зазначимо, що білоруський бізнесмен Микола Воробей вважається головним нафтовим "гаманцем" Олександра Лукашенка, за що потрапив під санкції ЄС 17 грудня 2020 року. Також відомо, що у лютому 2021 року Рада національної безпеки та оборони України оголосила про санкції, де до списку потрапив Віктор Медведчук, з яким Миколи Вороб'я пов'язували бізнес-інтереси.
Як повідомляв Obozrevatel, одіозний політик Віктор Медведчук через банк Миколи Вороб'я купував в Україні телеканали News One та ZIK. Також Вороб'ю належала частина скандально відомого продуктопроводу "Самара-Західний напрямок", який Україна повернула у державну власність рішенням РНБО.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред